Hafta Hafta Roaccutane Kullanıcı Yorumu

  • Genel Sağlık
  • Hafta Hafta Roaccutane Kullanıcı Yorumu için yorumlar kapalı
  • 2.159 kez görüntülendi

Hafta Hafta Roaccutane Kullanıcı Yorumu

Roacctune, dermotoloji uzmanları tarafından yazılan ve en çok kullanılan sivilce ilaçlarının başında gelmektedir. Reçete ile beraber hasta onay formu da doktor tarafından doldurulmalıdır. Bu şekilde herhangi bir eczaneden ilacınızı alabilirsiniz.Aşağıdaki yazımız da roaccutane kullanan bir hastanın gün gün deneyimleri yazmaktadır.

Roaccutane Sivilceleri Arttırır mı ?

1. Hafta
İlacı ilk kullanmaya başladığım andan beri yağ üretimi azaldı. İlk 3 günden sonra yer yer pullanma olmaya başladı. Dudak kuruluğu bir gün oluyor bir gün olmuyor. 4. günden sonra sivilceler de artış söz konusu, yeni sivilceler çoğunlukla iltihaplı bölgelerde çıkıyor, kaşlarımın içinde bile çıktı. Bunun dışında 3′den fazla deri altında çıkan sivilceler var, dokununca acı veriyor. Siyah noktalarda azalma göremedim. Psikolojik sorunda yok…

2. Hafta
2.haftada dudak kuruluğu yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladı. 2.haftanın 2. ve 3. gününden sonra dudak kuruluğunda sıkıntı çekmeye başladım. Nemlendirici kremi yanımda taşımadığım için, kremi sürekli sürsem sorun olmaz. Sivilceler de aşırı bir artış yok, deri altında çıkan sivilceler var. Burunda kuruluk yok. Yüzümde bazı yerlerde soyulmalar oluyor. Siyah noktalarda da bir gelişme göremedim. Birde ellerimde kırmızı minik minik lekeler oluştu, lekelere dokununca derinin kuru olduğu anlaşılıyor. Omuzum da sivilce çıktı, dokununca çok fena acıyor. Bunun dışında ters giden bir şey yok.

roaccutane yan etkileri

Roaccutane yan etkileri gözükmeye başladı !

3. Hafta 
3.haftada olumlu gelişmeler var. İçli sivilcelerin çoğu söndü, minik minik sivilcelerde tek tük çıkıyor. Cilt kuruluğu aşırı yok, dudak kuruluğu 2.haftayla aynı devam ediyor artık alıştım, krem sürmesem bile idare ediyorum. Siyah noktalarda bir azalma halen yok, aksine daha çok belli oluyor sanki. Bunun dışında cildim pürüzsüzleşmeye başladı, bir de sivilce izlerinin azaldığını bile söyleyebilirim… Gözlerde sulanma, bulanık görme bir iki kere oldu. Fakat ilaca bağlamakta olmaz. 3.haftayı da çok güzel bir şekilde geçirdim, inşallah sivilce artışı olmadan devam eder, dudak kuruluğuna, göz sulanmasına razıyım

4. Hafta 
Bu hafta sivilcelerde hafif bir artış var, birazda acıyor. Yüzümün sağ tarafındaki izlerin geçtiğini fark ettik, annemde farkı gördü. Fakat sol taraf için aynı şeyleri söyleyemicem, sivilcelerimin çoğu sol tarafta çıkıyor… Dudak kuruluğu bu hafta baya şiddetli fakat o kabukları çekmenin hazzı yüzünden krem sürmüyorum, gece yatarken veya dışarı çıkarken sürüyorum… Siyah noktalar bende burunda çıkıyordu ve bu hafta burnuma dokunduğum zaman pıtır pıtır olduklarını hissettim. Sanki cilt siyah noktaları yavaş yavaş yukarı itiyor ve onları hissediyor gibiyim Cilt kuruluğunda ise şimdilik sorun yok, sivilcelerin olduğu yerlerde hafif soyulmalar var. Kuruluk için gül suyu ile siliyorum ara sıra daha doğrusu aklıma gelirse.
Ellerimde çıkan (başlangıç) egzamalar için dün kontrole gittiğimde doktor “Locoid” diye bir krem verdi. İlaç hakkında şunu söyleyebilirim, tek kelimeyle mükemmel! İlk sürdüğümden itibaren o bölgede %30 düzelme sağladı… Doktorum ilacı 3 hafta kullanmamı ve sonra kesmemi söyledi.

İlacın Kullanımın da 1 Ay bitti

5.hafta
5.Haftada çok fazla bir değişiklik yok, sivilcelerde artış yok fakat tek tük çıktı. 4.haftada yazdığım gibi izler konusunda sağ tarafta gelişme var fakat sol tarafda pek göremedim. Bunun dışında burnumdaki siyah noktalar önemli bir gelişme var, siyah noktaların %40′ı gitmiş durumda. Alnımda hafiften bir yağlanma olduğunu farkettim. Ellerimdeki egzamalarda gelişme çok büyük, geçti sayılır.
Bunlar dışında 5.haftada önemli gelişme pek yok.

6. Hafta
Bu haftada bir değişiklik yok, hemen hemen 5.haftayla aynı gelişmeler. Yine sivilceler tek tük çıkmaya devam ediyor. Siyah noktalardaki gelişmeler biraz daha iyi. Ellerdeki egzamalardaki pürüzlü yüzey geçti, kırmızılık kaldı. Bazen fark ediyorum da bazı yerlerde yağlanma var gibi.

7. Hafta 
7. haftayıda bitirdik. Bu hafta sivilcelerin artışı bitmedi, tek tükde olsa devam ediyor. Siyah noktaların belirginliği azaldı. Cildim birazda kızarıyor gibi. Dudak kuruluğu her zamanki gibi. Sivilce izlerinde de güzel gelişmeler var, çukurluklar azalmış gibi. Evdekiler ve bende fark ettim değişikliği, kırmızılıkların araları açılmış gibi, yani yavaş yavaş azalıyor… Ellerdeki egzamalar ilk çıktığı yerler gitti fakat bu sefer büyük bir bölgeye yayıldı.
Bunun dışında yüzümün yağlandığını farkediyorum. Burun ve çevresinde parlama var. Ama çok fazla değil. Neyse bu sorun değil her şey iyi güzel.

roaccutane kullanıcı yorumu

Artık Sivilce Çıkmıyor !

8. Hafta 
Evet bugün 2.ayıda bitirdim. En kritik dönemi altlattığımı düşünüyorum. Bu hafta ki gelişmeler; sivilce üretimi durdu gibi, yeni çıkan sivilce yok fakat ne olacağını bilemeyiz Her zamanki gibi yüzümün sağ tarafında az olduğu için sanki olumlu gelişmeler o tarafta oluyormuş gibime geliyor. Sağ taraftaki izlerde gelişme olduğunu farkettim, fakat sol taraf sanki biraz daha yavaş gelişiyor. Birde çukurluklarda geçmiş gibi. Kırmızı izler kendini baya belli ediyor, birde sanki ten rengim açılmış- beyazlaşmış, bu yüzden daha çok belli oluyor.
Siyah noktalar henüz geçmedi, burnum pıtır pıtır ellerdeki egzamalar geçti, dudak çatlaklığı devam ediyor, hafifde olsa bel ağrısı var… Ve her şeyden önemlisi yüzümün %90′ını pürüzsüz oldu, rahatça dokunabiliyorum.

9. Hafta 
3.ayın ilk haftasını bitirdim, 2.aydan sonra düzelme olur diye bekliyordum fakat 2-3 tane sivilce çıktı. Fazla kafama takmadım nasıl olsa gidecekler diye. 1 hafta içinde hepsi gitti tekrar pürüzsüz bir cilde sahip oldum. Bu haftadan itibaren yüzümdeki değişikliği farkediyorlar. Fakat kötü taraf ise yüzümün kızarması- hassaslaşması. Olsun, biraz katlanacağız buna Siyah noktalarda tamamen kaybolma göremedim halen, bu da sorun değil fazla yoktu zaten. Dudak çatlaması son hız devam ediyor 2.ayın sonunda yaptırdığım testte kandaki yağ oranı sınır 150 benimki 148 çıktı, yediklerime dikkat etmeye başladım. İnşallah sorun olmaz.

Roaccutane kullanınca cildim pürüzsüz oldu

10. Hafta 
2,5 ayı bitirdik sayılır ve gelişmeler çok iyi, arkadaşlarım yüzümdeki pürüzsüzlüğü + gelişmeyi farketmeye başladılar. İnsanın yüzünü elleyebilmesi çok güzel bir şeymiş, 4 yıldır bu hissi yaşayamıyordum neredeyse Cildimde kızarıklık var fakat fazla kafaya takmıyorum bunun için at kestanesi kürü var onu deneyeceğim bakalım fayda edecek mi.
Siyah noktalarda yine bir gelişme göremiyorum, aksine 1-2 tane çıktığını gördüm… Göz sulanması için doktora gittim ve bana 2 adet göz damlası verdi, birini 15 gün diğerine 30 gün kullanacağım. Staj yaptığım işletmede Refresh diye göz damlasını kullanmışım mükemmeldi, anında etkisini gösterdi (rahatlattı). Şimdiki doktorun verdiği ilaçlar açıkçası pek rahatlatmadı fakat 1 ay kullanacağım, düzelmezse tekrar gideceğim… 10.haftayı özet geçmek gerekirse her şey mükemmel, moraller iyi, sağlığım iyi.

11. Hafta 
Bu hafta geçtiğimiz 2 haftadan bir farkı yok, sivilce üretimi durdu fakat izlerde şuanlık bir düzelme söz konusu değil fakat elbet olucak Bu haftanın en kötü yanı ellerimde çıkan egzamaların tekrarlamasıdır. Doktorun verdiği ilacı tekrardan sürdüm şu anda geçti gibi. Gözlerimde kuruluktan kaynaklanan sulanma devam ediyor, geçen gittiğim doktorun verdiği göz damlaları pek işe yaramadı hatta daha da kötü yaptı, bugün (9 ocak)ta tekrar gittim ve işe yarayan Refresh göz damlasını yazdı. Daha önce staj yaptığım yerde kullanmıştım gerçekten iyi geldi… Cildime tekrar dönersek, pürüzsüz bir cilt, sıfır akne fakat kırmızılıklar soğuk havalarda daha da belli oluyor ve sinirleri bozmuyor değil Siyah noktalarda halen gelişme görmüş değilim, dudak çatlaklığı son hız devam ediyor fakat merhem sürekli yanımda. Bana merhem değil krem çok iyi geliyor.

12. Hafta 
Sivilce üretimi devam ediyor fakat öyle aşırı değil, 1 tane çıkıyor tam çıkıyor o da içten. Geçmesi 2 haftadan fazla sürüyor. O bir tane dışında cildim pürüzsüz fakat kızarıklık olmaya başladı. Ellerdeki egzamalar ise devam ediyor, eski kremi kullanmayı başladım tekrar. Dudak çatlakları her zaman ki gibi, göz kuruluğu desen aldı başını gidiyor şaka şaka sulanma oluyor ara sıra rahatsız olursam refresh imdadıma yetişiyor.

Roaccutane Sivilce İzlerini Geçirir mi ?

13. Hafta 
Evet doktor kontrolüne gittim test yapmadı, artık 2 ayda bir yapacağını söyledi. Herhalde ilk 3 ay deneme süresi gibi bir şey, vücudun tepkisini öğreniyorlar sonra 2 ayda bir yapıyorlar. Kontrolde ilacı yazdı, egzamaları söyledim, kullandığın ilaca devam et dedi… Sivilce izleri konusunda önemli bir gelişme halen göremiyorum, kızarıklık belirginleşmeye başladı fakat dert etmemeye ve bol su içmeye çalışıyorum.

14. Hafta 
Doktorum 3.aydan sonra gelişmeler belli olmaya başlar dedi fakat 3.ayda olumlu sonuç yok tabi sivilce üretiminin azalması dışında. 4.aydayım halen gelişme göremiyorum herhalde bu ayı da es geçicem. Artık ümidim 5.ayda. Bu hafta yazılacak pek bir şey yok son 5 hafta ile aynı gelişmeler.

15. Hafta 
Sivilce üretimi durdu, fakat izler konusunda halen olumlu gelişmeler göremiyorum. Fakat çok dert etmiyorum, üretim kökten dursun da izler peelingle felan giderilir. Yüzüm pürüzsüz, 0 akne ile devam ediyorum

Roaccutane karaciğeri yorar mı ?

16. Hafta 
Yüzümde olumlu gelişmeler, güzelleşme olmaya başladı gibi. Ara sıra yüzüm (en çok kulaklarım) aniden kızarsa da tedavi güzel gidiyor. Kızarmanın nedenini bilmiyorum, aniden oluyor ve alev alacak gibi oluyor kulaklarım Karaciğeri yoracak şeylerden kaçınıyorum, bol bol su ve meyve-sebzeye devam!

17. Hafta 
Bu hafta halsizlik, yorgunluk belirtileri olmaya başladı. İlaca başlamadan öncede yorgunluğum vardı şimdi daha fena oldum. Sürekli uyku hali felan Sivilce izleri konusunda gelişmeler az az etkisini gösteriyor. Kızarıklıklar yavaş yavaş soluyor gibi.

18. Hafta 
Yorgunluk ve halsizlik bu hafta kendini iyice hissettirdi. Pilim bitti, sürekli uyku hali, stajdayken mecbur çalışmak zorundayım ama halsizlik çok fena etkiliyor.

19. Hafta
Bu ay 2 kez kontrole gittim, grip olduğumdan dolayı karaciğer değerleri normalden çok yüksek çıktı. iyileştikten sonra değerler normale döndü ve ilaca devam Ayrıca doktoruma ilacı fazladan kullanmak istediğimi söyledim, bu tür ilaçlarda kullanılması gereken doz 120 x kilo = kullanılması gereken doz şeklinde hesaplanıyor. Doktorum istersen 150 x kilo olarak da yapabiliriz dedi. Bende işimi garantiye almak için 150 x kilo hesaplamasını yapacağım, bu da muhtemelen 1,5 ay fazla kullanmaya denk geliyor.

20. Hafta 
Bugün (11 Mart) yüzümü incelediğimde çukurlukların kaybolmaya başladığını ve kızarıklıkların belirgin olduğunu farkettim. Yer yer kızarıklıklar da bile kaybolma olmuş. Şu an durum iyi, tedavi sonunda hepsinin kaybolacağını ümit ediyorum.
Bu ay cilt kuruluğu kendini hissettirmeye başladı, dudak kuruluğu her zaman ki gibi, göz yaşarması (kuruması) buna da ilaç kullanarak durumu düzeltiyorum. Kas ağrıları (hafif) ilk baştan beri vardı, yorgunluk desen hiç düzelme yok.

21. Hafta 
22. Hafta 
Bu haftalarda ki 20.haftayla aynı, bu yüzden 20. hafta neyse bu 2 haftada aynı…

Roaccutane Göz kuruluğu, yorgunluk, egzema ve kas ağrıları

23. Hafta
Evet bu haftadan sonra göz kuruluğu ciddi olarak hissetmeye başladım, ilaçlarımı sıklaştırdım ve doktor kontrolünü aksatmıyorum. Yorgunluk desen yaşamımı kötü etkiliyor fakat artık alıştım galiba. Kas ağrılarından da muzdaribim. Son 1 aydır ciltteki kuruluklar artmaya başladı, yer yer pullanıyor nivea’nın nemlendiricisiyle sürüp ovalıyorum geçiyor. Ellerdeki egzamalar tekrarlıyor… He birde bunlar dışında en kötü ani gelen kızarıklık, ateş basması. Durduk yere kulak kızarması, kulağın yanacakmış gibi gözükmesi yukarıdakilerden daha kötü Sivilcelere gelince, kızarıklıklar belirgin şekilde hissediliyor bazen cildim çok güzel oluyor İzlere gelince dediğim gibi pul pul dökülmeler yüzünden yüz tabakasını yenileceğinden biraz daha iyileşeceğini düşünüyorum. İlacın bitmesine 40-45 gün kalmasına seviniyorum ve bunu düşünerek biraz daha sabrediyorum

Roaccutane kullanımı sonrası

İlacı bırakalı 6 ay oldu, yani ilacın tüm etkilerinin vücudumdan tamamen gitmesi gerekiyor… İlacı bıraktıktan sonra ki ilk üç ay gözlerde sulanma devam etti, ayrıca ani kızarmalar da yer yer olmadı değil Fakat en çok rahatsız olduğum kısım yorgunluk ve halsizlik 6 ay geçmesine rağmen devam ediyor. Artık ilaçtanmıdır yoksa başka bir şey mi var bilmiyorum. Cildime gelecek olursak, çukurluklar var, bunların olacağını biliyordum zaten. Fakat sivilce üretimi azaltarak bitirdi ve ayda yılda bir çıkıyor artık. Artık o kadar alışmışım ki sabah akşam yüzümü yıkayıp, temiz havluyla silen ben yüzümü yıkamaya üşenir oldum Bazen yıkamıyorum bile.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.