Faranjite Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

  • KULAK BURUN BOĞAZ
  • Faranjite Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer? için yorumlar kapalı
  • 1.586 kez görüntülendi

Faranjite Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Faranjit, burun ile ağzın arka kısmındaki boşluğun yani farinks isimli bölgenin iltihaplanması sonucu ortaya çıkmasıdır. Faranjit rahatsızlığı bulaşıcı hastalıklar arasında yer almaktadır ve erken tedavi edilmediği zamanlarda bronşit hastalığına geçiş yapma riski taşımaktadır.

Faranjit Neden Olur?

Faranjit hastalığının ortaya çıkmasındaki büyük bir payı virüs kaynaklı enfeksiyonlar almaktadır. En sık görülen viral enfeksiyon çeşidi ise adeno isimli virüslerle gerçekleşmektedir. Nadiren görülmek üzere ise bazı ağız mantarlarını da faranjite neden olduğu bilinmektedir.

Ayrıca sigara içmek, kirli hava sahasında bulunmak, çok fazla soğuk ya da sıcak besin tüketmek, boğaz temizliğinin çok sık yapılması, diş çürüklerinin tedavi ettirilmemesi gibi durumlarda faranjitin oluşmasındaönemli nedenler arasında sıralanmaktadır.

Faranjite Ne İyi Gelir?

Faranjit hastalığından kurtulmak için pek çok alternatif tıp yöntemi bulunmaktadır. Birazdan sizlerle paylaşacağımız faranjit tedavisi için bitkisel çözümler ile bu hastalığın etkilerinden kurtularak iyileşme sürecine katkıda bulunabilirsiniz.

Faranjite iyi gelen sarımsak

Sarımsak doğadaki en temel antioksidanlardan bir tanesidir. Hastalıklardan önce tüketilmesi bağışıklık sistemini güçlendirirken hastalık esnasında tüketilmesi de kısa sürede iyileşmeniz için oldukça yardımcıdır.

Bir kaç adet sarımsak dişini ağzınızda iyice çiğnedikten sonra tükürük salgısıyla sürekli yutmalısınız. Bu işlem faranjite neden olan zararlı maddeleri öldürerek sizi iyileştirecektir.

Faranjiti iyileştiren zencefil

Yüksek antioksidan içeriği ve vitamin-mineral dengesi ile birlikte zencefil tüketildiğinde hem bağışıklık sistemini güçlendirir hem de faranjit hastalığının iyileşmesine yardımcı olur.

1 bardak kaynar su içerisine 1 tatlı kaşığı zencefil ekledikten sonra 4 dakika kadar demlemesini bekleyin. 1 çay kaşığı bal ile tatlandırabilirsiniz.

Fesleğen faranjite iyi gelir

İçerisindeki yüksek magnezyum miktarı ile fesleğen düzenli kullanım sonucunda kan akışını hızlandırmaktadır. Hızlanan kan akışı ile birlikte vücuttaki antikorlar daha etkin ve güçlü hale geleceğindenfarenjit enfeksiyonuna karşı iyileştirici bir etki yaratacaktır.

Taze fesleğen yapraklarını her gün 2 kez aç karna çiğneyerek iyileşme sağlayabilirsiniz.

Bal faranjiti iyileştirir

Bal , doğadaki en büyük antioksidanlardan biri konumundadır. Yüzyıllardan günümüze dek bir çok hastalığın iyileşmesi için tıbbi tedavi yöntemi olarak kullanılan balın mikropları hapsederek etkisi hale getirmeye yaramaktadır. Faranjit tedavisinde de balın önemli bir yeri bulunmaktadır.

Sabahları ve akşamları aç karna 1 tatlı kaşığı bal tüketmek faranjite iyi gelecektir.

Nane faranjite iyi gelir

Faranjitin tedavisinde kullanılan bir diğer bitki ise nanedir. Faranjit dolayısıyla hasar gören ve tahrip olan boğazlardaki hücre yenilenmesini hızlandırmak için nane tüketilmelidir. Taze nane yapraklarından demleyeceğiniz nane çayını ılık ve yudum yudum olarak tüketirseniz faranjiti iyileştirebilirsiniz.

Faranjiti iyileştiren zerdeçal

Zerdeçal içerisindeki yüksek besin değerleri ve antibakteriyel yapı ile birlikte faranjitin bitkisel tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Faranjit hastalığını kısa süre içerisinde iyileştirmek istiyorsanız 1 bardak kaynar süt içerisine 1 tatlı kaşığı zerdeçal ekleyin ve iyice karıştırın. Ilıdıktan sonra 1 çay kaşığı bal ekleyin ve her gün 3 defa tüketin.

Faranjite iyi gelen limon

İçerisindeki yüksek C vitamini miktarı ile limon, hem bağışıklık sistemini güçlendirmektedir hem de faranjite neden olan zararlı maddelerle mücadele etmektedir. Ayrıca limon suyunu gargara olarak kullanırsanızfaranjite karşı daha kısa sürede iyileştirici etkiler yaratabilirsiniz.

Faranjit Nasıl Geçer?

Eğer faranjit rahatsızlığınız bakteri enfeksiyonları nedeniyle ortaya çıkmışsa bitkisel çözümler yerine mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Böyle durumlarda doktorunuzun size reçete edeceği tedavi yöntemlerini kullanmalısınız.

Bunun yanı sıra faranjit tedavisinde dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kuru bölgelerde kalmamak olacaktır. Kalorifer peteklerinin üzerine bir kap içerisinde su koyarak odanızdaki nem seviyesini %60’larda tutabilirsiniz. Faranjit hastalarının bol bol su tüketmeleri gerekmektedir.

Doktorunuzla gerekli görüşmeleri yaptıktan ve tedavi sürecini belirledikten sonra faranjit için doğal tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi de alabilirsiniz. Bu süreç içerisinde kullanacağınız ilaçlarla tepkimeye girmeyecekbitkisel tedavi yöntemlerini doktorunuzdan öğrenmelisiniz.

Faranjit Kaç Günde Geçer?

Doktor tavsiyesi ilaçlar ve bitkisel tedavi yöntemleri ile birlikte faranjit hastalığı ortalama 6-7 gün sürmektedir. Akut faranjit gibi bir durumla karşılaşırsanız iyileşme süreciniz 3 haftaya kadar ilerleyebilir. 3 hafta ve daha ileri süre faranjit hastalığında ise kronikleşme problemi görülebilir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.