Romatizma Belirtileri ve Tedavisi

  • HASTALIKLAR
  • Romatizma Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 859 kez görüntülendi

Romatizma Belirtileri ve Tedavisi

Romatizma, kemikleri, eklemleri, eklem çevresindeki dokuları ve hatta sinir köklerini etkileyen bütün hastalıkları adlandırmak için kullanılır. Bir başka deyişle, kaslarda ve özellikle eklemlerde kendini gösteren ağrılı hastalıkların genel adıdır.

Romatizma her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Genel olarak Kadınlarda daha sık görülmekle birlikte bazı türleri erkeklerde daha sık görülür.

Romatizma Nedenleri: Nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte kalıtımsal etkenler, cinsiyet, yaş, şişmanlık, nem, çeşitli iltihaplar, bazı ilaçlar romatizma ihtimalini arttıran etkenlerdir.

Romatizma Belirtileri: En sık görülen belirtiler eklemlerde, sırt, bel ve kalçalarda ağrı, eklemleri zor hareket ettirme, tutukluk, halsizlik, yorgunluk, şekil bozuklukları, kalp sorunlarıdır. Özellikle uzun süre hareketsiz kalındığında ağrılar ve tutukluk artar. Bu nedenle, özellikle sabahları yataktan kalmakta güçlük çekilebilir. Eklemlerde oluşan iltihaplar şişliklere de neden olabilir.

Romatizma Çeşitleri: Temel olarak iltihaplı romatizma ve iltihaplı olmayan romatizma olarak ikiye ayrılır. Bulunduğu bölgeye göre de yumuşak doku romatizması, eklem romatizması ya da iç organlarda romatizma şeklinde ayrılabileceği gibi, romatizma bu bölgelerde birlikte de görülebilir.

Romatizma Tedavisi: Bütün hastalıklarda olduğu gibi romatizmal hastalıklarda da en uygun tedavinin yapılabilmesi için erken teşhis ve tanı çok önemlidir. Çoğunlukla erken dönemde teşhisi zordur. Ama bir romotoloğun gözleminde hastalığın gidişatı gözlemlenerek doğru karara varılmalıdır. Çünkü belirli zamanlarda romatizmal hastalıklar değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden teşhisi ve tanısı bazı durumlarda gecikebilmektedir. Romatizmal hastalıkların bir bölümünde hastalık müzmin bir şekilde sürebilir. Bu durumda romatizma tedavisinin uzun sürebileceği unutulmamalı ve verilen ilaçlara hekim kontrolünde devam edilmelidir.

Romatizma hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz Doktorum isimli tv programının romatizma için hazırlanan özel bölümünü sizler için sitemize yükledik. 90 dakikalık bu video size romatizma hakkında herşeyi anlatıyor.

Bu yazı saglikvegebelik.com tarafından romatizma neden olur, romatizma nedir, romatizma nedenleri, romatizmanın belirtileri, romatizmanın tedavisi, romatizmanın bitkisel tedavisi, romatizma için bitkisel ilaçlar, romatizma nasıl anlaşılır, romatizma nasıl geçer, romatizmaya iyi gelen bitkiler, romatizma ağrısına ne iyi gelir, romatizma ağrısı nasıl geçer konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

romatizma nasıl anlaşılır, gizli romatizma, romatizma agrisi nasil gecer, eklem romatizması nasıl anlasılır, kas romatizması nasıl anlaşılır, romatizma olduğu nasıl anlaşılır, romatizma nasil gecer, kas romatizması nasıl geçer, bacak romatizması nasıl geçer, romatizma ağrısı nasıl olur

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.