Fatih Sultan Mehmet Macunu

Fatih Sultan Mehmet Macunu

Bitkisel tedavi uzmanı ve herbalist olan İbrahim Saraçoğlu Osmanlı padişahlarından Fatih Sultan Mehmet Han için hazırlanan padişah macununun veya diğer adıyla kuvvet macununun tarifini verdi.

İlk önce sizlere şunu belirteyim. Ben bu karışımı harfiyen uyguladım. Fakat bilmelisiniz ki bazı malzemeler gerçekten çok zorbulunuyor. Ankara gibi bir şehirde 3-4 aktar ve bitki mağazası gezdikten sonra listede adı geçen bitkileri tamamlayabildim.

Karışımı hazırlama aşamasında kesinlikle ev için kullanılabilecek hassas terazilerden edinmeniz gerekir. Zira 32 gram veya 16 gramı tartmak gerçekten çok zor. Gramları ve macunun hazırlanış aşamalarını harfiyen uyguladıktan sonra karşıma tadı ve kokusu iğrenç denebilecek bir macun çıktı. Şahsen faydalı olacağını bilsem bile ben bu macunu o kokusu ile asla kullanmam ve kullanılmasını da tavsiye etmem. Gerçekten sizde uygularsanız göreceksiniz kokusu ve tadı berbat bir kuvvet macunu ortaya çıkıyor.

Bu kür için, İranlı ve Arap bitkisel tedavi uzmanları ile Osmanlının otacı kültürüne sahip olan en yetkili kişiler Fatih Sultan Mehmet için bir kuvvet macunu hazırlamışlardı.

Topkapı Sarayı arşivindeki bir yazıda bu macun için şunlar yazılıdır: “İşbu macun, padişah hazinesinden çıkmıştır ki Arap ve Acem hekimleri ittifakla Fatih Sultan Mehmet Han hazretlerine terkip edip yapmışlardır. Cümleten nef”i budur ki bir kimse erlikten kalmış olsa, bir hatun doğurmasa veya bedeninde ne tür illetler varsa, kırk sabah kırk akşam bu macunu yediği vakit 15-20 yaşında yiğit gibi kadın ise çiçeği burnunda kız gibi olur.”

Fatih Sultan Mehmet Han Macunu tarifi

Yapılışı

: Demir bir havanın içinde şekerle bütün baharat iyice dövülerek toz haline getirilir. Sonra bu toz 2 ¼ kilo saf balla iyice karıştırılır.

Tam 3 saat durup dinlenmeksizin işlenecek olan macun koyu bir kıvama getirilir. Bu macun sabahları ve akşamları aç karnına 19.2 gramlık parçalar halinde yenir.

Bu yazı ibrahim saraçoğlu fatih macunu fatih sultan mehmet han macunu kuvvet macunu ne işe yarar neye iyi gelir nerelerde nasıl kullanılır içindekiler içindeki malzemeler kullananlar kullanıcı yorumları fiyatı kaç para kadınlar kulubü maranki fatih macunu ibrahim saraçoğlu faydaları zararları nedir nelerdir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

ibrahim saraçoğlu kuvvet macunu, kuvvet macunu kullananların yorumları, fatih sultan mehmet macunu faydaları, fatih sultan mehmet macunu, fatih sultan mehmet macunu kullananlar, padişah macunu ibrahim saraçoğlu, ibrahim saraçoğlu kuvvet macunu tarifi, fatih sultan mehmet han macunu, kuvvet macununun zararları, kuvvet macunu nedir

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz