Gıdı Sarkması Nedenleri Nelerdir, Gıdık neden olur?

Gıdı Sarkması Nedenleri Nelerdir, Gıdık neden olur?

İnsan bedeninde yaş ilerledikçe şekil bozuklukları gözlenmeye başlar. Yaşlanma sürecinde en çok etkilenen yerlerden biri yüz bölgesidir. Kadın ve erkeklerin yüzündeki yaşlanma belirtilerinden biri gıdı sarkması olarak karşımıza çıkmaktadır. Gıdı sarkmasının en önemli sebebi cildin elastikiyetini sağlayan kolajen üretiminin azalmasıdır. Bu azalma nedeniyle kırışıklıklar, çizgiler de belirir ve kişilerin yüz hatları değişmeye başlar. Bu arada cildin sarkmaya başlamasıyla gıdı da sarkmaktadır. Kadınlar bir takım makyaj hileleriyle sarkan kırışan kısımlarının daha düzgün görünebilmesini sağlasa da gıdının saklanması zordur. Yaşlanma ve esneklik kaybı nedeniyle en fazla etkilenen kısmın gıdı olması yüz bölgesinin en ince kaslarının bu bölgede bulunmasından kaynaklanır. Gıdı sarkması oluştuktan sonra mücadele etmek yerine henüz oluşmadan bazı mimik egzersizleriyle kaslar güçlü tutulmaya çalışılabilir.

Gıdı Sarkmasının Sebepleri

Gıdı sarkması kadın ve erkeklerde ilerleyen zamandan başka kilo problemiyle de ilgilidir. Ancak kadınlardaki sebebi daha çok yaşlanma iken erkeklerde kilo alımı olduğu saptanmıştır. Gıdı denilen çene altı bölgesi yüzün kilo değişimlerinden en fazla etkilenen kısmıdır. İlerleyen yaş, kilo değişimleri, sık yapılan diyetler, vücudun su dengesinin zamanla azalması da gıdı sarkmalarının sebepleri arasındadır. Gıdı sarkması nedenleri sıralanırken yer çekiminin etkisi de unutulmamalıdır. Eğer kişiler fazla kiloya sahipse yer çekimi gıdı bölgesine etki ederek dokuları aşağıya doğru çekecek, deformasyona sebep olacaktır. Bölge kaslarının gevşemesi ancak cerrahi bir operasyonla toparlanıp görünümde düzelme sağlanabilir. Kadınlar gıdı sarkması konusunda derileri ince ve hassas olduğundan erkeklere karşı daha şanssızdır. Erkeklerin yüzünde sakallar olduğundan gıdı bölgesi kadınlara göre daha dirençlidir. Bir başka sebep ise boyun kısmının normal ölçülere göre küçük olması ve yağlanmasıdır.

Gıdının Sarkmaya Başladığı Yaşlar

Gıdı sarkması konusunda hem yaş hem çene büyüklüğü önemlidir. Küçük bir çeneye sahip olanlarda gıdı genç yaşlarda sarkmaktadır. Çenesi küçük olan bir bayan 30’lu yaşlarına geldiğinde birazcık kilo alsa bile gıdısında sarkma başlamakta ve önden bakıldığında belli olmaktadır. Fazla kilolu olan bireyler 40’lı yaşlarına geldiğinde gıdı sarkması problemiyle karşılaşır. Başlangıçta yüz estetiğini çok fazla bozmasa da 50’li yaşlara ulaşıldığında belirginlik artmaktadır. Yaşı genç olsa da hızlı kilo alan ve verenlerde gerdan ya da gıdı sarkması olabilmektedir. Kiloyla ilgili problemi olanlar bir diyetisyen kontrolünde kilo vermeye çalışmalıdır.

Gıdı Sarkması Nasıl Giderilebilir?

Gıdı sarkması tedavisi için önce neden belirlenmelidir. Estetiğe meraklı, görünümünden memnun olmayan kişilerin sarkan gıdılarını giderebilme konusundaki seçeneklerden biri cerrahidir. Tıp bu bölge üzerinde estetik kaygıyı azaltabilecek kadar ilerlemiştir. Operasyon kararı almadan önce sarkmalar bazı yüz ve çene egzersizleri yapılarak azaltılabilmektedir. Gıdı sarkması operasyonları kişilerin en az 15 yaş kadar gençleşmiş görünmelerini sağlayabilmektedir. Gıdı veya gerdan sarkması denilen bozulma çenenin altından başlayıp boyun bölgesine kadar devam edebilmektedir. Gıdı operasyonları çene ucunun yeniden şekillendirilmesi şeklinde de yapılabilmektedir.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz