HASHİMOTO TİROİDİT’İ OLANLAR BU DETAYLARA DİKKAT…

HASHİMOTO TİROİDİT’İ OLANLAR BU DETAYLARA DİKKAT…

HASHİMOTO TİROİDİT’İ OLANLAR BU DETAYLARA DİKKAT…

• Genellikle her 3 ayda bir tiroid foksiyon testlerinin takibi önemlidir çünkü hashimoto hormonal açıdan dalgalı bir seyir göstermeyi sever.
• Eğer dalgalanmıyorsa doktorunuzun belirlemesi üzerine daha az sıklıkta takip olabilirsiniz.
• Tiroid bezi tembelliği aşikar olarak gelişti ise size tiroid hormonu da verilecektir. Verilen tiroid hormon ilacı miktarını doktorunuz aksini söylemediği müddetçe siz asla kendi kendinize kesmeyin, sonucu ölümcül seyredebilir.
• Burada çok dikkat edilmesi gereken konu insülin direncidir. İnsülin direnci yükseldikçe kilo alırız ve bu da tiroid bezimizin daha da tembelleşmesine katkıda bulunur. Tatlı krizlerimiz artar. Ödemlerimiz çoğalır. Hemen tiroid ilaç dozumuzun arttırılması gerekmez, iyi bir beslenme programı, beyaz unlu mamullerden ve şekerden uzaklaşmak ve egzersizi arttırmak bile tiroid bezini kendine getirebiliyor.
• Tiroid hormonu bilinen en önemli iki yaşamsal hormondan biridir. Bazen vitamin takviyeleri bezin tekrar çalışmasını sağlayabilir. Örneğin D vitamin eksikliğinin düzeltilmesi bile tiroid bezi tembelliğimizi ve reaktif hipoglisemimizi derhal düzeltir, terlememizi yok edebilir, beraberinde çok görülen sedef, Vitiligo gibi cilt hastalıklarının da sürecine katkıda bulunur. Kilo vermemizi hızlandırır. Hastalıklara yakalanmaya karşı bağışıklığı güçlendirir. Tabii ki bu mutlaka doktorumuzun yapması gereken bir müdahaledir.
• Mide problemleri Hashimato tiroiditte çok sık rastlanmaktadır, buna bağlı B12 ve folik asit emilim güçlükleri geliştiği için depresyona yatkınlık artmaktadır. Bu denenle Helikobakter Pylori de araştırılıp tedavi edilmelidir.
• Bağışıklık açısından antioksidan destek tedaviler Koenzim Q10, yüksek doz C vitamininin de hastalık belirtilerini kontrol altına almada, doğurganlığı sağlamada, antiTPO ve antiTG düzeylerini düşürmede seçilmiş vakalarda selenyum ile kombine edilebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz