Bebe Aspirini ve Coraspin Adet Söktürürmü? Adet Söktürmek İçin Aspirin

Adet gecikmesi, adet kanının beklenilenden daha geç sürede gelmesi, stres, ilaçların yan etkileri, aşırı kilo yahut aşırı zayıflık, gebelik, depresyon, emzirme dönemi, tiroit hastalıkları, polistik over sendromu, rahim enfeksiyonu, aşırı egzersiz yapma, menopoz, perimenopoz yani menopoza geçiş dönemi, hormonlarda bozukluk, psikolojik sorunlar gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Her ne kadar bilimsel olarak ispatlanmış olmasa da, aspirin pek çok kadın tarafından adet söktürücü olarak kullanılır. Kullanılan aspirin bebe aspirini yahut coraspin değil normal aspirindir. Bu makalemizde, adet söktürmek için aspirinin nasıl alınması gerektiğini de bulabilirsiniz.

Jinekologlar, kadınların yılda birkaç kez adet kanamasında gecikme yaşamalarının normal olarak kabul edilebileceğini, ancak adet düzensizliğinin iki üç ay sürmesi durumunda mutlaka bir hekime başvurmak gerektiğini bildiriyorlar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ebru Füsun Işık, adet gecikmesinin ve adet düzensizliğinin tedavisinin nedenine göre değiştiğine dikkat çekiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: (Adet gecikmesi tiroid yetersizliğinden kaynaklanıyorsa kişiye tiroid hormonu verilir, prolaktin hormonunun yüksek olmasından dolayı bu durum meydana geldiyse prolaktin salgısını azaltıcı ilaçlar verilir, bunun gibi sorun neyse tedavi de ona göre şekillenmelidir.

Adet kanamasının gecikmesi, tedavi edilebilir bir durumdur. Reglin gecikmesinden muzdaripseniz ilk yapmanız gereken şey, bir kadın doğum uzmanına başvurup hayz kanının geç gelmesinin altında yatan nedeni teşhis ettirmektir. Bunun için doktor size bazı testler uygulayacaktır. Yapacağı fiziksel muayeneye ek olarak ultrasona girmeniz gerekecektir. Ultrason sonuçlarına göre doktorunuz, rahim içi zarının kalınlığını ölçerek sorunun tanısını koymaya çalışacaktır. Hormon seviyelerinin ölçülmesi de, doktorun regl gecikmesinin nedenini belirlemekte uygulayacağı bir diğer yöntemdir.)  

Adet söktürmek için aspirin kullanabilir miyiz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ergez, adeti söktürmek için aspirin kullanmanın saçma bir yöntem olduğunu bildiriyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: (Aspirin hormonal bir preparat değildir. Asidin salisilik içeren ve ağrı kesici özelliği olan geniş spektrumlu bir ilaçtır. Kadının regli ise tamamen hormonlarının etkisiyle gerçekleşir. Östrojen ve progestron hormonları adet kanamasında önemli rol oynar. Adeti geciken kadına progestron vererek adetin başlaması sağlanmalıdır. Aspirinin bu durumda bir tek şu etkisi olabilir; şayet kadın regl dönemindeyse ve adet kanı az geliyorsa bu aşamada içildiğinde kanamanın miktarını ve yoğunluğunu artırır. Adet söktürmek için asprin kullanılmasını uzmanlar olarak tavsiye etmiyoruz.)

Regl söktürücü aspirin kürü tarifi;

Aspirinin adet söktürücü olduğuna dair herhangi bir bilimsel araştırma söz konusu değildir. Aşağıda bildireceğimiz yöntemi doktorunuza danışarak adet söktürmek için kullanabilirsiniz. Doktorunuza danışmadan kullanmayın.

2 adet aspirini kaşıkla ezip toz haline getirin. Yarım su bardağı suyun içine toz haline getirdiğiniz aspirinleri koyun. İçine yarım tatlı kaşığı şeker ve yarım tatlı kaşığı bal katın. Adeti söktürmek için bu karışımı regl tarihinize yakın bir zamanda için.

Not: Doktorunuza danışmadan asla bu yazıda bildirilenleri yapmayın.

Adet Söktürücü İlaç, İğne, Hap İsimleri Ve Fiyatları Listesi Tıklayınız

Adet Söktürücü Bitkiler Ve Adet Getirici Bitki Çayları Listesi Tıklayınız

Adetliyken Saç Boyanırmı, Regl İken Saç Boyası Tutar mı? Tıklayınız

Tarçın Adeti Kaç Gün Geciktirir Ve Tarçın Adet Kanamasını Kesermi?Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz