İdiopatik Trombositopenik Purpura (ITP)

  • HASTALIKLAR
  • İdiopatik Trombositopenik Purpura (ITP) için yorumlar kapalı
  • 2.012 kez görüntülendi

İdiopatik Trombositopenik Purpura (ITP)

İDİOPATİK TROMBOSİTOPENİK PURPURA (ITP): Bilindiği gibi normalde 100 mi. kanda 15000-400000 trombosit bulunur. 100 mi. kandaki trombosit sayısı lOOOOO’in altına düştüğünde, trombosit azlığından, yani “Trombositöpeni”den söz edilir.

“İdiopatik trombositopeni purpura”da (ITP) herhangi bir dış etken saptanamadan trombosit 37-lığmm, yani trombositopenin geliştiği ve kanama eğiliminin arttığı görülür. ITP’de trombo-sitlere karşı “IgG” yapısında otoantikorlar saptanmıştır. Yani vücut kendi trombositlerine karşı antikorlar üretmektedir. Trombositlere bağlanmış olan otoantikorlar bu hücrelerin dalak taralından tutulup parçalanmasına yol açarlar. Hastaların dalağı çıkarıldığında, aynı olay bu kez Hodgkin hastası karaciğerde sürdürülür.

ITP akut ya da kronik (müzmin) biçimde gelişebilir. Akut biçimi daha çok 2-6 yaş arası çocuklarda görülür. ITP’de kanamalar burun, beyin, deri içi, vagina, sindirim kanalı, idrar yolları, diş etleri ve menstürasyon kanamalarının (adet kanaması) Ölçü ve süre bakımından artması (menoraji) biçiminde kendisini gösterir. Hastalarda genellikle bu kanama odaklarından biri vardır. Beyin kanaması ölüme yol açabilir. ITP’li annelerden doğan çocuklarda geçici bir süre için ITP saptanır.

Hastalarda trombositopeni görülür. Kanama zamanı uzamıştır. Trombositlere karşı IgG yapısında antikorlar saptanır. Ağır kanamalar sonrasında anemi görülür. Hastalık çoğunlukla herhangi bir tedaviye gereksinim olmadan, birkaç yıl içinde kendiliğinden iyileşebilir. Trombosit öpeninin ve/veya kanamanın ciddi boyutlara ulaştığı olaylarda, hastanın ve hastalığın o hastadaki özelliklerine göre, kortizol tedavisi, dalağın çıkartüması(splenektomi), trombosit nakli gibi tedavi yöntemlerine başvurulabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.