Ellerdeki Kahverengi Lekeler

Ellerdeki Kahverengi Lekeler

Ellerdeki Kahverengi Lekeler

Ellerde oluşan lekeler genellikle yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Güneş ışınlarına daha fazla maruz kalan eller, yüz ve boyun bölgesinde kahverengi lekelenmelere daha sık rastlanır. Ellerde oluşan kahverengi lekelerin nedenleri ve tedavi yöntemleri yazımızın devamında yer almaktadır.

 

Kahverengi lekeler, cilde rengini veren melanin hücrelerinin yoğunlaşması sonucu ortaya çıkmaktadır. Ellerde oluşan lekeler homonal dengesizlik, ilaç kullanımı ve karaciğer rahatsızlıkları sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Bazı durumlarda stres faktörü de ellerde lekelenmelere yol açabilmektedir. Cildin üst tabakasını soyan ve cildin kendisini yenilemesini sağlayan yöntemlerle ellerdeki lekeler giderilebilmektedir. Ciltteki melanin seviyesini etkileyerek lekelerin giderilmesini sağlayan lazer tedavi yöntemi en hızlı sonuç veren yöntemdir.

 

Gündelik hayatta el ve yüzünüzde leke oluşumunu önlemek için güneş kremi kullanmanız gerekmektedir. Güneş kremleri sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da güneşin zararlı ışınlarına karşı cildinizi korumaktadır. Salisilik asit ve c vitamini içerikli el kreminizi yatmadan önce ellerinize sürmeniz bu lekelerin görünümünü azaltacaktır.

 

Kahverengi Lekeler İçin Doğal Çözümler

Suna Dumankaya El Lekeleri İçin Maske

  • Haşlanmış patates suyu
  • 1 yemek kaşığı gliserin
  • 1 orta boy patates
  • 1 çay kaşığı kabak çekirdeği yağı
  • 1 tatlı kaşığı karbonat

Orta boy patatesi haşlayın ve suyunu ayırıp bu suya diğer malzemeleri ekleyip karıştırın. Elde etmiş olduğunuz karışımı ellerinize sürüp 60 dakika bekletin ve ardından yıkayıp el kreminizi ellerinize sürün. 2 günde 1 olmak üzere lekeler giderilene kadar tekrarlayabilirsiniz.

 

Eldeki Kahverengi Lekeler İçin Maske

  • 1 adet yaban turbu
  • 2 tatlı kaşığı limon suyu

Turbu rendeleyip limon suyu ile karıştırın ve ellerinizde leke bulunan bölgelere uygulayıp 10 dakika bekletin. Ardından ellerinizi bol su ile yıkayıp durulayın. Haftada 2 kere tekrarladığınızda kahverengi lekelerin giderilmesini sağlayacaktır.

 

Ellerdeki Lekeler İçin Elma Sirkesi

  • 1 adet kırmızı soğan
  • 3 tatlı kaşığı elma sirkesi

Soğanın suyu ile elma sirkesini karıştırıp pamuk yardımıyla ellerinizde leke bulunan bölgelere sürün. Kuruduktan sonra ellerinizi yıkayarak durulayın. Lekelerin giderilmesini sağlayacak olan karışım hassas olan ciltlerde 3 günde 1 olmak üzere, diğer cilt tiplerinde ise her gün lekeler giderilene kadar kullanılabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz