DNA Testi Güvenilir Bir Test Midir?

DNA Testi Güvenilir Bir Test Midir?

Adli vakalardan tutun da kişisel ve ailevi şüphelerin giderilmesine kadar birçok meseleyi çözüme kavuşturmada DNA testi önemli bir yere sahiptir. Peki DNA testlerine ne kadar güvenebiliriz?
Genetik testler yüksek bir güvenilirliğe sahiptir. Özellikle babalık testinde yanılma payı yoktur denilebilir. Fakat insan etkeni asla göz ardı edilmemelidir.
Testlerin güvenilir sonuçlar verebilmesi açısından dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Örnek alınacak kişini yakın zamanda kan nakli veya ilik nakli yaptırıp yaptırmadığı, taraflar arasındaki akrabalık ilişkileri bilinmelidir.dna-testi
Doğal olarak testlerin doğruluğu kullanılan materyale, materyal üzerindeki çalışma ve analiz metoduna bağlı olduğunu belirtmek gerekir. Gelecekte şuan olduğundan çok daha kesin sonuçlara ulaşılabileceği ve hata payının azalma ihtimali yüksektir.
Bu açıdan bakıldığında testi yaptıran ile yapan arasındaki diyaloğun iyi sağlanması testin güvenilirliğini artıracaktır. Ayrıca testin testi yapanların belirteceği uygun bir zaman zarfında yinelenmesi testin güvenilirliğini artıracak bir başka önemli ayrıntıdır.
DNA testlerinin güvenilirliği şimdiye kadar adli ve bireysel vakalardaki başarısı göz önüne alındığında oldukça yüksektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz