Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Hijyeniklik, sağlık ve kozmetiksel açıdan genital bölge temizliği çok önemli bir husus olmaktadır. Genital bölge; yapısı itibari ile hijyenin iyi bir şekilde sağlanamaması durumunda kaşıntı, yanma, batma, koku gibi istenmeyen sorunları beraberinde getiriyor. Genital bölgede meydana gelen enfeksiyonlar kısırlığa neden olan iç genital organların hastalıklarına da sebep olabilmektedir. Öyleyse genital bölge temizliğimizi nasıl yapmalıyız ve genital bölgemizin hijyenini nasıl sağlamalıyız? Genital alan hijyeni için aşağıdaki uyarıları ve ip uçlarını dikkate almanız gerekir.

Genital alan temizliğinde ipuçları:

Pamuklu iç çamaşırları tercih edin.

Terlemenin azaltılması için sentetik değil, pamuklu iç çamaşır tercihi önemlidir. Bu şekilde genital alanınız nefes alabilmektedir.  Günlük giyilen pantolonların da çok sıkı ve dar olmaması, rahat ve geniş olması da genital bölge sağlığı için daha iyi olmaktadır.

Kuru tutun.

Banyo sonrası iyice kurulamanız, hatta fön makinesi ile kurutmanız bazı bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarından sizi koruyacaktır. Aynı durum havuz ve deniz sonrası için de geçerlidir. Islak mayo ile uzun süre bekleme yapılması da enfeksiyon riskini arttırmaktadır.

Banyoda sabun kullanmayın.

Alkali olarak pH’a sahip olan sabunlarda bulunan asit, pH’daki genital bölgenin  korunmasını bozar ve mantar   enfeksiyonları başta olmak üzere, bazı mikroorganizmaların çoğalmasını arttırır. Bu nedenle duş alırken dış genital bölgenizi sadece su ile yıkayın. Alkali pH’da olan sabunları kesinlikle kullanmayın.

Genital bölge jellerinden yararlanın.

Asit pH’lı olan, içinde bazı besleyici mineral ve vitamin içeriği bulunan genital bölge temizleyicileri de yararlı olmaktadır. Özellikle adet bitiminde ya da cinsel ilişki sonrasında  temizlik için bu jelleri kullanabilirsiniz. Fakat bu jelleri sadece dış genital bölgenin temizliği için kullanmalısınız,  vajina için kullanmayın.

Tuvalet tahareti sonrası iyice kurulanın.

Büyük abdest ya da idrar sonrasında o bölgeleri bol su ile yıkamak çok önemli bir noktadır.  Temizlenmenin ise her zaman önden arka tarafa doğru yapılması gerekir. Ancak bölgenin nemli kalmaması için taharet sonrası yumuşak, kokusuz ve beyaz renkli tuvalet kağıtları ile iyi bir kurulama yapılmalıdır.

Cinsel ilişki sonrasında genital bölge bol su ile yıkanmalıdır.

Cinsel ilişki sonrasında ter, meni, ve genital alandan gelmekte olan vücut salgısı, bakteri oluşumu için uygun ortamlar hazırlamaktadır. Bu nedenle her ilişki ya da mastürbasyonda  sonra dış genital bölgenin bol su ile yıkanması ya da genital bölge temizleyicileri ile temizlenmesi gerekmektedir.

İyi beslenme önemlidir.

Vajinal enfeksiyonlar en fazla vücut direnci düşük olan kadınlarda görülmektedir. Özellikle meyve, sebze, posalı gıdalar ve proteinden zengin beslenme önemlidir. Süt, yoğurt, kefir bağırsak ve dolayısıyla vajina flora dengesinde önemli rol oynar. Fazla kalorili ve yağlı beslenme önerilmez. Örneğin şeker hastalarında ve gizli şekeri olanlarda mantar enfeksiyonları daha sık olarak izlenmektedir.

Genital bölge tıraşı önemlidir.

Genital bölgenin tıraş edilmesi,  ağda, jilet, tüy dökücüler ya da günümüzde geliştirilmiş olan lazer epilasyon teknolojileri sayesinde yapılabilmektedir.  Tüylerin çok uzamadan alınması hem enfeksiyonlara karşı bir koruma sağlamakta hem de terlemeye bağlı genital bölge kokularına engel olmaktadır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz