Obezite Hastalığı Sağlığı Tehdit Ediyor !

Obezite Hastalığı Sağlığı Tehdit Ediyor !

Çağımızın belki de en büyük sorunu obezitedir. Amerika’dan sonra ülkemizde de yaygın olarak, özellikle çocuklarda ve gençlerde büyük bir hızla yayılan obezite hastalığı, kişinin vücut kitle indeksinin çok fazla olmasıdır. Peki, halk arasında şişmanlık olarak da bilinen obezitenin nedenleri nelerdir?

Bazı kişiler genetik faktörlere bağlı olarak obezite risk grubu içinde yer almaktadır. Ancak genetik faktörleri, başlı başına obezite nedenleri arasında göstermek doğru olmaz. Obezitenin başlıca nedenleri sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hareketsizliktir. Masa başı işte çalışmak, günün büyük çoğunluğunu bilgisayar başında geçirmek, hazır gıdaları sık sık tüketmek,  sporsuz bir yaşam, stres, yaşlanma, antidepresan kullanımı, hormonal problemler, uykusuzluk, çeşitli hastalıklar ve sigarayı bırakmak, obeziteye yol açan faktörler arasında yer alıyor. Ancak kişinin obezite hastası olmasında en büyük rolü hareketsiz yaşam ve düzensiz beslenme oynuyor.

obezite hastalığı

Obezite Hastalığı

Gençlerin ve çocukların, doğru ve sağlıklı beslenme konusunda mutlaka bilinçlendirilmeleri gerekiyor. Yanlış beslenme, başta fazla kiloları, sonrasında da obezite hastalığı ortaya çıkarır. Obezite, kişinin fiziksel ve ruhsal yaşamını olumsuz etkiler. Birçok hastalığın ortaya çıkmasında en önemli rolü oynayan faktörlerden biridir. Ayrıca sosyal problemler ve cinsel sorunları da beraberinde getirir. Fiziksel açıdan rahatsız eden kişi, sosyal ortamlarda da rahatsız olmaya başlar. Aynaya baktığında kendini mutsuz hisseder, hatta belki aynaya bakmaktan da kaçınabilir. Bu durumda kişinin kendi başına kilo vermeye çalışmak yerine, profesyonel bir yardım alması gerekmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz