Böğürtlen Çayının Faydaları ve Zararları

  • ALTERNATİFTIP
  • Böğürtlen Çayının Faydaları ve Zararları için yorumlar kapalı
  • 829 kez görüntülendi

Böğürtlen Çayının Faydaları ve Zararları

Ülkemizin birçok bölgesinde yetişen ve sevilerek tüketilen bir meyve olan böğürtlenin faydalarını bir bilseniz eminim böğürtlen çayını elinizden hiç düşürmezsiniz. Özellikle basur için oldukça faydalı olan bu bitki çayını gelin beraber inceleyelim.

Böğürtlen Çayı Nasıl Hazırlanır? Böğürtlen çayı hazırlamanın pek çok yolu vardır. En popüleri kurutulmuş böğürtlen yapraklarından hazırlananıdır. Kurutulmuş 2 çay kaşığı böğürtlen yaprağını bir bardak çay hazırlamak için kullanabilirsiniz. Suyu kaynattıktan sonra ateşten alın ve böğürtlen yapraklarını atıp 5-10 dakika demlenmesini bekleyin. İkinci yol ise çayınızı taze böğürtlen ile hazırlamaktadır. Taze böğürtlenleri kaçıkla ezerek suyunu çıkartın. Bu posalı suyu kaynar su içine atın. 10 dakika kadar kaynattıktan sonra posayı süzerek çayınızı içebilirsiniz.

Böğürtlen Çayının Faydaları: Böğürtlen başta sindirim sistemi sorunları olmak üzere kalp sağlığından kansere karşı korunmaya kadar pek çok farklı alanda kullanılmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir, Kalp sağlığını korur, Boğaz ağrısını alır, İshale iyi gelir, Basura iyi gelir, Varis tedavisinde yardımcı olarak kullanılır, Kansere karşı koruma sağlar.

Böğürtlen Çayının Yan Etkileri: Böğürtlen çayı ishale karşı etkili bir çözüm olmakla birlikte fazla miktarda tüketilmesi mide rahatsızlıklarına, mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir. Tanen içeren böğürtlen çayı uzun süreli tüketimde karaciğer hasarına neden olabilir. Karaciğer hastalığı bulunan kişilerin böğürtlen çayı içmemesi gerekir.

Böğürtlen içerisinde bulunan tanenler aynı zamanda kalsiyum ve demirin vücut tarafından emilimini azaltabilir. Çayınıza limon katarak demiri, süt katarak kalsiyumu dengeleyebilirsiniz. Yine de kemik sağlığını korumak adına böğürtlen çayını tavsiye edilen sürelerde ve tavsiye edilen dozajda tüketmelisiniz.

Bu yazı böğürtlen çayının faydaları, böğürtlen çayının zararları, böğürtlen çayı nasıl yapılır, böğürtlen çayı ne işe yarar, böğürtlen çayı neye iyi gelir, böğürtlen çayı kullananlar nerede satılır fiyatı yan etkileri konusunda yazılmıştır.

böğürtlen çayının faydaları ve zararları, böğürtlen çayının faydaları, böğürtlen çayı zararları, böğürtlen çayının zararları, BÖĞÜRTLEN ÇAYI, böğürtlen çayı faydaları, Bogurtlen çayı gebelikte zararli mi, böğürtlen çayı ne işe yarar, böğürtlen yaprağı cayinin yan etkileri, bogurtlen cayinin fayda ve zararlari

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.