Vücut Kokusu İçin Doğal Çözümler

Vücut Kokusu İçin Doğal Çözümler

Sıcaklık, aşırı terleme, çok kalın giyinmek, bütün gün oradan oraya koşturmak, pamuktan yapılmayan çoraplar giymek… Tüm bunlar (ve daha fazlası) vücudunuzun herhangi bir bölgesinin kötü kokmasına sebep olabilir. Ancak sevindirici haber şu ki kötü vücut kokusunu tedavi eden doğal çözümler mevcut. Bunların ne olduğunu yazımızda öğrenin.

Vücut kokusu: nerede, nasıl, neden?

vücut-kokusu

Vücut kokusu vücudun herhangi bir yerinde duyulabileceği gibi, daha yoğunlaştığı bazı kritik bölgeler de vardır: koltuk altı, ayak ve genital bölge. Bunun sebebi nemli alanlarda (şimdi bahsettiğimiz yerler) yaşamayı “seven” belli mikroorganizmaların tepkisidir. Seçtikleri alan terlediğinde, sıcaklık artar ve böylece bu mikroorganizmalar da çoğalabilirler. İşte bu noktada kötü bir koku ortaya çıkar, çünkü bu bakteriler belli gazlar salarlar.

Ek olarak, işte bu bölgelerde (hepsinden önemlisi, koltuk altı ve ayaklarda) daha yüksek sayıda ter bezi bulunur. Hava ısındığında veya egzersiz anında, bu bezlerin görevi sıcaklığı azaltmak ve diğer sorunların önüne geçmek için su (ter) açığa çıkarmaktır. İşte bu sebeple, ateşimiz çıktığında çok terleriz.

Ancak, şunu unutmayın: terlemenin başka bir fonksiyonu daha bulunur: vücuttan toksin atmak. Bu doğal süreçte küçük tuzlu su damlaları cilt gözenekleri yoluyla dışarı çıkarlarken aynı zamanda vücutta birikmiş bütün “kötü” maddeleri de beraberlerinde taşırlar. Bunun vücudun ve derinin “nefes alma” şekli olduğu söylenebilir.

Ter ve kötü koku

koltukaltı-ter

Terlediğimizde kötü kokarız. Daha önce de açıkladığımız gibi, başka bir çözümü yoktur. Hepsinden önemlisi, hava sıcakken veya hormonal değişiklikler sebebiyle terleriz (örneğin, kadınlarda menopoz sırasında veya adet döngüsünün belli aşamalarında ve ergenlik çağında hem kızlar hem erkeklerde).

Ayrıca strese girdiğimizde, baskı altında hissettiğimizde veya endişelenip gerildiğimizde de terleyebiliriz. Aşırı kilolu olmak aşırı terlemenin başka bir sebebidir.

Kalitesiz, hava almayan veya sentetikten yapılmış ayakkabılar da ayağın teri buharlaştırmasına izin vermeyip bu sebeple mantar ve bakterinin çoğalması için kusursuz bir ortam haline geldikleri için kötü kokuya yol açarlar. Bu denkleme bir de, pamuktan yapılmayan (likralı veya elastan) çorapları katarsak, bu malzemeler teri emmediğinden ayak kokusuna zemin hazırlamış oluruz.

ayakkabı-kokusu

Çorap için bahsettiğimiz durum diğer kıyafetler için de geçerlidir. Sentetik materyalden yapılmış giyecekler koltuk altı ve genital bölgedeki terlemeyi de arttırabilir. Bu sebeple daima pamuktan veya doğal liften yapılmış kıyafetleri tercih etmelisiniz.

Beslenme tarzınızın da vücut kokusu üzerinde bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Çok fazla rafine şeker, kızartma, hayvansal yağlar, işlenmiş et ve gıdalar tüketirsek, vücut çok daha yüksek miktarda birikmiş toksini (bu yiyeceklerden kalan toksinler) atmaya çalışır. Bundan kaçınmak için bol sebze, meyve (çiğ), tam tahıllı gevrekler, fındıklar ve baklagil veya fasulye yemeli ve günden en az iki litre su içmeliyiz.

Kötü vücut kokusunu önlemenin veya azaltmanın başka bir doğal çözümü de kişisel hijyeninize özen göstermektir. Günde bir kez duş alıyorsanız, örneğin yazın bu sayıyı ikiye çıkarabilirsiniz. Ayrıca, sorunlu bölgeleri sabun ve suyla yıkayabilirsiniz, önce nötr bir sabun ve ardından parfümlü bir sabun kullanabilirsiniz (cildinizi tahriş etmediği sürece).

Koltuk altları için kremli veya spreyli deodorantların bu bölgedeki gözenekleri kapatması ve daha kötü bir kokuya sebep olması sebebiyle bu ürünleri kullanmaktan kaçının. Bu şekilde ne zaman deodorant kullansanız gözenekleriniz kapanır ve kötü koku artar; siz de daha çok deodorant kullanırsınız ve bir kısır döngüye girmiş olursunuz. Doğal veya ev yapımı deodorant seçeneklerini tercih edin. İşte hiçbir zaman sizi yarı yolda bırakmayan doğal bir deodorant tarifi; yalnızca şu malzemeleri karıştırmanız yeterli:

  • 5 nane yaprağı
  • 5 rozmarin yaprağı
  • 1 bardak kaynar su (250 ml)

Soğumasını bekleyin, süzün ve bir kavanozun içine dökün. Her gün sıvının içine bir kulak temizleme çubuğunu batırın ve koltuk altınız ile ayaklarınıza çubuğu sürün.

Ayrıca bütün gün dışarıda olacaksanız, yanınıza yedek kıyafet almayı deneyebilirsiniz. Esans yağları da (örneğin, lavanta) kötü vücut kokusundan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Kötü vücut kokusunu uzaklaştırmanın yine daima işe yarayan iki ev yapımı tarifi de klorofil ve yeşil çaydır. İlk seçenek olan klorofil vücudu toksinlerden arındırıp toksinleri uzaklaştırır. Klorifili aktarlardan kapsül formunda bulabilirsiniz. Ya da daha doğal bir seçenek için bir tepsinin üzerine buğday ekip, çıkmasını beklemek, otunu kesip bir smoothienin içine eklemektir. İkinci bir seçenek olan yeşil çay da depolanmış yağı yakmak için vücut sıcaklığınızı arttırmakla kalmaz, aynı zamanda birikmiş toksinlerden de kurtulmanızı yardımcı olur. Her gün bir veya iki bardak yeşil çay için.

Koltuk altı kokusu çok fazla deodorant kullanmaktan kaynaklanıyorsa, sodyum bikarbonat ve limon karışımı ile oradaki deriye peeling uygulayabilirsiniz. Yalnız bu uygulamadan sonra evden hemen çıkmamalısınız; çünkü güneş ışığı limonun asidinin cildinizde leke bırakmasına yol açabilir. Ayıca karbonatı suyla karıştırıp bir macun yaratabilir ve bunu da doğal ve etkili bir deodorant olarak kullanabilirsiniz. Aynı işlemi ayaklarınıza da uygulayabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz