Bebek Bekleyen Anne Nasıl Giyinmeli

Bebek Bekleyen Anne Nasıl Giyinmeli

Gebe Kadının Giyimi

Hamile Kadınlar Nasıl Giyinmelidir Tavsiyeler.

Bebek bekleyen kadının giyimi: Giyim bakımından hamilelik süresi iki devreye ayrılabilir. Anne adayı ilk birkaç ay içinde eski haline benzer ama, biraz kilo almış gibidir. Bu devreden sonra hamileliği iyice belirli olmaya başlar. Birinci devrede anne adayına yakışan kıyafet, ikinci devrede giyilemeyecek kadar dar gelebilir. Aşağıdaki noktalara dikkat edilirse böyle durumlar önlenebilir:
Bütün hamile kıyafetleri ilk devrede hazırlanmamalı ya da satın alınmamalıdır. İlk devrede askı takarak her zamanki etek ve pantolonları açık halde giymek daha doğrudur. Üste giyilecek uzunca bir bluz fermuarların açık olduğunun gizlenmesini sağlar.
Hazır elbise alınacağı zaman bunun ileride anne adayının üzerinde nasıl duracağını anla¬maya çalışmalıdır. Bu bakımdan mağazanın bölmelerinden birinde prova ederken karın üzerine şişmanca bir yastık koymanın yararı olur.
Doğumdan sonra annenin kilosu da, biçimi de hamilelikten önceki haline çabucak dönmeyecektir. Onun için gebeliğin ilk devresindeki elbiseler bu sürede de giyilebilir. Çocuk emzirilecekse bunun önceden düşünülmesi ve önden açılan elbiseler alınması doğru olur.
Kemeri bir elbise, kemersiz kullanıldığı zaman da güzel durmalıdır. Hamileliğin birinci devresinde belin kalınlığını gizleyen bir kemer, ikinci devrede vücudun biçimine dikkati çeker.
Omuzlar ve kol oyukları uygun olmalıdır. Çünkü 9 aylık hamilelik sırasında bu kısımlarda bir değişiklik olmayacaktır. Anne adayı omuz ve kol oyuklarının da büyük olması gerektiğini sanır. Bu yanlıştır. Böyle bir giyim hiçbir zaman iyi durmaz,
A biçimi yani bel kesiği olmayan evaze elbiseler daha uygundur. Düz yanlı elbiseler belki de anne adayının son aylarında bir işe yaramaz.
Hamile kadınlar genellikle kendilerini sıcak hissederler. Onun için yüksek, sıkı yakalardan kaçınmalıdır. Yazın ise kılıklar ince kumaşlardan yapılmalı ve bolca olmalıdır. Böylece hava hamile kadının vücudunun etrafında dolaşabilir. Anne adayı yazın çorap da giymemelidir. Çünkü gebelik sırasında bacaklarda daha fazla sıvı toplanır, bu yüzden çoraplar sıkabilir. Ayrıca insan vücudu buharlaşmayla serinler. Çorap giyildiğinde buharlaşma için gerekli olan cilt yüzeyinin genişliği azaltılmış olur. Tabii doktor çorap giyilmesini söylemişse, buna uyulmalıdır.
Anne adayı ayakkabı konusunda da dikkatli davranmak zorundadır. Ayakkabıların topukları sıkıca sarması gerekir. Çünkü annenin denge duygusu gitgide değişecektir. Ayaklarının, içlerinde kayıp döndüğü ayakkabılar giymesi doğru olmaz.
olmalıdır. Hamile kadınların çoğunun ayakları biraz şişebilir. Veya şişme derecesine göre bir numara büyük ayakkabılar da alınabilir. Bu ayakkabılar, ilk aylarda içine taban astarı konularak giyilebilir, ayaklar şiştiği zaman da çıkarılır.
Ayakkabılar hiçbir zaman fazla topuklu, kalın altlı olmamalıdır. Hatta arkadan atkılılardan bile kaçınmak gerekir. Çünkü bu atkı aşağıya kayar o zaman ayak iskarpinin içinde dönebilir.
Aşağıda anne adayının güneşlenmesi için askılı bir elbise ve hastanede giyilecek dantel yatak ceketi (lizöz) tarif edilmektedir.

