İlişkiden Sonra Kan Gelmesi Neden Olur?

İlişkiden Sonra Kan Gelmesi Neden Olur?

Regl dönemi dışında cinsel ilişki yaşadığınız bir sırada ya da sonrasında kan gelme gibi durumlar ortaya çıkabilir. İlişkiden sonra kal gelme olayı bazı ciddi hastalıkların da belirtisi olabilmektedir.

Bu durum normalin dışında bir durum olduğundan vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Ancak bu kanamaların takibi iyi bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü ilişki esnasında çok fazla açılan vajinalar erken vakitte adet kanaması getirebilir.

Cinsel İlişkiden Sonra Kan Gelmesinin Nedenleri

Trikomoniyaz

Cinsel yol ile bulaşıcı bir hastalık olan trikomoniyaz, oldukça tehlikelidir. Hastalık anneden yeni doğan bebeğe geçebileceği gibi cinsel ilişki yaşanılan erkeğe de geçebilmektedir. Bunun yanı sıra hastalığın yayılma alanları içerisinde jakuziler, tuvaletler ve yüzme havuzları da bulunmaktadır. Bu durum cinsel ilişki sonrası kanamaya neden olabilmektedir.

Bel Soğukluğu

Hastalığa neden olan zararlı bir bakteri türüdür. Genel olarak cinsel yol ile bulaşır ve cinsel ilişki sırasında ağrı, sızı ve kanamalara neden olur. Bu hastalık ilaç tedavisi ile düzelmektedir.

Vajina İltihabı

Vajina içerisinde enfeksiyonlar sonucu oluşan iltihaplanmalar ilişki sırasında patlayarak kanamaya nedenolmaktadır.

Adenomiyoz ya da Endometrit

Bu hastalık rahmin kendisine ya da yumurtalıklardan bir tanesine bağlı bir yapının büyümesi sonucunda görülmektedir. Sert cinsel ilişkiler sırasında bu yapı kopabilir ve kanama ile dışarıya atılır. Bu durumla cinsel ilişki sonrasında kanamaya neden olur.

Klamidya Enfeksiyonu

Bu enfeksiyon çeşidi bakterilerden kaynaklanmaktadır. Cinsel yolla ya da kanla bulaşan bu hastalık ilişki sonrasında vajinal kanamalara neden olmaktadır.

Servikal Polipler

Rahimin ağız kısmından ya da servikal yolun mukus kısmından gelen morumsu ya da kırmızı, pürüzsüz görünümlü, parmağa benzeyen ur biçiminde maddelere servikal polip denilmektedir. Cinsel ilişki kanamalarının bir diğer nedeni servikal poliplerdir.

Rahim Fibroidleri

Rahimde oluşan fibroid tümörleri genel olarak iyi huyludurlar. Bu tümörler fibröz isimli dokudan oluşurlar ve çok nadir olarak kötü huylularına rastlanılır. Menopoz dönemine kadar gelen kadınlar, vücutlarındaki östrojen hormonunun seviyesi düşmeye başlayınca bu fibroidlerin de giderek küçüldüklerini hatta yok olduklarını fark edecekler.

Fibroid tümörlerine sahip olan kadınlar, östrojen hormonu seviyesini dengede tutmalıdırlar. Doğum kontrol hapı gibi ostrojen dengesini bozan ilaçlar kullanırlarsa fibroidlerde büyüme ve gelişmeler görünebilir. Cinsel ilişki sonrasında ortaya çıkan kanamalar rahim fibroidlerinin belirtisi olabilir.

Vajinada Maya Enfeksiyonu

Vajina içerisindeki kötü mantarların büyüme ve çoğalma göstermesi sonucunda vajinal maya iltihapları görülebilir. Fazla kaşıntı, yanma hissi ve kokusu olmayan beyazımsı akıntılar ile kendini gösterir. Cinsel ilişki esnasında sürtünme dolayısıyla yanma ve kanamaya neden olabilir.

Servikal Displazi

Rahmin ağız kısmında bulunan epitel hücrelerin kötü hastalıklar öncesinde değişim gösterdiği evreye servikal displazi denmektedir. Bu hastalığın risk seviyesini artıran en önemli unsurları sırasıyla;

  • çok eşli cinsel deneyim
  • 16 yaşına gelmeden hamilelik
  • erken yaşta sık cinsel ilişkiye girmek

olarak sıralanabilir. Hastalık cinsel yol ile bulaşıcı kimliktedir. Tedavisi ise iki çeşit cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. Tedavilerin birinde rahim ağzı ameliyat yöntemi ile alınmaktadır. Eğer servikal displazi gibi bir hastalığa sahipseniz cinsel ilişkiler sırasında ya da sonrasında kanama görülme riski bulunmaktadır.

Cinsel İlişki Sonrasında Kan Gelmesinin Diğer Nedenleri

  • AIDS, vajinit, B hepatit, bel soğukluğu gibi cinsel yol ile bulaşan hastalıklar
  • Vajina içerisinde lezyon oluşumu
  • Hızlı ve sert cinsel ilişki esnasında vajinanın yırtılması
  • Erkek penisinden kan gelmesi ve vajinaya bulaşması yanıltabilir
  • İdrar yolu enfeksiyonları
  • Hamilelik sırasında cinsel ilişki yapılmışsa düşük belirtisi olabilir

Cinsel ilişki sonrasında gerçekleşen kanamalar ciddi hastalıkların belirtisi olabileceğinden bir an önce doktora gitmeniz gerekmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz