Kanser Hastalığı İle İlgili Doğru Bilinen 7 Yanlış

Kanser Hastalığı İle İlgili Doğru Bilinen 7 Yanlış

Kanser Hastalığı İle İlgili Doğru Bilinen 7 Yanlış

Kanser Hastalığı

İnsanoğlunun yaşamını tehdit eden en tehlikeli hastalıklarından biri olan kanser, gün geçtikçe dahada çoğalmaktadır. Erken zamanlarda teşhis edildiğinde tedavisi daha kolay olan hastalıkta, geç kalındığı zaman ölüme sebebiyet vermektedir. Bu yazımızda sizlere kanser hakkında bilgiler vereceğiz.

Kanser Bulaşıcı Mı?

Kanser hastalığına yakalanan kişiler başkalarına bulaştıramaz. Bu nedenle hastanın yanında durabilir, yardım edebilir veya elini sıkma gibi durumları rahatlıkla yapabilirsiniz.

Kanser Genetik Midir?

Çoğu yerde söylenen veya yazılan kanser genetik ile bağlantısı vardır sözü kesinlikle yanlıştır. Sadece kalın barsak ve meme kanserleri gibi durumlarda genetik ile bağlantısı olan kanser, diğer kanser tiplerinde bu görülmemektedir. Örnek vermek gerekirse; meme kanserlerine yakalanan bir kişinin genetiğe bağlı diğer aile bireyin yakalanmasının oranı yüzde 5 ile 8 arasındadır. Bu nedenle kanser genetiğe bağlı bir hastalık değildir.

Parfüm ve Saç Boyaları Kanseri Tetikler Mi?

Toksik maddeler vücudumuza büyük sorunlar açabilmektedir. Deodarant veya saç boyası gibi ürünlerde bulunan toksik maddeler vücudumuzu sağlık açısından kötü etkilemektedir. Fakat bu tip maddelerin sağlıksız olması kanser olacağı anlamına gelmez. Bu nedenle bu maddelerin kanser ile bağlantısı kesinleşmemeştir.

Pozitif Düşünerek Kanseri Yenmek

Kanser hastalığına yakalanan kişilerin en fazla duyduğu kelime olan pozitif düşünerek kanseri yenebilirsin sözü önemli olsada yeterli değildir. Hastanın hem ruhsal hem de fiziksel olarak koruması gerekmektedir. Özellikle radyoterapi, ilaç tedavisi ve cerrahi girişimler sırasında hastanın psiklojisinin iyi olması gerekmektedir.

Kanser Olduğunu Hastaya Açıklamak

Kansere yakalanan kişilerin  ebevynlerinin belkide en zorlandıkları, kanser olduğunu söyleyip söylememe konusunda zorlanmaktadırlar. Söylemeyip morali bozulmasın düşüncesi yanlıştır. Eğer hasta yeteri bir olgunluktaysa hastalığı hakkında bütün bilgilerin söylenmesi ve hangi tedavi koşullara gireceğini anlatılması gerekmektedir.

Erkekler Meme Kanseri Olmaz

Genellikle kadınlarda görülen ve duyulan meme kanseri sadece kadınlarda çıkmamaktadır. Her 100 kişiden 1’isi erkektir. Özellikle ailesinde daha önceden meme kanseri olan birinin yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Cerahi İşlemler Kanseri

HızlandırırKansere yakalanan kişilerin korktuğu eğer cerahi işlem yapılırsa kanseri tetikler mi düşüncesi yanlıştır. Belkide kanserin en iyi tedavisi olan cerahi işlemler hastanın en iyi ilaçıdır.

Bir önceki makalemiz olan Cilt Kanseri Türleri Ve Belirtileri başlıklı yazımızıda okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz