Elma Sirkesi: Bu Mucizeye Gelin Göz Atalım

Elma Sirkesi: Bu Mucizeye Gelin Göz Atalım

Günde bir elma sizi doktor ihtiyacından uzak tutar, elma sirkesi de aynı şekilde.

Yüzyıllardır elma sirkesi birçok amaçla kullanıldı: turşu yapmak, zararlı otları yok etmek, kahve makinalarını temizlemek, zırhları parlatmak ve salataları tatlandırmak. Elma sirkesi aynı zamanda mutfağınızda her zaman bulunması gereken şeylerden biridir ve sağlığınıza sayısız faydaları vardır.

Mineral açısından çok zengindir, bunlardan bazıları potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum ve bakırdır. Aynı zamanda A, B1, B2, B6, C ve E vitaminleri, bioflavonoid ve pektin barındırır. Dahası asetik asit içermesi sayesinde elma sirkesi yediğiniz besinlerden sindirim sisteminizin kendi başına sindiremediği gerekli mineralleri sindirmenizi sağlar.
Sirke oluşumu sırasındaki fermentasyon süreci elmadaki vitamin ve mineralleri, daha da güçlendirir. Bu da elma sirkesini birçok cilt problemine karşı etkili hâle getirir.

Aşağıda elma sirkesinin en önemli 10 faydası sıralanmıştır. Daha iyi sonuçlar için organik, taze ve filtrelenmemiş elma sirkesi kullanınız.

Elma Sirkesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Dikkat!

Bir rapora göre günde 250 gramdan fazla elma sirkesini 6 yıl boyunca tüketen bir hastada potasyum eksikliği ve kemik zayıflığı görülmüş.

Elma sirkesi genç ve yaşlı fark etmeden herkes tarafından kullanılabilir. Özellikle sigara İçen kişilerde diş lekelerini temizler. Cilt için kullanılabilir ve cildi onarıcı özelliği vardır.

Elma Sirkesi Faydaları

Vücudunuz kan şekerini dengelemek için insülin üretir. Elma sirkesinin anti-glisemik etkisi insülinin vücuda etkisine yardım eder.

Vücudu insüline dayanıklı insanlar her öğünde elma sirkesi tüketmelidir. Bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyin.

Günde üç defa bu karışımı tüketmek midenin sindirim oranını sabit tutar, böylece vücudunuz yeni tüketilen şekerleri sindirirken kanınızda şeker oranı sabit kalır.

Eğer dişlerinizin sarı görünmesinden utanıyorsanız elma sirkesi dişlerinizin inci gibi görünmesi için basit ve ucuz bir yöntemdir. Elma sirkesi dişlerinizdeki lekeleri temizler, ağzınızdaki ve sakızınızdaki bakterileri yok eder.

Bütün yapmanız gereken sabahları elma sirkesi ile gargara yapmak ve hemen ardından dişlerinizi fırçalamaktır. Düzenli olarak elma tüketmek de ağız sağlınızı korumanıza yardım eder, aynı şekilde sert sebze-meyve tüketmek dişlerinizde diş fırçası kullanımı etkisi bırakır.

Elma sirkesi pektin içerir. Pektin bağırsak hareketlerini kolaylaştıran suda çözülebilir bir liftir. Pektin kabızlık problemi için doğal ve çok iyi bir çözüm aracıdır.

İki çorba kaşığı elma sirkesini bir bardak suya karıştırıp bunu günde üç defa tüketin. Hatta elma suyuna veya üzüm suyuna karıştırarak daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Taze, filtresiz elma sirkesini düzenli olarak kullanmak kilo vermenize yardımcı olur. Elma sirkesi çok iyi bir asetik asit kaynağıdır.
Araştırmalar 12 hafta boyunca günlük olarak asetik asit tüketilen obez insanların kilo verdiklerini, karın- bel çevresindeki yağlarından kurtulduklarını ve vücutlarındaki trigliserit miktarında önemli bir azalma olduğunu göstermiştir. Asetik asit aynı zamanda karaciğer de dahil vücutta yağ birikimini engeller.
Eşit oranda su ve elma sirkesi karışımı ile çok iyi ve doğal bir solüsyon elde edilebilir. Bu karışım saçları besler, parlamasını sağlar ve çok yumuşak bir dokunma hissi verir.

Kepekleri engellemesi açısından da çok etkilidir. Elma sirkesi kepeğe sebep olan mantarları temizler ve kafa derisinin Ph değerini dengeler.

Kepek tedavisi için eşit miktarda su ve elma sirkesi karşımını kafa derinize sürün, 15 ile 60 dakika arası bekletin ve durulayın. Bunu haftada bir veya iki defa uygulayın.

Elma sirkesi derinizdeki lekeleri temizler, kırışıklıkları giderir ve cilt renginizi düzenler. Lekeler için elma sirkesi iyi bir temizleyicidir.

