Ördek Eti Yemenin Faydaları Nelerdir?

  • Genel Sağlık
  • Ördek Eti Yemenin Faydaları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 1.008 kez görüntülendi

Ördek Eti Yemenin Faydaları Nelerdir?

Ördek eti pek çok kişi tarafından çok lezzetli bulunmasının yanı sıra sağlığa da çeşitli faydaları olan bir et türüdür. Ördek eti 4000 yıldır yenilen, ve kökeni eski Yunan medeniyetlerine, antik Çin’e uzanan bir yiyecektir. Ördeğin pişirilme şekli ise ülkenin kültürüne göre değişkenlik gösterir.

100 gram evcil, derisiz ördek etinde -çiğ olarak ölçüldü- 18 gram protein bulunur. Protein bağışıklık sistemini destekler, dokularınızı korumaya yardımcı olur ve cildinizi sağlıklı, güçlü tutar. Ördek, beslenmenize sağlıklı bir ilavedir ve doku fonksiyonu için önemli çeşitli besinler sunar. Ördek eti, protein alımını artırmaya yardımcı olur. 100 gram ördek eti, USDA’ya göre, günlük önerilen proteinin erkeklerde %58’ini kadınlar içinse önemli miktarını içerir. 

Ördek etinin besin değerleri proteinle de sınırlı değildir. Ördek etinde pek çok vitamin ve mineral bulunur. Bunlardan biri de B3 vitamini olarak da bilinen niasindir. 100 gram ördek eti günlük önerilen niasin miktarının yaklaşık yarısını sağlar. Niasin, metabolize yağlarına yardımcı olur ve kalp hastalığına neden olabilen LDL kolesterolü düşürür.

Ördekte ayrıca yüksek miktarda demir minerali bulunur. Demir vücudun farklı bölgelerine oksijen ve çeşitli besinleri gönderen kırmızı kan hücrelerine yardımcı olur ve anemi olarak da bilinen kansızlığı önler. Demir ayrıca vücudunuzun enerji düzeylerini artırmakta etkili bir mineraldir.

B6 vitamini de ördek etinde yoğun miktarda mevcuttur. Bu vitamin antikor oluşturarak hastalıklardan kurtulmaya ve protein sentezine yardımcı olur.

Beslenmenize ördek eti eklemek mineral alımını artırır, bu et özellikle selenyum ve çinko için önemli bir kaynaktır. Selenyum ve çinko mineralleri enzim işlevinde bir rol oynar ve sağlıklı hücre metabolizması için gerekli olan enzimleri aktive eder. Selenyum tiroid fonksiyonun düzgün işleyişine yardımcı olurken, çinko ise bağışıklık sistemini güçlendirir. 100 gram ördek eti 1.9 mg çinko içeriğiyle erkekler için önerilen çinko miktarının % 17 erkekler içinse %24’ünü içerir. Selenyum hücreleri serbest radikallerin zararlarından korumaya yardımcı olur. Bu bileşikler, kalp hastalığı ve kanser riskini artırır. Ördek eti 100 gramda günlük selenyum ihtiyacının yaklaşık yüzde 43’ünü sağlamaktadır

Bufalo Eti Yenir mi, Helal mi Ve Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Kaz Etinin Faydaları Nelerdir, Kaz Eti Nereden Temin Edilebilir? Tıklayınız

Deve Sucuğunun Faydaları, Fiyatı Ve Deve Sucuğu Nereden Alınır? Tıklayınız

Deve Kuşu Yumurtasının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.