Defne Yaprağının Faydaları ve Zararları

  • ALTERNATİFTIP
  • Defne Yaprağının Faydaları ve Zararları için yorumlar kapalı
  • 776 kez görüntülendi

Defne Yaprağının Faydaları ve Zararları

Gerçekten kökünden yaprağına kadar faydası olan bitkileri sıralamak gerekirse, belki de en başa defne ağacını yazmak gerekir.

Ülkemizde de oldukça yaygın şekilde bulunan ve kullanılan defne bitkisinin faydalarını ve özelliklerini tanıma ne dersiniz?

 Ana vatanı Asya olan Defne bitkisi, ülkemizinde aralarında bulunduğu Akdeniz kıyılarına sahip ülkelerde bolca görülür ve maki bitki örtüsünün özelliklerini taşıyan bir ağaçtır.

Sürekli şekilde yeşil olan ve hiç dökülmeyen aromatik kokuya sahip yaprakları et, balık, çorba ,balık gibi yemeklerde koku vermek için baharat olarak kullanılır.

Yaprakları kurutulunca defne yaprağı çayı yapılırken, meyvelerinden ise defne sabunu ve defne yağı yapılmaktadır.

Defne Yaprağının Faydaları
Bu eşsiz bitki inanın boyundan büyük işler yapıyor. Yorgunluğa, bronşite iyi geliyor, mikrop öldürücü, spazm çözücü, mide ile bağırsak gazlarını söktürücü, idrar söktürücü, nefes açıcı, terletici, yiyecekleri hazmettirici ve cinsel uyarıcı özellikler taşıyor.

Soğuk algınlığı nedeniyle oluşan kırgınlıklar için özellikle tavsiye edilen bu bitkinin hamileler tarafından kullanılması kesinlikle yasak.

Defne Bitkisi Ne işe Yarar Kullanımı Nasıldır
– Defne yaprakları ağızda çiğnenirse muhteşem kokusu sayesinde ağız kokularını ve ağız içinde oluşan yaraları giderir.
– Diş ağrısını azaltmak için 2-3 tane defne yaprağını sirke ile kaynatarak gargara yapabilirsiniz.

– Defne ağacının meyveleri idrar söktürücü ve romatizma ağrılarını giderici olarak kullanılır.
Defne sabunu çok iyi bir anti septiktir. Mikrop öldürücü özelliği sayesinde cilt mantarları ve saç dökülmesini yavaşlatmak için önerilir.

Defne yağı eğer romatizma ve sinüzit yüzünden ağrıyan yerlere sürülerek ağrıları yok eder.
Defne yaprağı çayı hazmettirici ve uykusuzluk için kullanılır. 3 bardak sıcak suya 2 yaprak kadar konarak 3 dakika süreyle kaynatılır. Akşam yemeklerinin ardından 1 fincan içilir.

– Defne yağını aynı zamanda romatizma ağrıları için sürebilirsiniz.
– Et ve balık yemeklerine güzel bir koku katar.

defne-yapraginin

Bu yazı defne yaprağının zararları faydaları özellikleri nelerdir cilde saça uygulanması yan etkileri kullanım alanları defne yaprağı ne zaman toplanır nerede ne için kullanılır neye yarar neye iyi gelir nerelerde yetişir fiyatı nedir nasıl kurutulur içilir kullanılır saklanır defne sabunu defne yağı defne yaprağı çayı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

defne yaprağı faydaları zararları, defne yaprağının faydaları ve zararları, defne yaprağının faydaları, defne yapra neye iyi gelir, defne yaprağı faydaları, defne yaprağı nelere iyi gelir, defne çayının faydaları ve zararları, defne yaprağının zararları, çınar yaprağının zararları nelerdir, defne yağının zararları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.