Aşırı Adet Kanaması Ve Parça Gelmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

  • Genel Sağlık
  • Aşırı Adet Kanaması Ve Parça Gelmesi Neden Olur, Nasıl Geçer? için yorumlar kapalı
  • 871 kez görüntülendi

Adet kanamasının miktarında aydan aya farklılıklar görülmesi genel olarak normal kabul edilir. Fakat bu değişiklikler kanamanın renginde, pıhtılaşmasında ve kalınlığında ise, her ne kadar doktorunuzla bunu konuşmaktan rahatsızlık duysanız da, önemli sorunların belirtisi olabileceğinden, mutlaka ihmal etmeden, çekinmeden bu durum bir kadın doğum uzmanına bildirilmelidir.  

Regl döneminde kanda pıhtılaşma görülmesi son derece normal bir durumdur. Pıhtının rengi parlak kırmızıdan daha koyu bir renge kadar değişkenlik gösterebilir. Özellikle kanamanızın en yoğun olduğu günlerde,kanda pıhtılaşmalarla, parça şeklinde gelen kanlarla sıklıkla karşılaşırsınız. Fakat bunu çok sık ve yoğun yaşıyorsanız, adet kanamanız parçalar, et parçası halinde geliyorsa, ciğer gibi parçalarla karşılaşıyorsanız, mutlaka ihmal etmeden bir jinekologa (kadın doğum uzmanına) başvurmalısınız.

Adet döneminde kan pıhtısı, kanla birlikte gelen parçalar, yoğun adet kanaması neden olur?

Miyomla ilgili kanamalar

Bazen bir kadının kanaması çok yoğun ve et parçası gibi çeşitli şekillerde gelebilir. Bu durum, rahimdeki miyomlardan kaynaklanabilir. Rahimdeki miyomlar adet kanamasındaki kan pıhtısının, gelen et parçalarının en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Jinekoloğunuz sizin için uygun olan miyom tedavisini gerçekleştirecektir.

Rahimde ve kan pıhtısındaki değişiklikler

Kanın rahimde tıkanarak pıhtılı, et parçası şeklinde gelmesi olayı genellikle endometrizosla ilişkilendirilir. Bu rahatsızlıkta rahim duvarı kalınlaşarak genişler ve bu durum rahimde kan toplanıp sonrasında adet kanamasında pıhtılara sebep olur.  

Rahim polipleri

Rahim duvarında iyi huylu olan bir polip oluştuğunda bu durum adetinizin çıkışını ve akışını etkiler. Bunun sonucu olarak da regl kanamasında kan pıhtıları, parçalar, yoğun adet kanaması görülür. Yine doktora başvurduğunuzda polip için gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Polikistik over  sendromu

Bu sendrom, adet döneminizdeki düzensiz hormon salınımıyla ilgilidir. Kilo alma, uzun süren yoğun regl kanaması, vücutta anormal kıllanma, adet kanında pıhtılaşma, et parçası görülmesi, polistik over sendromunun belirtileri arasında yer alır.

İlaçların yan etkileri

Bazı ilaçlar hormonlarınızı değiştirerek yoğun adet kanamaları ve rahim duvarının kalınlaşması gibi yan etkilere yol açabilir. Rahim duvarının kalınlaşması ayrıca adetiniz boyunca kan pıhtısı, parçalar görmenize de sebep olur.

Adet döneminde kan pıhtısı, parça gelmesinin diğer nedenleri:

Düşük yapan bir kadın, adetinde yoğun pıhtılar ve büyük parçalı dokular görebilir. Şayet hamileyken bu gibi durumları yaşarsanız, en kısa zamanda doktora görünmeniz şiddetle önerilir. Çok nadir olsa da regl kanında kan pıhtısı, gelen et parçaları rahim kanserinden de kaynaklanabilir.

Adet dönemi boyunca gelen kan pıhtısı, parçalar nasıl geçer?

Regl kanınızda kan pıhtısından muzdaripseniz, mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmalısınız. Doktor, yaşadığınız diğer semptomları da göz önünde bulundurarak gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Kan pıhtısı sorunu yaşayan kadınlar, doktor kontrolünde steroidal olmayan enfeksiyon karşıtı reçetesiz ilaçlardan kullanabilir. Bu ilaçlar kan pıhtılarını ve adet sancılarını azaltır. 

Aşırı Adet Kanaması Nasıl Önlenir, Azaltılır? Doğal Tedavi Yöntemleri Tıklayınız

Adet Olmak İçin Ne Yapmalı? Hemen Adet Olmak İçin 10 Pratik Yöntem Tıklayınız

Maydanoz Adet Söktürürmü? Maydanoz Suyu İle Adet Söktürücü Tarifi Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.