Epididim Kisti (Spermatosel) Nedenleri ve Tedavisi

Epididim Kisti (Spermatosel) Nedenleri ve Tedavisi

Epididim kisti (spermatosel), testisin yukarısındaki epididim kısmında oluşan, içi sıvı dolu bir kisttir. Testis torbasında bir şişkinlik olarak hissedilir ama genellikle acı vermez. Kistteki sıvı cansız spermler içerebilir.

Epididim kisti iyi huylu bir kitledir (kansere neden olmaz). Ayrıca erkeğin üreme kabiliyetini engellemez, kısırlık oluşturmaz.

Epididim Kisti Neden Olur?

Epididim kistinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ama spermi testislerden dışarıya taşıyan epididim kısmındaki bir tıkanıklığın buna sebep olabileceği düşünülmektedir.

Epididim Kisti Belirtileri

Epididim kisti genellikle bir belirti göstermez. Testis torbasının bir tarafında bir şişlik veya kitle hissedilebilir. Ya da testis torbasının tamamında bir büyüme olabilir. Nadiren testis torbasında acı ve kızarıklık ortaya çıkabilir ya da penisin baş tarafında baskı hissedilebilir.

Epididim Kisti Teşhisi

Epididim kisti genellikle testis torbasının doktor tarafından incelenmesiyle teşhis edilir. Doktorunuz testislere ışık tutacaklardır. Eğer ışık şişlikten geçerse bu kist anlamına gelir. Çünkü kist sadece sıvı ile doludur. Ama ışık diğer tarafa geçmezse bu durum testis kanseri anlamına gelebilir. Problemi onaylamak için ultrason gerekebilir.


Epididim Kisti Tedavisi

Epididim kisti genellikle tehlikeli değildir. Tedavi genelde gerekli değildir. Çünkü boyutu ya değişmez ya da yavaşça küçülür, çünkü vücut sıvıyı geri emer.

Ama şu durumlarda tedavi gerekebilir:

  • Acıya neden oluyorsa
  • Psikolojik olarak rahatsızlık yaratıyorsa
  • Kist büyüyorsa
  • Penise kan akışını engelliyorsa (nadiren görülür)

Bu durumlarda epididim kisti spermatoselektomi adı verilen bir ameliyatla alınır. Bu ameliyat genelde 1 saat kadar sürer. Epididim kistini düzeltecek bir ilaç bulunmamaktadır.

Ameliyat Sonrası
Ameliyattan sonra hasta, testis kısmını sabit tutacak bir aparat ile eve gidebilir. Bu desteği 1-2 hafta giymelidir. Ameliyattan sonraki 2-3 gün şişliği azaltmak için buz tedavisi uygulanabilir. Ameliyattan 48 saat sonra duş alınabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz