Hastalık Çeşitleri Tipleri Türleri Nelerdir

Hastalık Çeşitleri Tipleri Türleri Nelerdir

Hastalıkların nedenleri ve tedavileri hakkında yazılar yazıyoruz genelde ama hiç hastalık tipleri ve çeşitleri hakkında yazı yazmadığımızı farkedince bu konu üzerine küçük bir araştırma yaparak, hastalık çeşitlerinden bahsetmek istedim.

Tek Gen Hastalıkları 
Tek bir gende meydana gelen bozukluk sonucu (mutasyon) ortaya çikan tedavisi hemen hemen imkansız kalıtsal hastalıklar grubudur. Günümüzde toplumda sık görülen Akdeniz Anemisi, hemofili gibi kan hastalıklarının; Kistik Fibrozis, fenilketonüri gibi metabolik hastalıkların; Duchenne Müsküler Distrofi gibi kas hastalıklarının; Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF), doğumsal işitme kaybı gibi spesifik hastalıkların taşiyıcı taramaları ve doğumöncesi tanıları yapılabilmektedir..

Kromozomal Hastalıklar
Kromozomlardaki sayısal (Down Sendromu, Trizomi 18 ve Trizomi 13 ) ve yapısal (delesyonlar ya da duplikasyonlar) değişiklikler sonucu ortaya çikan genetik hastalıklardır. Genellikle sporadik olarak görülürler. Pek küçük bir bölümü ailevi özellik gösterir. Herhangi bir yapısal kromozom anomalisini dengeli olarak taşiyan kişinin çocuklarinda kromozomal düzensizliğe bağlı ağır sendromlar görülebilir. Bu ailelere genetik danışma verilmesi, uygun genetik analizlerin yapılması sağlıklı çocuk sahibi olabilmelerini sağlar.

Multifaktöryel Hastalıklar 
Bir çok küçük etkili genin çevreyle etkileşmeleri sonucu yaşamın herhangi bir döneminde ortaya çikan hastalıklardır. Bu gruptaki hastalıklar toplumda yaygın.olarak görülür. Bu hastalıklar arasında yarık damak ve dudak gibi doğuştan olan ya da diabet ve şizofreni gibi sonradan ortaya çikan hastalıklar yer alır.

Edinsel Somatik Genetik Hastalıklar 
Somatik hücrelerde yaşamın ileri dönemlerinde gerçekleşen mutasyonlar sonucu ortaya çikan ve kalıtsal olmayan hastalıklar yer alırlar. Bu hastalıkların en yaygın olanı kalıtsal olmayan kanserlerdir.

Bu yazı hastalık çeşitleri modülü nelerdir, hastalık türleri nelerdir, genetik hastalıkların tedavisi nelerdir, kalıtsal hastalıklara örnekler çeşitleri nedir, hastalıklar nasıl gruplara ayrılır, hastalıkların bölümleri tipleri konusunda yazılmıştır.

hastalık çeşitleri modülü, kalıtsal hastalık çeşitleri, hastalık çeşitleri nelerdir, hastalık çeşitleri, hastalık türleri nelerdir, hastalık konağı çeşitleri, genetik hastalıklar nelerdir, kalıtsal hastalık çeşitleri nelerdir, kalıtsal hastalıklar türleri, hastalık çeeşitleri neler dir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz