Günlük Sarımsak Tüketiminin Faydaları

Günlük Sarımsak Tüketiminin Faydaları

“Sarımsak doktoru uzak tutar.” Bu eski deyiş daha fazla doğru olamazdı. Günümüzde birçok araştırma sarımsağın faydalarını kabul ediyor ve yapılan her yeni çalışma sarımsağın daha çok faydasını keşfediyor.

Birçok uygarlık tarafından yüzyıllar boyunca kullanılan sarımsak (tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat tarafından da tavsiye edilmiştir), insan sağlığı için çok önemli. Son araştırmalar, günde dört diş sarımsağın birçok hastalığı önlediğini belirtiyor.

Antik çağın süper gıdası

Tam olarak yararlarını bilmeseler de, bu gıda Antik Yunan’da tıbbi faydaları için kullanılan bir maddeydi.

Sarımsak, pırasa ve soğanın da içinde bulunduğu allium ailesinin bir üyesidir. Allium ailesi, düzenli alındığında sağlığa oldukça iyi gelen allisin isimli bir maddeyi barındırır. Allisin aynı zamanda sarımsağa kokusunu veren maddedir.

Bunlara ek olarak; içerisinde manganez, B6 ve C vitaminleri bulunur ve az miktarda kalori çokça protein barındırır.

Sarımsağın faydaları

sarimsak-1

Her gün tüketilen birkaç diş sarımsak şu yollarla fayda sağlar:

Alzheimerı önler

Bu durum alzheimer dışında bunama gibi bozulma eğilimi olan diğer hastalıklar için de geçerlidir. Bu yaygın gıda bulundurduğu antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin olumsuz etkilerini önler.

Sarımsak ayrıca pH seviyesinden kaynaklı problemlere karşı da önleyici özelliklere sahiptir; enzimatik temizleyicilerin sayısını arttırarak kan akışını temizler.

Kolesterolü düşürür

Sarımsak hem yüksek seviyede ‘kötü’ kolesterole (LDL) sahip insanlara, hem de geçmişinde kalp krizi ya da kalp rahatsızlığı bulunan kişilere tavsiye edilir.

Ayrıca gelecekte olabilecek kalp hastalıklarını, kalp krizlerini ve yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olur.

Virüslerle savaşır

alerji

Sarımsak soğuk algınlığını ya da boğaz ağrısını çok hızlı bir şekilde hafifletir. Çoğu semptomun süresini yüzde 70’e kadar indirebilir. 

Eğer hava değişimlerinde hassas bir bünyeye sahipseniz veya kışları sıklıkla hasta oluyorsanız, düzenli olarak sarımsak tüketmekten çekinmeyin.

Detoksu destekler

Ağır metaller ve diğer toksinler yediğiniz yiyecekler ya da çevresel atıklara maruz kaldığınız için vücudunuzda birikir. Bu durumu sülfür tüketerek önleyebilirsiniz. Ve sülfür de sarımsağın içindeki bileşenlerden biri!

Batarya fabrikasında çalışırken kurşuna maruz kalan insanlarla yapılan bir araştırma, çalışanların bu ağır metallerden etkilenmelerinin sarımsak sayesinde neredeyse yüzde 20’ye kadar azaldığını gösterdi. Böylelikle sarımsak, hastalıktan kaynaklanan baş ağrılarını ve iş devamsızlıklarını da azaltır.

Kemik sağlığını iyileştirir

kemik

Sarımsağın bir diğer yararı da menapoza giren kadınlar için. Sarımsak, menopoz döneminde yaygın olan kemik zayıflamasını azaltabilir. Vücudun östrojeni nasıl kullandığına olan etkisi, sarımsağın bu konudaki keşfine bir açıklama olabilir.

Fiziksel performansı arttırır

Sarımsak yüzyıllar boyunca fiziksel üretkenliği arttırmak ve yorgunlukla savaşmak için kullanıldı. Örnek verecek olursak; Antik Yunan’da olimpiyatlara katılan sporcular yarışmalardan önce sarımsak yerlerdi.

Sarımsak hem fiziksel hem de zihinsel performansınıza katkıda bulunur.

Sarımsağın diğer faydaları

Yukarıda bahsettiğimiz şeylere ek olarak, sarımsağı tercih etmenizin diğer nedenleri ise şunlar:

 • Kanı seyreltir.
 • Mide, kolon ve yemek borusu kanserini önler.
 • Eklemlerinizin sağlığına katkıda bulunur (özellikle eklem iltihabından muzdarip olan kişiler).
 • Ciğerleri açar.
 • İdrar yolu ve böbrek sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olur.
 • Karaciğer fonksiyonuna yardımcı olur.
 • Kabızlıkla savaşır.
 • Parazitleri önler.
 • Kan şekeri seviyesini düzenler.
 • Uçuk ve egzama tedavisine yardımcı olur.
 • Kaygıyı önler, sinirleri yatıştırır.
 • Romatizma ve gut hastalığına neden olabilen ürik asit seviyesini azaltır.
 • Varisli damarları tedavide yardımcı olur.

Pişmiş sarımsak mı, çiğ sarımsak mı?

sarimsak-2

Bazı araştırmalar sarımsaktan maksimum yararı almak için onun direkt olarak çiğ, yani pişmeden tüketilmesini öneriyor.

Ancak diğer araştırmalar da belli bir ölçüde pişirildiğinde sarımsaktan alınan besinlerin en iyi şekilde özümsendiğini iddia ediyor.

Sarımsağın birden çok bileşeni var. Bunlardan bazıları çiğ haldeyken aktif, diğerleri de aktif hale gelmek için ısıya ihtiyaç duyuyor. Mesela kanserden korunmak için sarımsak tüketmek istiyorsanız, sarımsağı pişmiş haliyle yemelisiniz.

Eğer sarımsağı pişirip yemeyi planlıyorsanız, içindeki besinleri kaybetmemenin yolu sarımsağı öncesinde soyup 45 dakika bekletmek. Bu yöntem sarımsağın içindeki allisini aktif hale getirip, piştiğinde yok olmasını önlüyor. Böylece bu teknik ile pişmiş ya da çiğ sarımsaktan aynı derecede yarar sağlamış olacaksınız.

Günde 4 diş sarımsak yiyerek daha çekici hale gelin

İskoçya’daki Stirling Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, sarımsak yiyen erkekler bu deneye katılan kadınlara daha çekici görünmüş. Peki neden?

Tüm nedeni sarımsağın deriden doğru çıkan aroması.

Bu çalışmayı gerçekleştirmek için araştırmacılar erkek gönüllüleri üç gruba ayırmışlar: biri çiğ sarımsak yiyenler, ikincisi sarımsağı kapsül olarak alanlar ve üçüncüsü de hiç sarımsak yemeyenler.

Birkaç alıştırmadan sonra araştırmacılar erkeklerden terlerini bir havluya silmelerini istemişler. Bir grup kadın da bu havluları koklayarak algıladıları çekicilik, erkeksilik ve sempatiklik seviyelerini bildirmişler.

Gelen sonuçlara göre; çiğ sarımsak yiyen erkeklerin daha hoş, daha maskülen ve daha seksi kokulara sahip olarak belirlenmiş. Salınan hormon kombinasyonu ve diğer bileşenler samimi ilişkilerin oluşumunda pozitif etkilere sahip olabilir.

Sarımsağın antimikrobik özellikleri özellikle fiziksel aktivitede bulunulduğunda, kötü koku yayan mikroorganizmalara karşı savaştığı için daha tatlı bir koku üretir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz