Ispanak Faydaları Nelerdir?

  • ALTERNATİFTIP
  • Ispanak Faydaları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 824 kez görüntülendi

Ispanak Faydaları Nelerdir?

Kış aylarına özgü yemekler arasında pırasa, ıspanak, lahana, kereviz, karnabahar bulunmaktadır. Bu şifası bol ve lezzetli sebzeler hemen hemen her evde her hafta pişer. Manavlarda, marketlerde ve pazarlarda bu şifalı sebzelere kolayca ulaşabiliriz. Her hafta pazara çıkan kadınlar bir hafta lahana alırlarsa, diğer hafta kereviz, karnabahar gibi sebzeleri tercih ederler. Ispanak da bu sebzeler arasında gözde olan sebzelerdendir.

Bu şifalı sebzenin böreği, yemeği, çorbası, keki, pastası, kavurması ve hatta salatası bile yapılır. Yemeğinin dışında tatlı  yapımlarında bile kullanılmaya başlanmıştır. Hatta hepimizin küçükken çok sevdiğimiz Temel Reis adlı çizgi filmden de bildiğimiz bir sebzedir. Hemen hemen hepimiz bu güzel ve eğlenceli çizgi film ile büyüdük. Bu şifalı sebzeyi de o çizgi filmde Temel Reis bolca tüketiyor ve güç kazanıyordu. Hepimizin daha küçükken öğrendiğimiz bu şifalı sebzenin faydaları yani ıspanak faydaları nelerdir?ıspanak faydaları

Ispanak Faydaları

Latince adı spinacia oleracea olan bu şifalı bitki, A, B ve K vitaminlerini bol miktarda içerir. Ülkemizde birçok bölgede kolaylıkla yetiştirilebilir. Bazı yörelerde yapılan yemeğinin üzerine yoğurt dökülerek tüketilir. İşte o zaman bu leziz yemek borani adıyla anılır. Pazı bitkisiyle sık sık karıştırılır. İçerdiği demir, fosfor ve kalsiyum sayesinde kemiklerin güçlenmesine yardım eder. Dişlerin yapısının gelişmesine yardım etmesi de ıspanak faydaları arasındadır. Osteoporoz yani kemik erimesini de önler. Kan pıhtılaşmasını sağlar. Sinir sistemini korur, sizi stresten uzaklaştırır. Gözün görme yapısını da muhafaza eder. Beyin gelişimi için de etkilidir, sağlıklı bir beyin gelişimine yardım eder. Özellikle küçük çocuklar ve hamile kadınların tüketmesi tavsiye edilir. Anemi yani kansızlık hastalığını önlemesi de ıspanak faydaları arasındadır. Sindirim sistemini rahatlatır, kolay dışkılamayı sağlar. Kabızlık ve sindirim problemlerini önlemeye yardım eder.

Akne, egzama gibi cilt hastalıklarına da fayda sağlar. Kalp dostudur, kalp hastalıklarını önler. Olası kalp krizi veya felç durumlarını önlemeye de yardımcı olur. Birçok kanser türüne karşı da etkilidir. Anti kanser özelliği vardır. Yapılan araştırmalara göre özellikle cilt kanseri ve mide kanseri hastalıklarında kanserli hücrelerin çoğalmasını engellediği saptanmıştır. Ayrıca ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler prostat kanserini önlemeye de yardımcı olur.

Ispanak
Ispanak

Mükemmel bir folik asit ve magnezyum kaynağıdır. Migren rahatsızlığı olanlar bolca ıspanak tüketmelidir. Yine yapılan araştırmalarda yaşlanma belirtilerini azalttığı ve beyni yenilediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca yaşlılığa bağlı katarakt gibi göz hastalıklarına yakalanma oranını azalttığı da ortaya konmuştur.

Ispanak Zararları Nelerdir?

Bazı uzmanlar ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri yoğurt yerine yumurta ile tüketmeyi tavsiye ediyor. Ayrıca gut hastalığı olanlar bu sebzeyi çok fazla tüketmemelidir. Bol miktarda okzalat bulundurduğu için safra ve böbrek rahatsızlıkları olanlar da özellikle ıspanak yememelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.