Demir Emilimine Yardım Eden Yiyecekler

Demir Emilimine Yardım Eden Yiyecekler

Demir Emilimi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Önemlidir?

Demir oksijenin kaslara ve organlara dağıtılmasında ihtiyaç duyulan temel bir elementtir. Yeteri kadar demir alınamazsa kansızlık baş gösterebilir.

Hangi Besinlerde Bulunur?

Demir kırmızı ette, balıkta, beyaz ette, kurutulmuş meyvelerde, yeşil yapraklı sebzelerde, fındık ve cevizde bulunur. Diğer bazı besinlerle alımı, demir emilimini kolaylaştırır.

Demir Emilimini Engelleyen Besinler

Kola, çay ve kahve gibi polifenoller demirin emilimini engelleyip, bloke edebilir. Kepek ve soya proteini de bu mineralin emiliminde negatif bir etken olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Demir eksikliği durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

1 Turunçgiller

Turunçgiller vücudun demir emilimini içerdikleri C vitamini sayesinde artırır. Kahvaltıda içilen bir bardak portakal suyu tam olarak ihtiyacınız olan şeydir. Diğer lezzetli ve besin değerleri yüksek gıda ise haşlanmış yumurta.


2 Sebzeler

Domates, yeşil biber ve C vitamini bakımından zengin yiyecekler demir emilimine yardım eder. Hindi, tavuk veya balık fileto hazırlayın. Üstüne domates, biber ve soğandan müteşekkil bir sos dökün. Böylece öğününüzün besin değerlerini de ve demir emilimini de artırmış olacaksınız. Brokoli ve soğanla süslenmiş bir biftek de aynı işi görür.

3 Patates

Patates de C vitamini bakımından zengindir. Fırınlanmış patatesi ya da patates püresini öğününüze ekleyebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz