Baklagiller, fıstıklar ve tohumlar, ılımlılıkla tüketildiğinde etrafımızdaki en sağlıklı süper besinler olabilir ve sağlık için en faydalı yemişlerden biri cevizdir. Ceviz tüketmenin; depresyonla savaşılmasına, beyin sağlığının gelişmesine, kalp sağlığının gelişmesine ve daha fazlasına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ancak, özellikle cevizin bazı önemli faydalar sağlayan, başka bir türü de olduğunu biliyor muydunuz?

 

Kara ceviz (Juglans nigra), eski çağlardan beri, Yerli Amerikanlardan Asya kültürlerine kadar, bireylerin diyetlerine besleyici bir katkı sağlar. Çalışmalar, kara cevizde bulunan; antineoplastik, anti-inflamatuar, antioksidan, antiaterojenik ve nöroprotektif özellikleriyle bilinen bileşenler ve flavonoidler, kuinonlar ve polifenoller üzerinde yoğunlaşmıştır.

 

Buna göre, kara ceviz popüler bir süper besindir ve modern araştırmalar, aşağıda tarif edildiği gibi, bu eşsiz yemişlerin içerdiği güçlü ve besleyici bileşenleri ortaya çıkarmak söz konusu olduğunda halen çok yüzeyseldir.

 

Parazitleri Yok Ediyor

Kara ceviz gövdesinin en önemli aktif bileşenlerinden biri juglondur. Juglon, metabolik fonksiyon için gerekli bazı enzimleri inhibe ederek etkisini gösterir. Organik bahçıvanlar tarafından doğal bir zirai ilaç olarak sıklıkla kullanılır ve araştırmacılar, kara cevizlerin vücuttan parazit solucanları atabileceğini gözlemlemiştir.

 

Avustralya İlaç Topluluğu’na göre, kara ceviz ringworm (tinea corporis), tenya, iğne ya da iplik solucana ve bağırsağın diğer parazitlerine karşı etkilidir. Bu nedenle kara ceviz herhangi bir parazit temizlemek için harika bir katkı oluşturabilir.

 

Sağlıklı Cilt Oluşumunu Destekler

Kara cevizdeki taninler, epidermis ve mukoza zarlarını sıkıştırmak ve tahrişi gidermek için muhteşem bir etkiye sahiptir. Kara ceviz ile ilişkili dermatolojik uygulamalar arasında; viral siğiller, egzama, sivilce, sedef hastalığı, kserozis, tinea pedis ve zehirli sarmaşık bulunur.

 

Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

 

Kara cevizlerin 100 gramı 3.3 gram ALA içeren mükemmel bir alfa-linolenik asit (ALA) kaynağıdır. Kara ceviz, Akdeniz popülasyonlarında düşük olan; koroner arter hastalıklarından ölüm oranını azaltmada etkili ve sağlıklı olduğu düşünülen bir diyet olan Akdeniz diyetinin mükemmel bir parçasıdır.

 

Yakın zamanda yapılan epidemiyolojik çalışmalar, sıklıkla kara ceviz tüketiminin koroner kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkileri olabileceğini düşündürmektedir. Çünkü kan lipit profilleri üzerinde umut verici etkileri vardır. Klinik çalışmalarda; kara ceviz takviyeli diyetler, düşük yoğunluklu lipoprotein ve kolesterolün serum konsantrasyonunu azalttı. Diğer potansiyel koruyucu bileşenler; yüksek miktarda magnezyum, E vitamini, protein, diyet lifi, potasyum ve alfa-linolenik asit’tir.

Antifungal ve Antimikrobik Aktiviteleri Vardır

 

Kara ceviz kabuklarından alınan bileşenler; topikal ve lokalize dermatofitik fungal (mantar) enfeksiyonların tedavisi olarak uzun yıllardır halk arasında kullanılmıştır. Bu mantar enfeksiyonları genellikle saç, deri ve tırnak gibi keratinize dokuları etkiler. Bu tür enfeksiyonlar kroniktir ve tedaviye dirençli olabilir, ancak nadiren hastanın genel sağlığını etkiler.

 

Kara ceviz gövdesinin; biyolojik aktivitesinin naftokinon juglone adlı içeriğinden (5-hidroksi-1,4 naftoquinone) kaynaklandığı öne sürüldü. Juglon’un antifungal etkinliği, griseofulvin, clotrimazole, tolnaftate, triasetin, çinko undesilenat, selenyum sülfid, lirodenin ve lirodenin metiyonin gibi diğer bilinen antifungal ajanlarla da karşılaştırılmıştır. Bir çalışmada, juglonun piyasada mevcut olan antifungal ajanlar olan çinko undesilenat ve selenyum sülfata benzer, orta düzeyde antifungal aktivite gösterdiği belirlenmiştir. Kara ceviz tüketimi aynı zamanda kronik kabızlık, bağırsak toksemi, bağırsak tıkanıklığı, hemoroit ve giyardiyaz için de kullanılır.

 

Naftokinonların juglon türevleri bu bileşikler; antibakteriyel ve antifungal ajanlar olarak güçlü aktivite sergilediğinden, klinik önem taşımaktadır. Kara cevizde bir seri 50 naftokinon türevi sentezlendi ve antibakteriyel ve antifungal özellikleri, candida semptomlarına karşı en yüksek aktiviteye ve hızlı bakterilere karşı orta derecedeki etkinliğe göre değerlendirildi. Bir başka çalışmada, juglon maddesinin, birkaç gastrointestinal hastalıklara neden olan bir negatif bakteri olan Helicobacteri pylori’den üç temel enzimi potansiyel olarak engelleyebileceği gösterildi.

Kansere Karşı Korunmaya Yardımcı Oldu

Kuinonlar; antikanser aktivitesi ile ilişkilendirilmiştir. Juglon, kara ceviz ağaçlarının yaprakları, kökleri ve kabuğunda bulunan bir kuinondur. Olgunlaşmamış yeşil meyve, kabuk ve dalların özü; karaciğer, akciğer ve gastrik kanseri tedavisi için Çin’de kullanılmıştır. Juglon, potasyum kanallarını bloke eder, hidrojen peroksit üretimini teşvik eder ve kanser hücrelerinde transkripsiyonu engeller.

 

Yakın tarihli bir araştırmada, insan kolorektal hücrelerinde hücre ölümünü teşvik ettiği gösterildi ve hastalara kara cevizde bulunan juglon içeriği verildiğinde, bu siyah cevherin kanserle mücadele edebileceği düşünülmektedir.

Kara Ceviz Besin Değerleri

Kara ceviz yaprakları, kabukları ve kendisi, parazitlere, tütün mozaik virüsüne ve H-pilori’ye karşı etkili olduğu bilinen aktif bileşeni juglon olarak adlandırılan bir bileşen içerir.

 

Plumbajin veya 5-hidroksi-2-metil-l, 4-naftokinon, kara cevizde bulunan bir kuinoid oluşturucu maddedir. Plumbajin, nöroprotektif olma potansiyelinin sağladığı sağlık yararıyla biliniyor. İnsan göğüs kanseri, melanom ve küçük hücreli akciğer kanseri hücrelerinin ektopik büyümesini engeller. Plumbajinin; prostat ve pankreas kanseri hücrelerinin büyümesini inhibe ettiği bildirildi.

 

Kara ceviz aynı zamanda yüksek miktarda antioksidan, polifenol ve gama-tokoferol gibi tekli doymamış yağ asidi içerir. Bu bileşenler, nörodejeneratif koşullar, kanser ve diyabet de dahil olmak üzere çeşitli hastalık türlerinin önlenmesi veya tedavisi ile ilişkilendirilmiştir. Kara cevizde bulunan diğer besinler folat, melatonin ve fitosteroller gibi gerekli bileşenlerdir. Bitkisel ve fito besin kompozisyonuna dayanarak, kara ceviz, genel sağlığı geliştirmek için diyetlerde potansiyel olarak güçlü ve faydalı bir katkı olarak tüketilir.

Ek olarak, 28 gram kara ceviz yaklaşık:

 

173 kalori

2.8 gram karbonhidrat

6,7 gram protein

16.5 gram yağ

1,9 gram lif

1,1 miligram manganez (Günlük ihtiyacın % 55’i)

0.4 miligram bakır (Günlük ihtiyacın % 19’u)

56.3 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 14’ü)

144 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın % 14’ü)

0.2 miligram B6 vitamini (Günlük ihtiyacın % 8’i)

4.8 mikrogram selenyum (Günlük ihtiyacın % 7’si)

0.9 miligram çinko (Günlük ihtiyacın % 6’sı)

0.9 miligram demir (Günlük ihtiyacın % 5’i)