HİNT YAĞI FAYDALARI NELERDİR?

HİNT YAĞI FAYDALARI NELERDİR?

HİNT YAĞI FAYDALARI NELERDİR?


Yüzyıllardan beri bilinen ve birçok ülkede sağlık, kozmetik gibi alanlarda kullanılan hint yağı ülkemizde de kullanılmaya başlandı. Birçok rahatsızlık için faydalı bir yağdır. Hint yağı (castor oil) kastor yağı ismiyle de bilinir.

HİNT YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Kabızlık başta olmak üzere, cilt güzelliği, cilt nemlendiricisi, saçkıran, saç dökülmesi ve saçlarda kepek oluşumu gibi birçok rahatsızlık için kullanılabilir. Ayrıca migren, güneş yanığı, kadınların adet döngüsündeki aksamalar (menstrüel bozukluklar) için faydalı bir yağ olması da hint yağı (kastor yağı) faydaları arasındadır.

HİNT YAĞININ (KASTOR YAĞI) CİLDE FAYDALARI :

Sivilceler, akneler herkesin canını sıkar. Güzel bir görünüme kavuşmak için birçok yol denenir. Özellikle kış aylarının başladığı şu günlerde, rüzgar cildimizi kurutur ve nemlendiriciye ihtiyaç duyarız. İşte sivilce ve aknelerin bir an önce geçmesi yada cildin kolayca nemlendirilmesi, cilt çatlaklarının giderilmesi için hint yağı bulunmaz bir formüldür.
Ellerinizde çıkan siğillerden şikayetçi misiniz? Siğiller hiç anlamadan, bir anda özellikle ellerde çok sık bir şekilde çıkabilir. Ellerde oluşan siğiller zamanla kişileri rahatsız eder. Ellerdeki siğiller gibi ayaklarda oluşan mantarlar da rahatsızlık vericidir. Siğil, ayak mantarı yada vücudun çeşitli bölgelerinde çıkan çıbanlar için de hint yağı kullanılabilir.
Cildi nemlendirmesi, çatlakları gidermesi, sivilce ve akneleri yok etmesi, siğil yada ayak mantarına iyi gelmesi için hint yağı ile şu formül uygulanır: Bir parça pamuk alınarak top haline getirilir. Hint yağına batırılır. Uygulamak istenilen bölgeye yağlı pamuk sürülür. Örneğin elinizdeki siğiller için şifa bulmak istiyorsanız elinize, ayağınızdaki mantar için şifa bulmak istiyorsanız ayağınıza sürebilirsiniz. Yağı sürdüğünüz bölgeyi bir saat yıkamayın, böylece o bölge yağı iyice emecektir. Bir saat sonra yıkayın. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez uygulayın.
Cildi yumuşatır, nemlendirir ve pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlar. Cildi güzelleştirmesi de kastor yağı faydaları arasındadır.
Hint Yağı
Hint Yağı
SAÇKIRAN İÇİN HİNT YAĞI:

Saçlarınızın dökülüyorsa ve saçkıran olmaktan korkuyorsanız saç dökülmesi yada saçkıran için de bu şifalı yağı uygulayabilirsiniz. Düzenli uygulandığında saçkıranı azalttığını göreceksiniz. Saçkıran tedavisi için 2 çay kaşığı hint yağı ile 4 çay kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırın. Bir pamuk yardımıyla karıştırdığınız yağları saçkıran olan bölgeye sürün. Daha sonra yağları sürdüğünüz bölgeyi bir bez ile örtün. Bu karışımı gece uygulayın ve sabah ılık su ile yıkayın. Tüm gece bekletmek faydalı olacaktır. Ayrıca saçkıran geçene kadar aynı işlemi tekrarlamanız gerekmektedir.
SAÇLARINIZIN KOLAY UZAMASI VE KAŞLARINIZIN SIKLAŞMASI İÇİN:

Saçkıran oluşması haricinde saçlarınızın kolay uzamasını, saç tellerinizin kalınlaşmasını istiyorsanız hint yağı kullanabilirsiniz. Saçların doğal olarak, kendiliğinden uzaması, saç tellerinin daha kalın olması için her gün saç diplerine 6 dakika boyunca bir miktar hint yağı ile masaj yapabilirsiniz. Bu şifalı yağ aynı zamanda saçlardaki kepek oluşumunu da engeller. Kaşlarınızın daha kalın olması ve aralarında kaş çıkması için de bir miktar pamuğa birkaç damla hint yağı damlatın ve kaşlarınıza sürerek birkaç dakika masaj yapın. Zamanla kaşlarınızın kalınlaştığını fark edeceksiniz.
TIRNAKLARIN KIRILMAMASI İÇİN:

Özellikle hanımlar tırnaklarının kırılmasından rahatsız olur ve bakımlı tırnakları olmasını ister. Hint yağı içeriğinde tırnak bakımına katkıda bulunan E vitamini bulundurur. Eller ve tırnaklar hint yağı ile ovularak masaj yapılırsa zamanla tırnaklar daha bakımlı görülür ve tırnak kırılmaları azalır. 2-3 ay boyunca bu işleme devam edilmelidir.
ROMATİZMA, KAS VE EKLEM AĞRILARINA KARŞI:

Romatizma gibi kronik rahatsızlık birçok kişi için can sıkıcıdır. Zaman zamanda çeşitli sebeplerden oluşan kas ve eklem ağrılarını geçirmek için çeşitli çareler ararız. Hint yağı kullanımı ile özellikle dizlerde ve bacaklarda oluşan kas, eklem ağrılarını hafifletmek mümkündür. Bir parça bezi hint yağına batırın, yağlı bezi ağrıyan bölgeye koyun, üzerine sıcak su torbası da koyun ve bir saat civarında bekletin. Bu şekilde kan dolaşımınız artacak, ağrıyan bölgedeki ağrı geçerek, rahatlamanızı sağlayacaktır. Bu uygulamayı haftada 2 kez yapabilirsiniz. Sıcak su torbası koymadan da aynı işlemi uygularsanız yine olumlu sonuçlar elde etmeniz mümkündür ve ağrılarınız geçecektir.
KABIZLIĞA KARŞI HİNT YAĞI:

Kabızlık, sindirim sistemi sorunları birçok problemi de beraberinde getirebilir. Kabızlık için hint yağı kullanılabilir. Eğer düzenli ilaç kullanmıyorsanız yada herhangi bir rahatsızlığınız yoksa günde bir çay kaşığı saf hint yağını içerek kabızlığa çare bulabilirsiniz. 3 gün boyunca bu şifalı yağı bir çay kaşığı içebilirsiniz. Fakat düzenli ilaç kullanıyorsanız yada herhangi başka bir rahatsızlığınız varsa hint yağı içmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca 3 günden fazla bu yağı içmemelisiniz. Aksi takdirde yan etkiler olarak kusma, mide bulantısı, ishal yada zehirlenme görülebilir.
HİNT YAĞI NEDİR? NASIL ELDE EDİLİR?

Hint yağı yıllardır birçok ülkede bilinen ve kullanılan bir yağdır. Ülkemizde de son zamanlarda popüler olmuştur. Latince adı Ricinus communis olan Hint bitkisinden elde edilen bir yağdır. Hint bitkisinin tohumları preslenir ve böylece bu şifalı yağ elde edilir. Bu şifalı yağ özellikle Hindistan ve Afrika’da yoğun olarak kullanılır. Yıllardır tıp alanının birçok kısmında kullanılmıştır. Özellikle kabızlık için kullanımına başlanmış, daha sonra cilt bakımı, güzellik yada kemik ağrıları için de kullanılmıştır. Oldukça güçlü ve hoş olmayan bir tadı vardır, ancak günümüzde sabun, kozmetik, ilaç, kumaş (tekstil), masaj yağları yapımı gibi birçok sektörde kullanılır.

HİNT YAĞININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Düzenli ilaç kullanıyorsanız, apandisit, bağırsak tıkanıklığınız varsa yada kronik bir rahatsızlığınız varsa mutlaka hint yağı kullanmadan önce doktorunuza başvurmalısınız. Ayrıca hamilelik döneminde ve emzirme döneminde kullanmadan önce de mutlaka doktora başvurulmalıdır. Aşırı kullanımı ishal, kusma, mide bulantısı, karın ağrısı yada zehirlenmeye sebep olabilir. Herhangi bir bölgeye çok miktarda uygulamadan önce vücudunuzdaki küçük bir bölgede kullanarak hint yağına alerjiniz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ağızdan almadan önce de aldığınız hint yağının ambalajı üzerinde ağızdan alınabilir olduğununa dair yazı bulunmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz