Hasta ve Şişman Olmamıza Sebep Olan Gıdalar !

Hasta ve Şişman Olmamıza Sebep Olan  Gıdalar !

Neredeyse bir çoğumuz çok hızlı kilo alır fakat aynı hızda veremeyiz. Bu durum sinir bozucu olabilir. Bu durumda doğru yiyecekleri seçmek ve severek tüketmek  genellikle en zor kısmıdır. Her yemekte, vücudunuza en uygun beslenme öğesini seçmeniz ve tüketmeniz gerekir . Fakat bu her zaman geçerli değildir.Dürüst olmak gerekirse, insanların çoğu sağlıklı gıda seçeneklerinden uzakta olan gıdaları tüketmek eğilimindedir . İşlenmiş yiyecekler , özellikle sizi bağımlılaştırmak ve daha fazlasını yemek için tasarlanmıştır. Bu yiyecekler hem kilo almamıza hemde hasta olmamıza sebep olmaktadır.


Bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri, en çok kaçınmanız gereken yiyeceklerin özellikle enerjinizi tüketen ve sizi daha hızlı kilo aldırabilecek gıdaları listeleyip uzak durmaya çalışmak en azından denemek ve mümkün olduğunca uygulamaya çalışmak !

Günlük diyetinizi kontrol edin ve aşağıdaki gıdalardan kaçınmaya çalışın:


* Hazır ve Meyveli Yoğurt
Geleneksel olarak fermente edilmiş yoğurt, sağlıklı bakteri veya probiyotikler ile doludur ve bağırsaklardaki sağlıklı florayı arttırır ve sindirimi iyileştirir.

Fakat hazır ve pastörize yoğurtlar aynı faydaları sunmuyor çünkü pastörizasyon işlemi tüm sağlıklı besin maddelerini ve enzimleri öldürüyor. Ayrıca pastörize ve hazır yoğurtlar şeker ve yapay tatlandırıcılarla doludur. Evde mayalayacağınız yoğurdu tercih edin ve içerisine sevdiğiniz herhangi bir meyve , çilek veya tarçın ekleyerek tüketin.


* Meyve suyu veya Soda (Düzenli veya Diyet)

Meyve suları ve soda sadece şeker açısından değil, çok daha kötü bir madde olan suni tatlandırıcı içerir. Örneğin, aspartam çoğu diyet ve gazlı içeceklerde şeker yerine kullanılır. Yapılan araştırmada aspartam birçok meşrubatın sahip olduğu ortak bir koruyucudur. DNA hasarına, Parkinson hastalığına ve siroza neden olabileceği bulunmuştur.

* Hazır Kahve Çeşitleri

Hazır Kahve Çeşitlerinde şeker ve birçok katkı maddesi bulunur ayrıca suni tatlandırıcılarda bu ürünlerde kullanılır. Güne sade kahveyle başlamak özellikle şekersiz tercih etmek çok sağlıklıdır.

* Simit

Simit 45 gram veya daha fazla karbonhidrat içerebilen ekmek tarzı bir üründür. Simit içerdiği karbonhidratı kolayca şekere dönüştürerek insülin düzeyini yükseltir. Bu kalp rahatsızlığı veya kanser gibi birçok kronik hastalığın önde gelen faktörü olan insülin direncine neden olabilir. İnsülin düzeyinin yksekliği ayrıca diyabet, doğum kusurları, epilepsi, duygusal bozukluklar veya hatta beyin tümörleri gibi bazı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen 92’den fazla yan etkisi vardır.

* Bazı Tahıllar
Özellikle yüksek fruktoz şurubu ve GDO’lu mısırdan uzak durmak gerekir .Çünkü rafine edilmiş karbonhidrattan başka bir şey değildir.Vücuda çok fazla zararı vardır.

* Portakal Suyu
Pastörize portakal suyu sağlıklı bir içecek değildir. Çok fazla şeker, yüksek fraktozlu mısır şurubu ve yapay renkler ve lezzetler içerir. Bu tür içeceklerden uzak durmak gerekir. Yapılan birçok çalışmada, bazı meyve suyu tüketiminin hızla obezite riskini arttırdığını göstermiştir. Yeni sıkılmış meyve suları bile sekiz çay kaşığı fruktoz içerebilir ve bu da insülin düzeylerini önemli ölçüde artırabilir ve antioksidanların faydalarını önleyebilir. Bu nedenle, hipertansiyon, tip 2 diyabet veya kanserden muzdarip olursanız, insülin ve ürik asit seviyesini normalleştirene kadar meyve sularından kaçınmalısınız.

* Hazır Kek ve Muffin

Hazır Kek ve Muffin besleyici içeriği düşükken yüksek miktarda şeker ve karbonhidrat içerir. Bunları yediğinizde “düşük yağ” içeren krep yediğinide aldığınız kalori ile aynıdır. Bu, kan şekerinizi ve insülin seviyenizi derhal arttırır ve enerjinizi boşaltır. Ayrıca çöreklerden uzak durmalısınız çünkü çöreklerde aynı içeriği taşıyorlar.


* Patates Cipsleri

Cipsler, sağlıksız yağlar, rafine edilmiş karbonhidrat , işlenmiş sodyum içeren ve sağlıksız abur cuburdan başka birşey değildir. Üretim süreci boyunca, akrilamid denilen görünmeyen bir kimyasal içerir. Yapılan araştırmalarda akrilamid muhtemel bir insan kanserojeni olarak ortaya çıkıyor ve bu kimyasala daha yüksek maruz kalma, çeşitli kanser riskinin artmasına neden olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz