Ayak Nasırı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri !

Ayak Nasırı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri !

Nasır  sert, kalınlaşmış derinin küçük bir parçasıdır ve ciltte aşırı basınç ya da sürtünme ile karşı karşıya kaldığında ortaya çıkar. Nasırlar genelde ayak üstleri ve iki tarafı, ayak parmakları arasında topuk tabanlarında gelişir. Ayrıca vücudun  diğer bölgeleri üzerinde de  gelişebilirler.

Ayakta nasırın en yaygın nedeni açık ayakkabı ile yürümek ( sandalet , terlik) , postal , sıkı  ayakkabılar veya yüksek topuklu ayakkabılar giyerek çok uzun süre ayakta durmak nasırlara neden olabilir.

Olası diğer nedenler arasında çıplak ayakla yürümek, çorapsız ayakkabı giymek ve ayakları üzerinde baskı oluşturan spor faaliyetlerine katılmaktır. Hasar görmüş ter bezleri, yara izleri veya ayaklarda siğil oluşumuna yatkın insanlarda diğerlerinden daha çok nasır oluşur.

Ayrıca, diyabetli veya ayaklarına kötü kan akışına neden olan diğer koşulları olan insanlar, nasırdan kaynaklanan komplikasyonlar açısından daha yüksek risk taşır. Bu gibi durumlarda nasırınızı bir ayak doktoruna göstermeniz ve ilk müdahaleyi doktorun yapması daha iyi olabilir.

Nasırın semptomlarının bazıları ise kalın ve sert cilt, sert çıkıntılı deri darbe ve baskı uygulandığında ağrı ve acı hissi oluşturur. Ayakta dururken veya yürürken de büyük rahatsızlıklara neden olabilirler .

Genellikle sürtünme veya basıncın kaynağını ortadan kaldırmak nasırların iyileşmesini sağlar. Gerektiğinde, reçetesiz satılan ilaçların yanı sıra nasırlardan kurtulmanız için yardımcı olacak losyonlar bulunmaktadır.

Nasırdan kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz basit doğal ev ilaçlarını deneyebilirsiniz. Ayaklarınızdaki nasırlar için evde uygulayabileceğiniz bitkisel tarifler ;


1. Pomza taşıyla nasır ve civarına masaj yapmak etkili bir çözümdür. Bir pomza taşı ölü, sertleşmiş deriyi çıkarır , bu da ağrıyı azaltır ve iyileşme süresini hızlandırır.

Yatmadan önce, sert cildi yumuşatmak için ayaklarınızı rahatça sıcak suda 10 dakika kadar bekletin.Etkilenen alanın üzerinden 3-5 dakika boyunca hafifçe pomza taşı ile ovunuz ve ardından ayaklarınızı kurutmak için hafifçe kurulayın. Pamuk topunu hint yağı içine batırın ve nasırın üzerine koyun. Bantla sabitleyin ve bir gece bırakın.
Ertesi sabah, bandajı çıkarın ve günde birkaç kez hint yağı uygulayın. Nasır tamamen çıkana kadar tedaviyi birkaç gün tekrarlayın.


2. Karbonat

Karbonat, iyileşme sürecine yardımcı olan nasıra karşı koyan ölü deriden kurtulmanıza yardımcı olacak doğal bir ajanıdır . Ayrıca, cildinizin enfeksiyonlardan uzak tutulmasına yardımcı olacak antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Ilık su havzasına iki veya üç çorba kaşığı karbonat ilave edin. Ayaklarınızı 10-15 dakika boyunca bu solüsyonda bekletin. Ölü deriyi çıkarmak için etkilenen bölgeyi bir pomza taşıyla törpüleyin.

Bir başka seçenek, bir çay kaşığı kabartma tozu, biraz limon suyu ve su karışıma ekleyin. Etkilenen bölgeye dikkatlice uygulayın. Bir bandajla örtün ve bir gece bırakın. Ertesi sabah, ılık su ile durulayın ve sonra hafifçe pomza taşıyla törpüleyin.

3. Beyaz Sirke

Beyaz sirke, ayak üzerindeki nasırlar için denenmiş bir başka çaredir. Beyaz sirkenin yüksek asitlik seviyesi sert cildi yumuşatmaya yardımcı olur. Artı, antifungal ve antibakteriyel özellikleri enfeksiyon riskini azaltır.

Yatmadan önce, beyaz sirkeyi ( 2 kaşık ) su ile karıştırın. Bu seyreltilmiş sirkeyi nasırın üzerine koyun. Üstünü bir bandaj ile örtün ve bir gece bırakın.
Ertesi sabah, nasırı pomza taşı ile törpüleyin. Alanı nemlendirmek için zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı uygulayın. Nasır çıkana kadar bu tedaviyi günde bir kez kullanın.

4. Limon

Ayaklarınızdaki nasırlar için bir başka ev ilacı limondur. Limon narenciye, nasırdaki sertleşmiş cildi yumuşatır ve eritir.

Nasır üzerine taze limon suyu uygulayın ve kurumasına izin verin. Bunu günde en az üç kez yapın. Alternatif olarak, taze limon suyunun bir çorba kaşığı karanfil parçasını 15 dakika bekletin. Karanfilleri çıkarın ve nasırı limon suyu ile ovun. Kuruyunca suyu yeniden uygulayın. Günde birkaç kez tekrarlayın.
Başka bir seçenek de bir çay kaşığı bira mayasını biraz limon suyu ile karıştırarak kalın bir macun elde ediniz. Nasırın üzerine sarın, bir bandajla örtün ve bir gece bırakın.
Sonuçtan memnun kalana kadar, günlük olarak bu üç tarifin herhangi birini kullanabilirsiniz.


5. Sarımsak

Sarımsak doğal bir antioksidandır ve dolayısıyla mısırların tedavisinde çok yardımcı olur. Ayrıca, antibakteriyel ve antifungal özellikleri enfeksiyonu önleyecektir.

Nasır üzerine bir sarımsak tanesinin yarısını sürün.Bir bandajla kapatın ve bir gece bırakın. Ertesi sabah, bandajı çıkarın ve ayaklarınızı ılık suyla yıkayın. Nasır yok olana kadar her gece yapın.
Alternatif olarak, iki ya da üç sarımsak tanesini kesip, bir tutam tuz ekleyin ve daha sonra bunu bir macun yapın. Bu macunu nasırınıza uygulayın, yapışkan bir bandajla kapatın ve üç gün süreyle bırakın. Bandajı çıkardığınız üçüncü gün nasır da çıkar. Gerekirse işlemi tekrarlayın.

Başka bir seçenek, iki baş sarımsağı bir macun yapın bu macuna için biraz sirke ekleyin ve sonra nasıra doğrudan uygulayın. Üzerine pamuk koyun ve bantla sabitleyin. İki üç saat boyunca bırakın ve bandı çıkarın ve alanı temizleyin. İşlemi birkaç hafta boyunca tekrarlayın.

6. Meyan kökü

Ayurveda’da, meyankökü, inanılmaz iyileşme ve tıbbi özelliklerinden dolayı ayak nasırlarını sık sık tedavi edilmesi önerilir.

Kalın bir macun yapmak için bir çorba kaşığı meyan kökü tozunu yeterince hardal yağı ile karıştırın.Yatmadan önce bu macunu etkilenen bölgeye uygulayın.Üzerine bir bandaj koyun ve bir gece bırakın.Ertesi sabah, bandajı çıkarın ve bölgeyi ılık suyla yıkayın. Nasır yumuşayana , ebatları küçülene ve yok olana kadar bunu her gece yapın.

7. Zerdeçal

Nasırları iyileştirmenin bir başka iyi yolu Zerdeçal antienflamatuar özelliği nedeniyle rahatsızlığı hafifletebilir, ağrıyı azaltabilir ve iyileşmeyi hızlandırabilir.

Bir çay kaşığı zerdeçal ve biraz balı bir kaseye koyup kalın bir macun haline getirin. Macunu nasıra sürün ve kurumasını bekleyin. Günde iki veya üç defa en az bir hafta veya nasır çıkana kadar tekrarlayın.

Bir başka seçenek, bir çay kaşığı aloe vera jelinin bir buçuk tatlı kaşığı zerdeçalla karıştırın. Karışımı nasırın üzerine uygulayın. Bir bandajla kapatın ve bir gece bekletin.Ertesi sabah yumuşamış cildi bir ponza taşıyla ovun ve nemlendirici uygulayın. Nasırdan tamamen kurtulana kadar uygulayın.

8. Ananas

Nasırları ananasla temizleyebilirsiniz. Nasırların tedavisinde ananas kabuğu ananasın içinden daha etkilidir. Kabuk, nasırları yumuşatmaya yardımcı olan bazı enzimleri içerir.

Taze çıkarılan ananas kabuğundan küçük bir kare kesin.Kabuğun iç kısmını nasırın üzerine koyun, bir bandajla tutturun bir çorap giyin ve bir gece bırakın.
Ertesi sabah, bandajı çıkarın, bölgeyi yıkayın ve sonra hindistancevizi yağı uygulayın.

9. ÇamTerebentin Yağı

Çam Terebentin yağı nasırları tedavi etmeye yardımcı olan güçlü bir antiseptiktir. Yağ cilde derhal nüfuz eder, bu nedenle iyileşme süresi daha hızlı olabilir.

Buzu ince bir bezle sarın ve etkilenen bölgeyi iki dakika boyunca masaj yapın. Bölgeyi kurutun ve nasırda biraz terebentin yağı sürün. Daha sonra üzerine bir bandaj koyun ve bir gece bırakın. Bunu yatmadan önce her gece nasırlar yok olana kadar yapın.

10.Papaya

Papaya, ayak nasırlarını çıkarmak için çok kolay ve etkili bir çözümdür. Papaya’da sert ve ölü cildi parçalamaya yardımcı olacak birkaç enzim var . Artı, papaya ağrı veya rahatsızlığı hafifletebilir ve hatta nasırın kurumasına ve daha hızlı düşmesine yardımcı olabilir. En iyi sonucu elde etmek için, ham papaya kullanın.

Çiğ papaya küçük bir parça rendeleyin ve suyu sıkın. Bu suyun içine bir pamuk topu ıslatın, mısırın üzerine koyun ve bantla sabitleyin.Bir gece bırakın.
Ertesi sabah, hafifçe cildi pul pul dökmek için pomza taşı kullanın. Sonuçtan memnun kalana dek her gün tekrarlayın.

*Bu tarifleri her gece bir hafta boyunca veya nasır çıkana kadar kullanın. Nasır ağrısından kurtulmak için ayaklarınıza Epsom tuz banyosu uygulayın.
*Derideki sürtünmeyi ve basıncı azaltmak için nasırın üzerine koruyucu kaplama veya ped koyun.
*Nasırları yumuşatmak için hindistancevizi yağı, zeytinyağı veya kakao yağı gibi nemlendirici uygulayın.
*Gerekirse ilave dolgu ile birlikte düzgün şekilde takılmış ve rahat ayakkabılar giyin .
*Yalın ayakve flip-flop sandalet giymekten kaçının.
*Parmaklarınız üzerinde baskı önlemek için ayak tırnaklarını düzeltin.
*Her akşam sabun ve suyla ayaklarınızı ve ellerinizi yıkayın.
*Mantar ve enfeksiyon riskini artırabileceğinden nasırı kesmeyin veya tıraş etmeyin.
Eğer diyabetikseniz veya nasır ağrıyorsa, önce bir doktora danışmak en iyisidir unutmayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz