Burun Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

 • Genel Sağlık
 • Burun Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
 • 742 kez görüntülendi

Başta alerji ve soğuk algınlığı olmak üzere burunda kaşıntıya neden olabilecek pek çok faktör var. Tahriş edici maddelere maruz kaldıktan sonra bunları solumak veya bunlarla temas etmek de burun kaşıntısını tetikleyebilir. Hatta bulunulan ortamın havasının kuru olması da burunda tahriş yapıp, burun kaşıntısına yol açabilir. Burun kaşıntısı tedavisi için doktorlar genellikle antihistaminik ihtiva eden alerji ve soğuk algınlığı ilaçları reçete ederler.

Tahriş edicilerden uzak durarak ve odada buhar makinesi kullanarak ilaç kullanmadan da ciddi nedenlerden kaynaklanmayan burun kaşıntısından kurtulabilirsiniz.

Burun kaşıntısının nedenleri şunlardır;

 1. Alerjik rahatsızlıklar
 2. Bağırsak kurdu ve kıl kurdu
 3. Uçuk enfeksiyonu
 4. Zona hastalığı
 5. Sedef hastalığı
 6. Sivrisinek ısırığı
 7. Hipertiroidi
 8. Mantar enfeksiyonu
 9. Karaciğer yetmezliği
 10. Kronik böbrek yetmezliği
 11. Solunum yolu enfeksiyonu
 12. Sinüzit
 13. Saman nezlesi
 14. Astım

Burundaki kaşıntının en sık karşılaşılan nedenlerinden biri alerjidir. Polen, toz vb. alerjenler burunda kaşıntı yapabilir. Çoğu kişide hayvan tüyü, küf gibi maddelere alerji vardır. Tüm bu alerjenler sonucu meydana gelen kaşıntıdan dolayı burnu kaşımak durumu daha da içinden çıkılmaz bir hale sokabilir. Yapılması gereken en doğru şey alerji doktoruna başvurup size dokunan alerjenlerin tespit edilmesi, bu alerjenlerden uzak durulması ve doktorun verdiği ilaçların kullanılmasıdır.

Alerjik burun kaşıntısına neden olan kimyasalın ismi histamindir. Alerji hastalarının bedeni bu kimyasalı üretir. Alerji burun kaşıntısının yanı sıra burun tıkanıklığı, burun içi yanması, koku duyusunda azalma, burundan nefes almakta zorlanma, gözlerde yaşarma, hapşırma ve öksürük gibi semptomlara da yol açabilir. Alerji ilaçları antihistamin içerikleriyle vücutta histamin salınımını engellerler.

Alerji burun kaşıntısının önemli bir nedeni olmakla birlikte, burun kaşıntısını tetikleyen başka faktörler de vardır. Örneğin soğuk algınlığı yaşayan veya burnu etkileyen bir enfeksiyondan muzdarip olan kişide de burun kaşıntısı meydana gelebilir. Bazı durumlarda da burun kaşıntısı burnu rahatsız eden maddeden de kaynaklanabilir. Parfüm, kolonya, deterjan ve yüz kremlerinin kokusu da hava yoluna zarar verip burnunuzda kaşıntı yapabilir.

Hava kuruluğu da burun kaşıntısının olası nedenlerindendir. Bu durumla başa çıkmak için nemlendirici buhar makineleri kullanabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.