Deve dikeni Çayı Faydaları Nelerdir, Deve Dikeni Faydaları, Zararları

 • ALTERNATİFTIP
 • Deve dikeni Çayı Faydaları Nelerdir, Deve Dikeni Faydaları, Zararları için yorumlar kapalı
 • 1.050 kez görüntülendi

Deve dikeni Çayı Faydaları Nelerdir, Deve Dikeni Faydaları, Zararları

Deve dikeni halk arasında deve kengeri, sütlü kengel, şevlülmeryem, uslu kenger, kansa, eşek dikeni, akız ve kenger otu isimleri ile bilinir. Bu ot bileşikgiller ailesine dâhildir ve genellikle kurak, çorak, taşlık arazilerde yetişmektedir. Görünüşü itibariyle bakıldığında uzunluğu otuz santimetre ile yüz santimetre aralığında değişmektedir. Çenekli ve ince bir yapıya sahip olan deve dikeni yaklaşık iki yıllık bir bitki olarak tanımlanır. Çiçek açma zamanı genellikle temmuz ve ağustos aylarıdır, açılan çiçekler erguvan rengine sahiptir.

Deve dikeninin içerisinde flovanit, amine, tyramin, albumin, silymarin, uçucu yağlar ve agmatin isimli maddeler yer almaktadır. Bu maddelerden özellikle silymarin kacaciğer hücrelerinin onarılmasına karşı son derece etkilidir.

Deve Dikeni Tohumu

Deve dikeni bitkisinin anavatanı Afrika’dır, ülkemizde ise Akdeniz bölgesinde yaygın olarak görülmektedir. Akdeniz bölgesinin haricinde Ege ve Marmara Bölgesi civarında da büyür. Bu bitki genellikle ekili olmayan arazilerde ve yol kenarlarında yetişmektedir. Bu bitkinin kendine özgü güzel bir kokusu vardır.

Deve dikeni tohumu çoğunlukla çay şeklinde tüketilmektedir. Bu çay evde tohumla birlikte hazırlanabileceği gibi dışarıda hazır olarak da satılmaktadır. Hazır satılan çayı alıp evde demlemek mümkündür.

Son derece yararlı olan bu tohum migren ağrılarını hafifletir, krampların çözülmesini sağlar. Damar tıkanıklığının engellenmesine yardımcı olur. Hepatit ve sarılık hastalıklarına karşı iyi gelir. Deve dikeni tohumu faydaları içerisinde vücudu rahatlatma özelliği de yer alır. Aynı zamanda dolaşım sisteminin daha düzenli ve etkili şekilde çalışmasına katkıda bulunur.

Deve Dikeni Bitkisi Neye İyi Gelir?

 • Deve dikeni bitkisi süt artırıcı özelliği sayesinde emziren anneler için önerilir.
 • İçerisinde bulunan etkin maddeler sayesinde akciğer kanserine karşı fayda sağlar.
 • Karaciğer rahatsızlıkları üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
 • Aşırı alkol tüketimi nedeniyle ciltte meydana gelen kızarıklıkları giderir.
 • Prostat kanseri üzerinde tedavi edici özelliği bulunur.
 • Karaciğer hücrelerini temizleyerek hücrelerin yenilenmesinde etkilidir.
 • Vücutta sigara içmeden kaynaklanan tahribatı onarır
 • Safranın düzgün şekilde çalışmasında etkilidir.
 • Deve dikeni bitkisi kan temizleyici özelliği ile de bilinir.
 • Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Deve Dikeni Tohumu Ve Faydaları

Deve dikeni tohumu vücut için faydalı özelliklere sahiptir. İştah açıcıdır, midenin daha güçlü bir yapıya sahip olmasını sağlar. Midenin yanı sıra deve dikeni tohumu karaciğerin güçlenmesine de yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde protein sentezini de artırmaktadır. Safra akışını düzenleyerek hazmı kolay hale getirir. Özellikle karaciğer ile ilgili rahatsızlıklar deve dikeni tohumu işe yaramakta, karaciğerin ilacı olmaktadır. Hatta tıbbın yeteri kadar çare bulamadığı durumlarda deve dikeni tohumunun fayda sağladığı söylenmektedir.

İdrarda yanma, güçsüzlük, sıtma, sarılık, zehirlenme, aşırı adet, idrarı tutamama, burun ve yüz kızarıklığı gibi durumlar için de deve dikeni tohumu kullanılmaktadır. Görüldüğü üzere bu tohumun vücutla alakalı pek çok konuda faydası bulunmaktadır.

Deve Dikeni Çayının Faydaları

Deve dikeni ve tohumu herhangi bir olumsuz etkiye sahip değildir. Bu nedenle yaygın biçimde kullanılır. Özellikle karaciğer ile alakalı ciddi hastalıkların tedavisinde işe yarar etkiye sahiptir. Doğal ve şifa kaynağı olan bu bitki ya da tohumu genel olarak çay şeklinde tüketilmektedir. Deve dikeni çayı safra kesesi ile alakalı rahatsızlıklara karşı iyi gelmektedir. Ayrıca bağırsak ile ilgili sorunlar üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Deve dikeni çayının faydaları bu şekilde sıralanabilir.

Deve dikeni çayı sabahları aç karnına, öğle yemeği vaktinden yarım saat evvel ve uyumadan yarım saat önce olmak üzere gün içerisinde ortalama üç kere içilmektedir. Düzenli içilmesi bitkinin faydalarının alınabilmesi bakımından önem taşımaktadır.

Deve Dikeni Çayı Nasıl Yapılır?

Deve dikeni çayı demlemek için bir tatlı kaşığı deve dikeni tohumu ile bir miktar suya ihtiyaç vardır. İlk olarak deve dikeni tohumu bir tavanın içerisinde ezilir ve ardından bir su bardağı su ile karıştırılır. Haşlanması için ocağa koyulur ve kaynayana kadar beklenir. Daha sonra kabın kapağı kapatılır ve çayın demlenmesi için yaklaşık on beş dakika kadar beklenir. Sürenin tamamlanmasıyla birlikte deve dikeni tohumu çayı içmeye hazır hale gelmektedir.

Genel olarak çay günde iki ya da üç kere bir çay bardağı içilmektedir. Ancak ilaç kullanan ya da başka ciddi bir rahatsızlığı olan kişilerin deve dikeni çayı içmeden önce doktora danışmaları tavsiye edilir.

İkinci Yöntem

Deve dikeni çayı iki şekilde yapılmaktadır. Biri yukarıda belirttiğimiz tariftir. Diğer ise şu şekildedir: Öncelikle bir tane deve dikeni yaprağı, bir kök ya da üç tutam deve dikeni tohumu ve bir litre suya ihtiyaç vardır. Çayı hazırlamak için bütün malzemeler birbiriyle karıştırılarak belli bir süre kaynatılır. Yapılışı farklılık gösterse de içme şekli tüm çaylar için aynıdır yani günde üç kere yemeklerden önce bir çay bardağı tüketilmektedir.

İsteğe bağlı olarak deve dikeni çayının içerisine nane de ilave edilebilir. Böylece çayın vücuda olumlu etkileri arttırılmakta ve aynı anda yeni bir tat elde edilmektedir. Ayrıca çayın her içileceğinde taze olacak şekilde tekrardan hazırlanması önerilir.

Deve Dikeni Çayı Zararlı Mıdır?

Genel itibariyle bakıldığında bitkisel içerikli malzemelerin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Deve dikeni çayı zararları hakkında insanlar genellikle merak içerisindedir. Eğer sentetik ilaçlar ile birlikte hazırlanan çay tüketilirse zararlı olabilir. Bunun için dikkatli içilmesi gerekmektedir. Bazı kişilerde çayın aşırı tüketiminde ishal gibi durumlar da meydana gelebilmektedir.

Hamilelerin de deve dikeni kullanımından uzak durmaları gerekir. Yanlış şekilde kullanıldığı takdirde mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumlardan herhangi biri görüldüğünde hiç vakit kaybetmeden mutlaka doktora gidilmelidir.

Deve Dikeni ve Tohumunun Yararları

Deve dikeni güçlü antioksidan özelliği ile bilinmektedir. Böylelikle vücut direncinin artırılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda siroz, karaciğer yağlanması, kimyasal toksinler nedeniyle karaciğerde meydana gelen hasarların tedavi edilmesine yardımcı olur.

Deve dikeni tohumu balgam çıkartılmasında etkilidir, bu sayede göğsün yumuşamasını sağlar. Ayrıca vücuttaki kan seviyesinin artması da deve dikeni ile mümkün hale gelmektedir. Tohumun faydalarından yararlanabilmek için ezilerek tüketilmesi gerekir.

Bitkisel ilaçlara bakıldığında bunlar içerisinde deve dikeni tohumu ilk sıralarda yer almaktadır. Başta karaciğer olmak üzere vücutta bulunan zehirli maddeler deve dikeni ile atılarak vücuttan temizlenir.

Bu makalemizde sizlere deve dikeni çayı faydaları nelerdir ile ilgili kısa bilgi verdik. Daha fazla makale okumak için sitemiz içerisinde gezinti yapabilirsiniz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.