Güneşlenmek için Elbise
Malzeme :
2,70 metre pamuklu jarse (En : 1,50 met¬re olmalıdır. Kumaş çekecek gibiyse bunun dikilmeden önce yıkanması doğru olur.)
1,80 metre lastik (En : 1 cm.)
1 metre kurdele ya da harç (En : 4 cm.)
Yapılışı : Kumaştan 75X120 cm. büyüklüğünde dikdörtgen biçimi iki parça kesilir. Resimdeki elbise verevden biçilmiştir. Kumaş çizgili olduğu için eğrilemesine hatlar vücudu daha ince gösterecektir. Seçilen kumaş düz veya çiçekli de olsa yine verev biçmek daha iyidir. Çünkü daha güzel durur. Kumaşın boyundan 25X52,5 cm. büyüklüğünde iki dikdörtgen parça daha kesilir. Bunlar elbisenin üst kısmını oluşturacaktır. Büyük dik dörtgenler, yüzleri üst üste gelecek şekilde konur. 1.20 cm. uzunluğundaki kenarlardan birer dikiş çekilir. 1,5 cm. kadar dikiş payı bırakılmalıdır. Elbisenin üst parçları da yine yüzleri üst üste gelecek şekilde yerleştirilir. Bunların 25 cm. boyundaki kenarlarından birer dikiş çekilir. Dikiş payı yine 1,5 cm. olacaktır. Böylece biri uzun biri kısa iki boru elde edilmiş olur.
Eteğin bir kenarına 1,5 cm. içeriden büzgü için dikiş yapılır. Bu etek, üst parçanın kenarına uyacak kadar büzülür. Etek ve üst birbirine iğnelenir. Bu işlem yapılırken yan dikişlerin bir hizada olmaları gereklidir. 1,5 cm. pay bırakılarak
5 Ayakkabılar yumuşak deriden ve esnek
Güneşlenmek için elbise
makinede çekilir. Dikiş payları açılarak ütü basılır. Dikişin kabarık durmaması için üstteki dikiş payı da kesilerek inceltilir.
Elbisenin göğüs kısmı altına lastik geçirmek için, inceltilmemiş olan 1,5 cm.’lik dikiş payı üst parçaya dikilir. Bu, bel dikişine paralel olacaktır. Eninin lastiğin geçeceği kadar olması da gereklidir. Ayrıca bir açıklık da bırakılır. Üst kenara lastik geçirilmesi için, kenarın 1,5 cm.’i içeri kıvrılır. Kenardan 1,25 cm. içeride paralel bir dikiş çekilir. Lastiğin geçirilmesi için yine bir açıklık bırakılır. Dikişler ütülenir. Lastikler geçirilir. Elbise prova edilir ve lastikler ayarlanır. Fazlalıkları kesilir. Uçları kapatılarak dikilir.
Askılar için: 10×50 cm. boyunda iki şerit kesilir. İki şerit de ayrı ayrı boylamasına katlanır. Yüzleri üst üste gelmelidir. 1,25 cm. içeriden birer dikiş çekilir. Askılar yüzüne çevrilir. Elbiseye iğnelenerek boyları alınır. Uçlarından elbiseye sıkıca dikilir. Askı yerine kurdele veya harç kullanılacaksa bunlar takılmalıdır.
Elbise, eteği bastırılmadan önce bir askıya takılarak bir gece bırakılır. Böylece verev etek biraz kendini bırakır. Sonra elbise giyilir ve etek boyu alınır. Oldukça enli bir kıvırma payı bırakılması doğru olur. Etek bastırılır.
Yatak ceketi (lizöz)
Malzeme :
8 metre kenarı dilimli dantel (En: 1,15-
1,20)
6 metre saten (En : 1,20)
2,70 metre kurdele (En : 1 cm.)
25 cm. lastik (En : 5 mm.)
Yapılışı: Dantel katlanarak şema 3’te verilen ölçülerde biçilir. Saten de yine aynı şekilde kesilir. 50×7,5 cm. büyüklüğünde üç kırma yapılır. (şemaya bakınız). Bu kırmalar sadece dantelden kesilecek, geride ihtiyaç olmayan dördüncü bir parça kalacaktır.
Ceketin ön kısmı ince saten şemada gösterildiği şekilde kesilip açılır. Bu ceketin ön açıklığıdır. İki kumaştan sanki ayrı ayrı ceketler dikiliyormuş gibi çalışılır. Saten kumaş parçaları yüzleri üstüste gelecek şekilde konur. Kolun yeninden bele kadar bütün bir dikiş çekilir. Diğer taraftan da aynı şekilde dikilir. Dantele de böyle dikiş çekilmelidir. Üç dantel kırma parçası uçlarından birbirlerine dikilir. Böylece 150X7,5 cm. büyüklüğünde uzun bir şerit elde edilir. 7,5 cm. lik iki uç da 6 mm. içeri kıvrılarak bastırılır. Dan¬tel şeridin dilimli olmayan diğer tarafına büzgü
jçin dikiş yapılır. Sonra kırma yaka açıklığına uyacak kadar büzülür.
Kırmanın tersi, ceketin yüzüne gelecek şekilde teyellenir. Saten ceketin yüzü, dantel ceketin yüzüne gelecek şekilde yerleştirilir. Dantel kırma ikisinin arasında kalmalı¬dır. Teyel yapılır. Sonra 1,5 cm içeriden dikiş çekilir. Dikiş ön açıklığının bir kenarından başlar, yukarıya çıkar, boyunu döner ve diğer taraftan aşağıya iner.
Dikiş payı düzeltilir. Satene sürfile yapılır. Koltuk altları ve diğer köşeler ya da kıvrımlar çıtlatılır. Ceketin yüzü çevrilerek ütülenir. Ceketin dantel kısmının eteği dilimlidir. İçteki satenin boyu da buna göre ayarlanarak, kıvrılır ve bastırılır. Kollarda ise dantelle saten, sanki tek kumaşmış gibi bir arada içe kıvrılır. Kıvırma payı 1,25 cm. olmalıdır. 1 cm. içeriden dikiş çeki¬lir. Ve kol uçlarına lastik geçirilir. Lastik boyu ölçülür, fazlalıkları kesilir. Uçlar birbirine birleştirilerek dikilir.
Büzülerek bağlanacak olan bele gelince, etek ucundan 7,5 cm. yukarıya hem dantele ve hem de satene etek ucuna paralel bir dikiş çekilir. Bu dikişin 1,25 cm. yukarısına ikinci bir paralel dikiş yapılır. Meydana gelen uçkurluğa kurdele geçirilir.
Yakanın iki kenarına da 30 cm. boyunda iki kurdele dikilir. Yine 30’ar cm. boyunda iki kurdele de bunlarla lastikli bel arasında uygun bir yere takılır.

Hamilelik ve Doğum

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz