BEBEĞİNİZİ TV DEN UZAK TUTUN

  • ÇOÇUK GELİŞİMİ
  • BEBEĞİNİZİ TV DEN UZAK TUTUN için yorumlar kapalı
  • 2.780 kez görüntülendi

BEBEĞİNİZİ TV DEN UZAK TUTUN

Bebeğinizi ilk 2 yıl televizyon ekranından uzak tutun Aileler ağlayan çocuğu susturmak için genellikle televizyon seyrettiriyor. 
İzlerken saatlerin nasıl geçtiğini fark edemediğimiz televizyonu dünyada en çok Türkler seyrediyor. Yapılan çalışmalar Türkiye'de 17,5 milyon hanede yetişkinlerin günde beş buçuk, çocukların ise üç buçuk saat televizyon izlediklerini gösteriyor. 

Son yıllarda özellikle küçük çocukların uzun süreler televizyon seyretmesinin sosyal gelişim üzerine muhtemel olumsuz etkileri çok fazla tartışıldı. Ama gördükleri reklâmlara ve renkli görüntülere karşı büyük ilgi gösteren bebeklerin bu durumdan ne kadar etkilenebilecekleri göz ardı ediliyor. Uzmanlar, ailelerin 2 yaş öncesinde çocuklarına kesinlikle televizyon izletmemesi gerektiğini söylüyor. Televizyonun bu yaştaki çocukların gelişimlerini olumsuz etkilediği uyarısında bulunuyor. Dil gelişimleri de ciddi biçimde geciken çocuklar ilerleyen yaşlarda büyük problemlerle karşılaşabiliyor. 

Pedagog Melda Alantar, bu dönemde aşırı televizyon izleyen çocukların dikkat eksikliği yaşayabileceklerini belirtiyor. Alantar, "Bu dönemde aşırı televizyon izleme ile; hiperaktivite bozukluğu ve otizm arasında ilişki olduğunu gösteren pek çok araştırma yapıldı. Bu nedenle Amerikan Pediatri Akademisi, önlem olarak 0-2 yaş çocuklarının televizyon ekranlarından uzak durmaları gerektiğini önemle vurguluyor." ifadelerini kullanıyor. Pedagog Alantar, televizyonun dil gelişimine engel olduğunu dile getirdi. 

0-2 yaş çocuğunun dil gelişimini desteklemek için neler yapılmalı? 

Bebeğinizin gözlerinin içine bakın ve gülümseyerek onunla konuşun. Onu ismi ile çağırın. 

Yatağın üzerine bebeğin göz teması kurabileceği, renkli, farklı sesler çıkaran hareketli oyuncaklar asın. Seslere yönelmesi, hareketleri izlemesi için yönlendirin. 4. aydan sonra oyuncağa uzanması için destekleyin. 

3-4'üncü aydan itibaren bebeğinizi kucağınıza alarak ayna karşısına geçin. Ona ismi ile seslenin, çıkardığı sesleri tekrar edin. 

Bebeğinizi olabildiğince çok, aile görüşmelerine dahil edin. Akşam yemeğinde masada diğerlerinin konuşmalarını dinleyerek çok sayıda kelime öğrenir. 

Resimli kitaplar okuyun. Sayfaları çevirmesi için fırsat tanıyın. Okuduğunuz hikâyeler hakkında basit sorular sorun. 

Masal, çocuk şarkıları, ninni, klasik müzik dinletin. 

Çocuğunuzla bebeksi konuşmak yerine onunla doğal şekilde konuşun 

Bir yaşından itibaren bebeğinize çevresini keşfetmesi için fırsat tanıyın. 

Etrafındaki insanlara, çocuklara tepki göstermesi için onu cesaretlendirin; gülümsemek, el sallamak gibi. Yaşıtlarıyla zaman geçireceği ortamlarda bulunmasını sağlayın. 

1,5 yaşından itibaren bebeğinize resim kâğıdı ve boyalar vererek resim yapması için destekleyin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.