Erken Yaşta Saç Beyazlaması Nedenleri

  • ALTERNATİFTIP
  • Erken Yaşta Saç Beyazlaması Nedenleri için yorumlar kapalı
  • 829 kez görüntülendi

Erken Yaşta Saç Beyazlaması Nedenleri

 

Yaşlardaki ilerlemenin belki de ilk habercisi olarak saç beyazlaması ortaya çıkar. Zamanın geçmesinin kaçınılmaz sonucu olarak saçlar beyazlar. Saçların beyazlamasına neden olan durum peroksit birikimidir. Bu durum sadece saçın beyazlığını ortaya çıkarmaz. Aynı zamanda da saç diplerinin de ömrü tükenir. Çünkü peroksit birikimi saçlara rengini veren melanin elementinin birikimini engeller. Bu da saçların zaman içerisinde beyazlamasına neden olur.

Saç beyazlaması özellikle kadınların istemediği bir durumdur. Kadınlarda pek çok kimyasal işlemler ile saçlarını istedikleri renge ulaştırır. Ancak bu noktada unutulmaması gereken bir durum söz konusudur. Çünkü saç beyazlamasının tek nedeni yaşlanmaya bağlı değildir. Çünkü kimi insanların saçları oldukça kısa bir süre içerisinde beyazlarken; kimisinde ise bu süre daha da uzar. Çünkü saçların beyazlamasına başka etkenler de etki eder.

Ani Travma ve Derin Üzüntü

Saçlar, yaş ilerledikçe doğal bir süreç içerisinde beyazlar. Bunun nedeni Saça rengini veren pigmentler için üretilen melanin kapasitesinin azalmasıdır. Daha az sayıda üretilen melanin nedeni ile saçlar beyazlar. Ancak saç beyazlama nedenleri sadece yaşa bağlı olarak oluşmaz. Özellikle yaşanılan ani travmalar saçların beyazlamasına neden olur.

Fiziksel olarak sağlıklı olmak ile psikolojik açıdan sağlıklı olma birbiri ile yakından ilgilidir. İnsanların psikolojik stres ya da duydukları derin üzüntü durumları onların fiziksel olarak da bundan etkilenmelerine neden olur. Bu nedenle de aniden yaşanan bir acı karşısında saç beyazlaması sık karşılaşılan bir durumdur. Hatta yaşanılan büyük kader sonucunda bir gece saçların bembeyaz olması sık karşılaşılan bir durumdur.

Genetik Etkiler

Saç beyazlamasında genetik etkiler son derece önemli bir rol oynar. Annenizde, babanızda ya da bir üst soy büyükanne ve büyükbabanızda erken yaşta saç beyazlaması durumu görülmüş ise bunun sizi de etkilemesi söz konusudur. Genellikle saç beyazlamasının en önemli nedenleri arasında genetik faktörler rol oynar.

Hipofiz Bezi Bozuklukları

Troid bezleri insan vücudu için son derece önemli olan bezlerdir. Vücuttaki kan basıncını, vücut sıcaklığını ya da kalp atış hızını kontrol eden hormonların üretilmesini sağlar. Ayrıca Troid bezleri, Hipofiz bezlerinin kontrolünde bulunur. Kişinin Troid bezlerinde oluşan az çalışma durumları da saçların beyazlamasına sebep olur. Ayrıca kişilerin yaşadığı saç dökülmelerinin genel nedeni de Hipofiz bezi ile alakalıdır.

Beslenme Düzenindeki Dengesizlikler

Kişilerin beslenme düzeninin dengesiz olması saç beyazlamasına neden olan etmenler içerisinde yer alır. Saçların beyazlamasının en önemli nedenleri arasında B 12 vitamini eksikliği bulunur. İnsanlar genellikle genç yaşlarda beslenme düzenlerine dikkat etmez. Kötü beslenmenin bir sonucu olarak da vücut, B 12 vitamini eksikliği içerisinde yer alır. Bu da erken yaşta saçların beyazlamasına neden olur.

Saçların beyazlamasını uzatmak için, genç yaştan itibaren beslenme düzenine dikkat etmek gerekir. Sağlıklı yiyecekler yemek, yaşlanmaya bağlı saç beyazlamasının da önüne geçer.

Sigara ve Alkol Kullanımı

İnsanın yaşamındaki sigara ve alkol kullanımı gibi kötü alışkanlıklar pek çok sağlık sorununa neden olur. İçerisinde pek çok zararlı madde bulunan sigara kullanımı saçların beyazlamasını da arttırır. Sigara kullanımına erken yaşta başlayan kişilerin, saçlarının da erken beyazladığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkar.

Alkol kullanımı da aynı sigara gibi saçların beyazlamasını hızlandıran bir süreçtir. Saçların beyazlamasına engel olmak için öncelikle kötü alışkanlıklardan vazgeçmek gerekir. Böylece genç yaşta insanı strese sokan saç dökülmeleri de ortadan kalkar. Siz de saçlarınızın beyazlamasından doğan stresleri de erken yaşta yaşamazsınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.