Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yiyecekler, Hareketler, Şeyler

  • ALTERNATİFTIP
  • Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yiyecekler, Hareketler, Şeyler için yorumlar kapalı
  • 897 kez görüntülendi

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yiyecekler, Hareketler, Şeyler

Hamile kalmak yalnızca bayanların bu duruma elverişli olmaları değil hem erkeğin hem de bayanın hiçbir sağlık sorunu yaşamadığı, üreme problemleri ile karşılaşmadığı ve stresten uzak kaldığı dönemlerde daha kolay seyir ediyor denilebilir. Her ne kadar çeşitli sorunlarla karşılaşmıyor olunsa bile yinede beklenilmedik bir nedenle hamile kalmak zorlaşabiliyor. Bu durumda hamile kalmayı kolaylaştıran yollar hakkında merak konusu gündeme geliyor.

Düzenli Birliktelik

Yapılan araştırmalar sonucunda çiftler ne kadar çok birliktelik yaşarsa o kadar çok bayanların hamile kalma olasılığı artıyor. Her birliktelikten sonra spermler kadın yumurtalıklarında beş gün boyunca canlı kalabiliyor. Özellikle tam yumurtlama döneminde spermler ile yumurtaların birleşmesi çok daha kolay oluyor ve hanımların hamile kalma ihtimali ne kadar çok birliktelik yaşanırsa o kadar çok artıyor. Bu noktada da yapılabilecek olan bir unsur yine hamilelik olasılığını artıran bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Bayanlar ovülasyon dönemlerini takip ederse yine olasılık artıyor. Bayanlar ovülasyon döneminde olup olmadıklarını tükürükten ovülasyon testi ile anlayabilirler. Teste Avrupa normlarına göre imal edilmiştir.

Kafeinden Uzak Kalınmalı

Yapılan araştırmalar kafein alımının hamileliği geciktiren bir etken olduğunun verileri veriyor. Öyle ki bu konuda varılan sonuçlar günde yarım fincandan fazla kafein tüketenlerin hamile kalma ihtimalini yarı yarıya düşürdüğünü gösteriyor. Bu nedenle kafeinden uzak kalınmalı veya günde yarım fincandan fazla kafein alımına yer verilmemelidir.

Kaloriyi Fazla Düşürmeyin

Kalori alımı normalde kilo aldırması nedeni ile uzmanlar tarafından fazla tüketilmemesi gereken bir konu olarak üzerinde durulur. Ohio Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucunda düşük kalorili yiyecekler tüketmek aynı şekilde üremedeki işlevi de düşürdüğü bilgisini veriyor. Üreme hormonlarındaki seviyenin düşmesi bayanların gebe kalma olasılığını da aynı seviyede düşürüyor. Bu nedenle gebe kalmayı düşünen bayanlar diyet yapmamalıdır şeklinde uzmanlar tarafından uyarılıyor.

Zengin Beslenme Programı Yapılmalı

Zengin beslenme programı hamile kalmak istiyorum diyen  hanımlar tarafından ilgi görmelidir. Bu programda zinc, selenyum, e vitamini ve c vitaminine muhakkak yer verilmelidir. Zinc ve e vitamini beylerin tüketmesi gereken besinler olup hanımlarda yalnızca zinc tüketerek hamile kalma olasılıklarını artırabilirler. Spermler ne kadar güçlü olursa yumurtalıklarda spermlere o derece de daha az karşı koyabilecektir.

Dolayısıyla döllenmenin oluşması için erkek spermlerinin güçlendirilmesi gerekir. Bu konuda zinc,e vitamini ve c vitamini güçlü spermler için tüketilmesi gereken besinler olarak karşımıza çıkıyor. Hücre yenilenmesi için kullanılan zinc besinine katkı olarak e vitamini kullanılıyor. C vitamini ise sperm kalitesini artırmada önemli rol oynuyor.

Kötü Alışkanlıklardan Uzak Durulmalı

Kötü alışkanlıklardan uzak kalınması hamile kalmayı ne kolaylaştırır sorusuna verilecek bir başka yanıttır. Alkol ve sigara erkeklerin ve kadınların üreme seviyelerini oldukça düşürüyor. Bu nedenle hamile kalma sürecide uzuyor. Sigaranın erkeklerde sperm sayısını düşürücü etkisine rastlanılıyor.

Aynı zamanda sperm hareketliliğini de bozması ile biliniyor. Sperm sayısının düşmesi daha az spermin yumurtalara ulaşmasına neden olurken aynı zamanda işlevini kaybetmeye yüz tutmuş spermlerin yumurtalıklara kadar ulaşmamasına da neden olabiliyor. Bir diğer örnek olarak da aşırı alkol alımı sperm sayısını azaltıyor. Sigara ve alkolden mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır.

Hatta çiftler kendilerine sağlıklı bir yaşam şekli benimsemelidirler. Her gün düzenli ve dengeli olarak besin değeri yüksek olan gıdalar ile beslenilmeli ve aynı zamanda yürüyüş gibi fiziksel aktivitelere de yer verilmelidir. Fiziksel aktivite stresten kurtulmak için gerekli bir yoldur. Stresten uzak kalmak ise gebelik oluşumuna katkı sağlayacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.