Gebelikte Aşılar

Gebelikte Aşılar

Eğer bir sağlık ocağı tarafından takibiniz yapılıyorsa, size 4.aydan itibaren, 2 doz tetanos aşısı önerilecektir. Doğumun steril koşullarda yapılması, tetanozriskini büyük ölçüde ortadan kaldırır.

Ama bu hizmet ayağınıza kadar gelmişken, değerlendirmeniz faydalı olur. Ayrıca oluşan bağışıklık, doğum sonrasında bebeğiniz için de koruyucu olacaktır. Bu aşıyı yaptırmanızı tavsiye ederim.

Hepatit B aşısı için de benzer şeyler söylenebilir. Bu mikrobun taşıyıcılığı ülkemiz koşullarında çok yüksek olmakla birlikte, steril şartlarda yapılacak doğum Hepatit B mikrobu ile karşılaşma riskinizi büyük oranda ortadan kaldırır. Şu an rutin aşı programında olmamakla birlikte, doğumunuzu genel hastanelerde gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız, bu aşıyı yaptırmanızı tavsiye ederiz. Toplam 3 dozda yapılır.

Gebelik esnasında antijen aşıları yapılabilir, ama canlı aşılar kontrendikedir, yani yapılması sakıncalıdır. Tetanoz ve Hepatit B haricinde, yapılması planlanan aşılar hakkında mutlaka önceden bilgi alınız.

Bu yazı gebelikte aşı takvimi, gebelikte aşılar ne zaman başlar, gebelikte yapılan aşılar nelerdir, gebelikte anneye yapılan aşılar,  gebelik döneminde yapılan aşılar, hamilelikte aşı takvimi, hamilelikte yapılması gereken aşılar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

gebelikte aşı takvimi, gebelik aşı takvimi, gebe aşı takvimi, gebelerde aşı takvimi, gebelik aşıları, gebelikteki aşı takvimi, gebelikte yapılan aşılar, gebelik dönemi aşı takvimi, gebelikte yapılan aşılar nelerdir, gebelikteki aşılar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz