Kalsiyum Fosfat Kullanmalı mısınız?

 • Genel Sağlık
 • Kalsiyum Fosfat Kullanmalı mısınız? için yorumlar kapalı
 • 507 kez görüntülendi

Kalsiyum Fosfat Kullanmalı mısınız?

Vücudunuzda 500 gram ile 1 kilogram arasında kalsiyum bulunur. Bu kalsiyumun %99’u kemiklerinizi ve dişlerinizi oluşturur. Geriye kalan %1’lik kısım ise vücudunuzdaki hücrelere, hücre zarlarına, kanınıza ve diğer vücut sıvılarına dağılmış durumdadır.

Kemiklerimizi ve dişlerimizi oluşturan yapının büyük bir çoğunluğunun kalsiyum olduğunu birçoğumuz biliyoruz. Fakat sadece kalsiyumdan değil, kalsiyum ve fosfatın oluşturduğu bir bileşen olan kalsiyum fosfattan oluşur.

Kalsiyum Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Neden Önemlidir?

Kalsiyum güçlü kemikler ve dişler için çok önemlidir. Vücudun bu en bol minerali, ayrıca sizi dinlenmiş ve sağlıklı tutar.

Yatmadan Önce Alınması

Yatma zamanı alınan kalsiyum, aynı zamanda mineral eksikliklerini gideriyor ve kemik erimesine neden olan kemik kaybını engelliyor.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kalsiyum kaynaklı rahatsızlıklar için İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Kalsiyumun Faydaları

Kalsiyum sadece kemikleri ve dişleri güçlendirmekle kalmaz, daha başka birçok şeye yardımcı olur.

 • Kan damarlarının, vücudun içindeki kan akışını düzenlemesine yardımcı olur.
 • Kaslarınızın konsantrasyonunu düzenlemeye yardımcı olur.
 • Sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlar.
 • Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur.

Ne Kadar Kalsiyuma İhtiyacınız Var?

Genel olarak hem kadınların hem de erkeklerin günlük 1000 miligram kalsiyuma ihtiyaçları vardır.

51 yaşından itibaren kadınların günlük kalsiyum ihtiyaçları 1200 miligrama çıkar. Menopozdan sonra kadınlarda kemiklerin yıkım hızının kemiklerin oluşum hızına göre artmaya başlaması, kalsiyum ihtiyacının artma nedenidir.

Erkeklerse 71 yaşından itibaren günlük 1200 miligram kalsiyuma ihtiyaç duyarlar.

Bebeklerde, çocuklarda ve hamile kadınlarda, kemik oluşumu ve gelişimi olduğundan kalsiyum ihtiyacı çok daha fazladır.

Günlük alınması gereken kalsiyum miktarı:

Yaş/Cinsiyet Değerleri
Bebekler, doğumdan 6. aya kadar 200 mg
Bebekler, 7 – 12. ay arasında 260 mg
Çocuklar, 1 – 3 yaş aralığında 700 mg
Çocuklar, 4 – 8 yaş aralığında 1000 mg
Çocuklar, 9 – 18 yaş aralığında 1300 mg
Erkekler, 19 – 70 yaş aralığında 1000 mg
Erkekler, 71 yaş ve üstü  1200 mg
Kadınlar, 19 – 50 yaş aralığında  1000 mg
Kadınlar, 51 yaş ve üstü  1200 mg

Kalsiyumu Nelerden Alabilirsiniz?

Süt içmenin, güçlü kemiklerinizin ve dişlerinizin oluşmasına katkısı olacağını söylerler. Fakat kalsiyumu birçok yiyecekten alabilirsiniz. Alışveriş listenize bu yiyecekleri de eklemeye çalışın:


 • Peynir, yoğurt ve diğer süt ürünleri
 • Kuruyemişler
 • Fasulye
 • Brokoli
 • Yeşil sebzeler (Ispanak, lahana, roka ve göbek marul)
 • Börülce
 • İncir
 • Portakal
 • Tofu
 • Somon ve sardalya (Konserve ya da çiğ alabilirsiniz.)

Kalsiyum Türleri

Saf ve element halinde kalsiyum diye bir şey yoktur. Doğada kalsiyum, oksijen, karbon ve fosfor gibi diğer elementlerle bağ yapmış halde bulunur. Kalsiyum içeren bu bileşenler sindirildiğinde, element haline döner ve vücudunuz kalsiyumun faydalarını görmeye başlar.

Kurşunla birlikte başka zehirli maddeler de barındırabileceğinden kemik unundaki ve istiridye kabuğundaki dolomitten gelen kalsiyum tavsiye edilmez. Yemekle birlikte 500 miligram ya da daha az kalsiyum aldığınızda vücudunuz kalsiyumun emilimini çok daha iyi yapar.

Kalsiyum takviyelerinin içinde trikalsiyum fosfat olarak bulunan kalsiyum fosfatın içinde %39 oranında kalsiyum vardır. Kalsiyum karbonatta %40, kalsiyum sitratta %21, kalsiyum laktatta %13 ve kalsiyum glukonatta %9 oranında kalsiyum vardır.

D vitamini takviyesi almak, kalsiyum emilimini daha kolay yapmanızı sağlar. Çoğu kalsiyum takviyesinin içinde D vitamini de vardır.

Kalsiyum Eksikliğinde Kalsiyum Fosfat mı Kullanmalısınız?

Yapılan çalışmalar kalsiyum fosfatın, kalsiyum karbonata ya da kalsiyum sitrata göre daha iyi olduğunu göstermiyor. Fakat kemiklerinizin sağlığı için vücudunuzun fosfata da ihtiyacı vardır. Bu yüzden, kalsiyum fosfat, fosfat eksikliğiniz de varsa en iyi sonucu almanızı sağlar.

Fosfat eksikliği genellikle çölyak hastalığında, Crohn hastalığında, böbrek rahatsızlıklarında, aşırı alkol tüketenlerde ve çok fazla mide ilacı içenlerde görülür. Normal beslenme düzenine sahip insanlar yeterli miktarda fosforu alırlar.

Kalsiyum eksikliği yaşayan insanların çoğu bu durumu D vitamini eksikliğine bağlı olarak yaşarlar. Fosfatın fazla olması, gazlı içeceklerin fazla tüketimine bağlı bir sağlık sorunu olup kemik erimesine ve böbrek rahatsızlıklarına yol açar.

Kalsiyum söz konusu olduğunda doktorunuz önermedikçe takviye kullanmayınız. Yeterli miktarda kalsiyum almayı önemsiyorsanız, kalsiyum karbonat ve kalsiyum sitrat sizin için en iyi seçeneklerdendir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.