Kırışıklık ve çatlakların görünümünü en aza indirmek için, seyreltilmiş elma sirkesini pamuk ile ıslatın ve tedavi etmek istediğiniz alanlara uygulayın. Bu şekilde kullanılan elma sirkesi cildinizi sıkılaştırır ve dolgunlaştırır.

Cilt bakımında kullanmak için yarım bardak elma sirkesi ve yarım bardak suyu karıştırın yüzünüzün her tarafına sürün. Bu şekilde düzenli kullanım ile cildinizin asit-baz dengesini sağlar ve cildinizi birçok deri enfeksiyonuna karşı korur.

Bir çok insan geceleri bacaklarına kramp girmesinden şikayet eder. Elma sirkesinin zengin mineral içeriği sık ve şiddetli bacak kramplarının azalmasını sağlar.

Kramp durumunda bir bardak sıcak suya birkaç damla elma sirkesi damlatın. Birkaç dakika içerisinde kramp geçicektir. Ya da iki çorba kaşığı elma sirkesi ile biraz balı bir bardak suya ekleyip yavaşça içebilirsiniz.

Elma sirkesi soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrıları için iyi bir çözümdür. Birer çay kaşığı elma sirkesi ve balı bir bardak sıcak suyla karıştırın. Karışıma biraz ezilmiş zencefil eklemek tıbbi etkisini daha da arttıracaktır.

Bu karışımdan günde 3 kez birer çay kaşığı tüketmek öksürük ve burun tıkanıklığından kurtulmanızı sağlar.

Elma sirkesinin antiseptik özelliği bakterilere ve mantarlara karşı çok etkilidir. Örnek olarak kulak enfeksiyonlarına , mesane enfeksiyonuna ve kandidiyaza iyi gelir.

Kulak enfeksiyonu için , kulağınızı sulandırılmış elma sirkesi ile temizleyin. Mesane enfeksiyonu veya kandidiyaz için rahatsızlık geçene kadar gece yatmadan önce sıcak suyun içine bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyip tüketin.

Araştırmalar gösterdi ki, elma sirkesi kanınızdaki trigliserit ve düşük yoğunluklu lipoproteini (LDL) yani kötü kolesterolü düşürürken, yüksek yoğunluklu lipoproteini (HDL) yani iyi kolesterolü arttırır. Böylece kanınızın lipid profilinin düzelmesini sağlar. Bu durum özellikle diyabetten kaynaklanan komplikasyonların önlenmesi için önemlidir.

Elma sirkesinin kullanım alanlarından birkaç tanesini sizler için sıraladık. Saydıklarımızdan çok daha fazla faydaları bulunan elma sirkesi hiç de pahalı değildir ve her yerde bulunabilir. Bir daha markete alışverişe gittiğinizde bir şişe elma sirkesi almayı unutmayın, böylece her ihtiyacınız olduğunda elinizin altında bulabileceksiniz.


Bağırsaklarımızda bulunan küçük tüyler bizi zararlı maddelerden korurken glüten bunları öldürüyor. Bu nedenle doğal beslenmeliyiz. Doğal meyvelerden yapılan sirkeler tüketmeliyiz.

 Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Dr. Edward Group “Elma Sirkesinin Faydaları” adlı makalesinde, sirkenin aknenin doğal tedavisinde sık sık kullanıldığını söylüyor. Sirke cildin asiditesini dengeleyerek ve bakterileri öldürerek cilt lekelerini temizler. Yüze sürüldüğünde fazla yağı emer. Elma sirkesini bir pamukla yüzünüze sürebilirsiniz. Ciddi aknelerde, gece boyunca yüzünüzde kalmasında yarar var. Böylece gözenekler temizlenir ve ölü deri hücrelerden arındırılır. Sirke ayrıca yüzünüzü daha pürüzsüz yapar.
Yaş lekeleri (karaciğer lekeleri ya da güneş lekeleri) yaşlandıkça cildimizde oluşan iyi huylu renk bozulmalarıdır. Özellikle 40 yaşını geçenlerde yüzde görünmeye başlar. Elma sirkesindeki sülfür bu lekelerin kaybolmasına yardım eder. Derece derece bunların kaybolmasını sağlar. Yaşa bağlı lekelerde elma sirkesi direkt içilerek ya da lekelere sürülerek kullanılabilir. Elma sirkesini soğan suyuyla karıştırdığınızda süreci hızlandırabilirsiniz.

Güneş yanığı genellikle acı verir ve yüzde kötü bir görüntüye sebep olabilir. Etkilenmiş yüzeye pamuğa batırılmış elma sirkesini nazikçe sürün. Böylece kızarıklığı ve acıyı giderebilirsiniz. Aynı tedavi yöntemi böcek ısırıkları ve döküntüler sonucu ortaya çıkan kaşıntıyı da giderir.

Doğal mineral, vitamin ve enzimler açısından zengin olması sebebiyle, elma sirkesi vücudu toksinlerden arındırma noktasında etkilidir. Elma sirkesindeki asitler toksinlere bağlanarak, vücudun daha efektif olarak temizlenmesini sağlar. Antik kültürlerde elma sirkesi sıklıkla kanı temizlemek için kullanılırdı.

Elma sirkesinin diğer temizleme yolları da, vücuttaki mukusları parçalaması ve lenf nodüllerini temizleyip, akışı hızlandırmasıdır. Sağlıklı bir lenf sistemi hücrelerden toksinleri temizler ve bağışıklık sisteminin iyileştirir. Bütün bu vücudu arındırma süreci, ciltteki akışın daha iyi olmasını sağladığı için daha sağlıklı ve daha güzel bir cilt sağlar.

Her yemekten önce 1-3 çay kaşığı elma sirkesini ılık veya soğuk suya ekleyip içebilirsiniz. İsterseniz sıcak suya da ekleyip, biraz bal katarak çay gibi de yudumlayabilirsiniz. Elma sirkesi salatalara katılarak da tüketilebilir.

Elma Sirkesinin Yan Etkileri

Normal miktarlarda elma sirkesini yiyeceklerde kullanmak muhtemelen güvenlidir. Tıbbi amaçlarla kısa dönem için elma sirkesi kullanmak yine muhtemelen güvenli.

Bazı durumlarda ise, çok fazla elma sirkesi tüketmek güvenli olmayabilir. Günde 250 gramdan fazla elma sirkesi tüketmek uzun vadede potasyum eksikliği gibi sorunlara yol açabilir. Bir rapora göre günde 250 gramdan fazla elma sirkesini 6 yıl boyunca tüketen bir hastada potasyum eksikliği ve kemik zayıflığı görülmüş. Başka bir raporda ise elma sirkesi tabletini boğazında 30 dakika bekleten bir kadın ses tellerinde hassasiyet ve acı hissetmiş. Sonraki 6 ay boyunca yutkunmada zorluk çekmiş. Bu problemin sirkenin içindeki asetik asit içeriğinden kaynaklandığı düşünülüyor.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesini yapmaya başlamadan önce elinizde bulunması gerekenler:

  • Temiz bir kavanoz (Kavanozun türü tamamen sizin seçiminizdir.)
  • Kabuğu soyulmuş elma
  • Organik kamış şekeri
  • Filtrelenmiş su
  • Küçük cam kavanoz
  • Tülbent
  • Lastik bant
Yapılışı:

Kavanozu çok titiz bir şekilde yıkayın ve kendiliğinden kuruması için bir kenarda bekletin
Kavanozun 4’te 3’ünü elma ile doldurun.Bir yemek kaşığı kamış şekerini bir bardak suyun içinde eritin.Şekerli suyu elmaların üzerine dökün. Eğer elmalar tamamen suyun altında kalmazsa bir bardak daha su ekleyin (Kullanacağınız su filtrelenmiş olmalı).Elmaları fermantasyon ağırlıkları ya da ufak bir kavanoz yardımı ile suya batırın. Suyun üzerinde kalan elmalar bozulur.Üzerini tülbent ile kapatın ve lastik bant ile sağlamlaştırın.Hazırlamış olduğunuz bu kavanozu karanlık ve oda sıcaklığındaki bir yerde 3 hafta bekletin.3 haftanın sonunda elmaları suyun içerisinden çıkartın ve kalan suyu kavanoza tekrar koyun.Kavanoza tekrar koyulan suyu 3-4 hafta daha aynı karanlık yerde bekletin.Bu işlemlerin sonunda sirkenizi alıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yukarıda verilen talimatlar ve gereken malzemeler kullanacağınız kavanozun büyüklüğü ile değişmektedir. Kavanozunuz daha büyük ya da daha küçük ise bu malzemeleri yine kavanozun 4’te 3’ünü elma ile ve üzerini şekerli ve filtrelenmiş şekersiz su ile dolduracak şekilde ayarlayın.
Sirkeyi tam olarak yapmayı başaramazsanız üzerinde küf oluşur ve kullanılmaz hale gelir. Kullanılmaz hale gelen sirkenin kullanılması sağlık açısından zararlıdır.

Filtrelenmiş su evde nasıl yapılır?

Bir çaydanlığa su doldurun ve ağzını kapatın. Çaydanlığın suyunu boşalttığınız boru benzeri kısmına iyice temizlenmiş kıvrımlı bir boru yerleştirin. Bu borunun ucunu ise temiz suyu doldurmak istediğiniz kabı yerleştirin ve ardından çaydanlıktaki suyunuzu kaynamaya bırakın. Çaydanlıktaki su kaynadıkça buharı uzun boru yardımı ile istediğiniz kaba ulaşacak ve burada yoğunlaşarak tekrar su formuna geçecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz