Lahana Turşusunun Faydaları

 • ALTERNATİFTIP
 • Lahana Turşusunun Faydaları için yorumlar kapalı
 • 1.162 kez görüntülendi

Lahana Turşusunun Faydaları

 

Turşular arasında yaygın olarak tercih edilmekte olan lahana turşusunun faydaları oldukça fazladır. Laktik asit kullanılarak hazırlanan lahana turşusu fermente bir besin olarak tüketilir. İçeriğinde bulunan besin değerleri özellikle sağlıklı olmanızı ve aynı zamanda zinde kalmanızı sağlamaktadır. A, B, C ve K vitamini yönünden oldukça zengindir. Aynı zamanda yüksek oranda lif içermektedir. Lezzetli olmasının yanı sıra aynı zamanda sağlıklı olması açısından da tercih edilmektedir. Hazırlanması aşamasında özellikle katılacak olan ürün seçenekleri farklı tatlarda turşu elde edilmesini sağlayabilir.

Lahana Turşusunun Faydaları Nelerdir?

 • Kanseri önleyici etkisi bulunmaktadır. İçerisinde bulunan izotiosiyanatlar sayesinde kanserli hücrelerin gelişimini engellemektedir. Bu nedenle özellikle kansere karşı önleyici etkisi ile daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olabilir. Prostat, kolon, meme, akciğer kanseri riski lahana turşusu tüketilmesi durumunda azalmaktadır. İçeriğinde bulunan antioksidanlar vücudun zararlı etkilere karşı korumaktadır. Özellikle etkili olabilmesi için yeterli miktarda tüketilmesi gerekir.
 • Kalp hastalığı riskine karşı azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Potasyum, flavonoidler ve magnezyum açısından oldukça zengin olan lahana özellikle kalp rahatsızlıklarına karşı önleyici etki oluşturmaktadır. Aynı zamanda sebzenin fermente edilmesi lif açısından da zengin olmasını sağlamaktadır. Lif oranı yüksek olması kan damarları ve ana damarlar üzerinde kolesterolün etkisini yok etmektedir. Bu sayede hastalıklara karşı vücudu korumaktadır.
 • Anne ve bebekler üzerinde faydalı etkisi bulunmaktadır. Özellikle anne karnındaki bebeğin gelişimi konusunda oldukça etkilidir. İçerisinde bulunan folat sayesinde bebek gelişimini destekler. Anne adayları için tercih edilecek olan besinler arasında yer almaktadır. Demir alımını arttırması da aynı zamanda bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olmasını sağlamaktadır. İçerisinde bulunan C vitamini ihtiyaç olan vitaminin karşılanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Özellikle bağırsak sendromu gibi problem yaşayanlar üzerinde koruyucu etki oluşturmaktadır. Sindirim sisteminin sorunsuz şekilde çalışması ve aynı zamanda dengelenmesi üzerinde etkilidir. İçerisinde bulunan laktik asit ve probiyotik bakteriler sindirim sisteminin dengelenmesini sağlamaktadır. Lahana turşusunun yeteri kadar tüketilmesi boşalttım sistemi üzerinde düzenleyici etki oluşturmaktadır. Mide ülseri veya kolon kanserine karşı önleyici etkisi bulunmaktadır.
 • Beyin fonksiyonlarının korunmasını sağlamaktadır. İçerisinde bulunan B6 vitamini bileşenleri özellikle sinirlerin ve beynin düzgün şekilde çalışmasını sağlamaktadır. RBC oluşumunda destekleyici etkisi bulunmaktadır. Yeteri kadar tüketilmesi beyin üzerinde olumlu etkiler oluşturmaktadır.
 • Kan şekerinin düzenlenmesini sağlar. Lahana turşusunun içerisinde bulunan magnezyum ve lifler özellikle şeker hastaları açısından oldukça önemlidir. Vücuttaki kan şekeri seviyesinin olması gerektiği gibi uygun seviyede olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kemik erimesi problemine karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Farklı nedenlerden dolayı özellikle vücutta kemiklerin erimesi söz konusu olabilir. Lahana turşusunun doğum miktarda tüketilmesi içerisinde bulunan bol mineraller, osteoporoz korunmanızı sağladığı gibi daha güçlü kemiklerin oluşmasına yardımcı olmaktadır. Magnezyum ve K vitamini açısından zengin olması kemik sağlığının korunmasını sağlamaktadır.
 • Vücuda enerji vermektedir. Yüksek demir içeriği vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi kazanmasını sağlamaktadır. Kan dolaşımını artırarak aynı zamanda vücudun metabolizmasının hızlanmasını sağlamaktadır. Anemi veya demir hastalıklarına karşı önleyici etkisi bulunmaktadır. Özellikle gün içerisinde kendini yorgun hissedenler veya enerjisi çabuk tükenenler lahana turşusu tüketerek daha enerjik olabilirler. Düzenli şekilde tüketilmesi aynı zamanda elde edeceğiniz faydalar açısından önemlidir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. İçeriğinde bulunan bol vitamin ve mineraller özellikle vücudun daha güçlü olmasını sağlamaktadır. Bu sayede bağışıklık sistemi rahatsızlıklara karşı vücudu koruyacak şekilde güçlenmektedir. Lahana turşusunda bulunan C vitamini günlük olarak ihtiyaç duyduğunuz C vitamininin %35’ini karşılamaktadır. Lahana turşusunun düzenli şekilde tüketilmesi bağırsak florasını korumaya karşı etkili olmaktadır.
 • Anti inflamatuar etkisi bulunmaktadır. Bu sayede ağrıların hafiflemesini sağlamaktadır. Vücutta oluşan özellikle kas ya da artrit ağrılarına karşı etkili olmaktadır. Vücutta oluşan ağrıların hafiflemesi açısından etkili olduğundan düzenli şekilde tüketilmesi önemlidir.

Lahana Turşusu Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçeriğinde bulunan yüksek orandaki laktik asit özellikle aşırı derece de tüketilmesi halinde midede problemler yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle lahana turşusu tüketimi konusunda dikkat edilmesi gerekir. Aşırı derecede tüketmek yerine azar azar sık sık tüketmek daha etkili olmaktadır. Özellikle doğal şekilde üretilmiş olması da tüketiciler açısından önemlidir. İçerisine konacak olan ürünlere dikkat edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda koruyucu madde içermeyen sağlıklı kullanım yerine farklı sorunlar yaşamasına neden olabilir. Aşırı derecede tüketilmesi rahatsızlık duymasına neden olabilir. Her üründe olduğu gibi yeteri kadar tüketilmesi önemlidir. Aksi durumda kişideki şikayetlerin artması söz konusu olabilir.

Lahana Turşusu Nasıl Hazırlanır?

Sağlıklı bir şekilde tüketilebilmektedir lahana turşusu nasıl hazırlanır? Merak edenler yapacakları inceleme sayesinde detaylı bilgi elde edebilirler. Özellikle evde hazırlayacağınız lahana turşusu doğal bir şekilde hazırlanacağından daha sağlıklı olmaktadır. Mevsiminde toplanan lahanalar ile turşu hazırlanması önemlidir. Bu nedenle kış mevsiminde toplanan lahanalardan uygun boyutlardaki bidonlara yapılacak basma işlemi ile turşu kurulabilir. Lahana turşusunun faydalarından yararlanmak için tüketebilirsiniz.

Sirkeyle yapılacak olan lahana turşusu aynı zamanda sirkenin insan vücuduna sağlamış olduğu faydalardan da yararlanmanızı sağlamaktadır. Lahana turşusu yanına konulacak olan diğer ürünler karışık turşu elde edilmesini sağlayabilir. İlk aşamada lahanaların iyice temizlenmesi gerekir. Daha sonrasında bıçak yardımıyla belli boyutlarda kesilerek bidon içerisine yerleştirilebilir. Yerleştirme işleminin yarıya kadar devam edilmesinin ardından eklenecek olan tuz üzerine aynı şekilde lahana eklemeye devam edilir. Yeteri kadar tuz eklenmesinin ardından sirkeyle bidon doldurulur. Ağzını sıkıca kapatılmasının ardından beklemesi için uygun sıcaklıktaki ortamları alınır.

Özellikle küçük bidonlar içerisine turşu hazırlanması açtığınız turşuyu tek seferde veya kısa sürede bitirmenizi sağlamaktadır. Bozulma riskine karşı turşu hazırlamak isteyenler küçük bidonlar içerisine turşu kurabilirler. Bu sayede sağlıklı bir şekilde turşuyu açtıktan sonra tüketebilir ve bozulmasına imkan vermeden bitirebilirsiniz.

Lahana Turşusu İçerisinde Bulunan Vitaminler

A, B, C ve K vitamini açısından zengin olan lahana turşusunun sağladığı faydalar aynı zamanda vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin karşılanmasını sağlamaktadır. C vitamini açısından oldukça zengin bir yapıya sahip olması tüketilmesi durumunda vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminin karşılanmasını sağlar.

Vitaminlerin yanı sıra magnezyum, demir gibi mineraller bakımından da oldukça zengindir. Vücudun ihtiyacı olan mineral ve vitaminlerin karşılanması konusunda oldukça etkilidir. Bu nedenle yeteri kadar lahana turşusunun tüketilmesi insan vücudu açısından oldukça önemlidir. Doğal olarak hazırlanmış olan turşunun tüketilmesi gerekir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.