Domates Faydaları

Domates Faydaları

Domates Faydaları

Domates rengi ve görünüşü pek güzel olan bu sebzenin lezzeti de pek hoştur. Domatesi sevmeyen hemen de yok gibidir. Yine de bazı kimselerin, içindeki asit yüzünden domatesi pişmiş olarak değil, çiğ yemeleri doğru olur.
Ama domatesteki bu asit bir yerde de faydalı olur. Madenî tuzlar ve vitamin zenginliğine bu asit de eklenince
domates midedeki asitlenmeye, pekliğe karşı güçlü bir ilâç durumuna geçer.
Kanı temizler, üreyi azaltır, böbreklerdeki taşları düşürür, damla ve romatizmaya iyi gelir.
Damla hastalığı çekenlere ve romatizmalılara yazın domatesin olgun zamanında her sabah büyük bir bardak domates suyu içmeleri tavsiye edilir.
Domateste bol miktarda A, B, C ve K vitamini ile kalsiyum fosfor ve potasyum bulunur.
Domates karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarına, ateş yükselmesine iyi gelir. Bağırsak faaliyetini hızlandırır,safra kesesi ifrazatını çoğaltır. Kan basıncını dengeye sokar. Kan yapımım hızlandırır. Domatesi çocuklara çiğ olarak yediriniz. Bebeklere de sıkarak suyunu içiriniz.
Vücudumuzun mekanizması için gerekli vitamin ve mineraller bakımından epey bir zengin olan domates C, A, E, K, B1, B2, B3, B5, B6 vitaminlerinin yanı sıra potasyum, magnezyum, demir ve fosfor minerallerini içerir. Düşük kalorili olan taze domates suyu hem bedenin gereksinim duyduğu suyu sağlar hem de asitli, keskin tadıyla daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur.
Son zamanlarda yapılan çalışmalar, düzenli şekilde domates tüketmenin önemli bir göz sıkıntısı olan ve arka döndürülemeyen “makula dejenerasyonu” riskini düşürdüğünü ortaya koymaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz