Dilimde Çatlaklar Var, Neden Oldu, Dil Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dilimde Çatlaklar Var, Neden Oldu, Dil Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dil yarıkları olarak da bilinen dil çatlakları, vitamin eksikliğinden kansızlığa kadar pek çok nedenden kaynaklanan bir sağlık sorunudur.

Pamukçuk

Dildeki çatlağın en sık karşılaşılan nedeni, dilde meydana gelen mantar enfeksiyonudur. Pamukçuk, Candida mantarının ağzın giriş kısmında birikmesiyle meydana gelir. Dildeki çatlaklara ek olarak, dilde lezyonlar, dildeki lezzet duyusunda azalma ve dilde acı hissi pamukçuğun diğer belirtilerindendir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması, şeker hastalığı, kanser ve vajinal mantar enfeksiyonları, dilde pamukçuk oluşumunu tetikleyen durumlardandır. Doktorunuz, tedavi için antifungal yani mantar önleyici ilaç reçete edecektir.

Kalıtsal, genetik

Uzmanlar, dildeki yarıkların bir diğer nedeninin de genetik yatkınlık olduğunu bildiriyorlar. Anne baba tarafınızda yahut üst kuşaklarda dilde çatlak sorunu varsa, muhtemelen bu durum sizde de görülebilir.

Biotin eksikliği

Dilinizdeki yarıklar, biotin eksikliğinden de kaynaklanabilir. Biotin B vitamini grubundan bir vitamin türüdür ve metabolizmayı harekete geçirme, yağ sentezleme gibi görevleri vardır. Vücudunuzda biotin eksikliğiniz varsa, kas ağrısı, solgun cilt, kuru cilt ve çabuk yorulma gibi belirtiler yaşarsınız, ayrıca biotin eksikliği dilin çatlama riskini arttırır. Biotin eksikliğinden şüpheleniyorsanız bir dahiliye uzmanına görünüp vitamin testi yaptırabilirsiniz. Et ürünleri, süt ve süt ürünleri, tavuk ciğeri, yer fıstığı, dana ciğeri, yumurta sarısı en iyi biotin kaynaklarındandır.

Harita dil

Coğrafik dil olarak da bilinen Harita dil, dil yüzeyini etkileyen zararsız bir durumdur. Harita dil, dil üzerinde çatlaklar, çeşitli boyutlarda pürüzsüz kırmızı lezyonlar olarak belirti verir. Harita dilden muzdaripseniz, özellikle baharatlı veya asidik yiyecekler yedikten sonra rahatsızlık duyabilir, acı çekebilirsiniz. Harita dilin bilinen kesin bir tedavi yöntemi yoktur.

Sjögren sendromu

Sjogren sendromu, vücudun gözyaşı ve tükürük bezleri gibi kendi nemini üreten bezlerine saldırdığı bir hastalıktır. Sjögren sendromu, dilde çatlaklar, ağız kuruluğu, halsizlik, eklem ağrısı, gözlerde yanma veya göz kaşıntısı gibi belirtilere neden olur. Sjogren sendromunun kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, bakteriyel veya viral enfeksiyon gibi genetik ve çevresel faktörler, bu hastalığın çıkmasında önemli rol oynayabilir. Sjögren sendromunu önlemek veya tedavi etmek için bilinen herhangi bir yöntemi yoksa da, semptomların tedavisi için tükrük uyarıcılar ve yapay gözyaşı gibi yöntemlerin kullanılması denenebilir.

Dil çatlaklarının diğer nedenleri

 1. Vitamin eksikliği
 2. Melkersson-Rosenthal sendromu
 3. Dil kanseri
 4. Dehidrasyon (vücudun susuz kalması)
 5. Down sendromu
 6. Sigara veya alkol kullanımı
 7. Dile alınan darbe, dil yaralanması
 8. Bazı yiyecek ve içeceklere karşı alerji
 9. İlaçların yan etkileri
 10. Asit reflü hastalığı
 11. Baharatlı ve acılı gıdaları sık tüketme

Dilde çatlak belirtileri

 1. Kırmızı, beyaz veya sarı olmak üzere dil üzerinde yamalar, renk değişikliği
 2. Genellikle zonklama veya yanma şeklinde ağrı
 3. Özellikle baharatlı, asitli veya tuzlu yiyecekler yenildiğinde dilde acı hissi
 4. Dilde veya ağız çevresinde yakındaki lezyonlar, şişlikler
 5. Ağız kokusu
 6. Yüzde, dilde, ağız çevresinde şişme
 7. Kaslarda güç kaybı
 8. Dildeki çatlaklar içinde şişme (kanserin olası bir belirtisidir)

Dilde çatlaklar nasıl geçer?

 1. Dildeki çatlaklardan muzdaripseniz ilk yapmanız gereken şey, bir kulak burun boğaz doktoruna görünmek olmalıdır. 
 2. Doktor hastalığın teşhisine göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır.
 3. Dilinizdeki çatlak dehidrasyondan kaynaklıysa, günde 8-10 bardak su içmeye devam edin.
 4. Dilinizdeki yarık vitamin eksikliğinden kaynaklıysa, doktorunuz vitamin ilacı reçete edecektir.
 5. Diş macunları da içeriklerindeki kimyasallar sayesinde, maya, mantar ve bakterilerin neden olduğu dildeki çatlaklardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Yapmanız gereken doktorunuzdan onay alıp dilinize günde iki kez diş macunu sürmek olmalıdır.

Dil Uyuşması Neyin Belirtisi, Dil Uyuşması Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Dil Yanmasına Ne İyi Gelir, Dil Yanması Neden Olup Nasıl Geçer? Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz