Çocuklarda Yüksek Ateş

  • ÇOCUK SAĞLIĞI
  • Çocuklarda Yüksek Ateş için yorumlar kapalı
  • 1.359 kez görüntülendi

Çocuklarda Yüksek Ateş


Rektal: 38, koltukaltı: 37, oral: 37,5 olarak ölçülen ateş yüksek ateştir. Yüksek ateş küçük çocuklarda havaleye neden olabilmektedir. Ayrıca ateş miyokard fonksiyonlarını olumsuz etkiliyebilmektedir.

ATEŞ NEDEN YÜKSELİR
Ateşe neden olabilecek mikroorganizma bakteri veya virüs vücuda girer. Bu mikroorganizmalar pirojen adı verilen çeşitli maddeler salgılarlar. Vücut da cevap olarak endojen adı verilen maddeler salgılar. Vücudun ısısını dengede tutan termoregulatör bölge harekete geçer. Vücudun çeşitli organlarında bulunan yağ asidi ve türevlerinden oluşan bileşikler sentezlenir. Bunun sonucunda ateş oluşur.

ACİL DURUMLAR
Ateşli çocukta listelenen belirtilerden bir veya bir kaç tanesi varsa zaman kaybetmeden bir doktora gidilmesi gerekiyor. Özellikle 2 aydan küçük çocuklarda görülen ateşde, 40 derecenin üstündeki ateşde, Uyku eğilimi varsa, Cildinde mor döküntüler oluşuyorsa, Zor nefes alıyorsa, Yutkunma güçlüğü varsa, Geçmişinde havale geçirdiyse, Boyunda katılık varsa, Devamlı kusma, diyare varsa.

ATEŞ NASIL DÜŞÜRÜLÜR
Giysilerini çıkartmak. Ilık suyla banyo yaptırmak veya ıslak bezlerle vücut ateşini düşürüp sık sık ölçümlerle ateşin seyrini izlemek. Yüksek ateşde normalinden daha fazla sıvı ihtiyacı olduğu için bol sıvı almasını sağlamak çocuklarda ateşi düşürür. www.saglikvegebelik.com

Ateşli çocuklarda yapılan en büyük yanlışlar ise şunlar; Üşüyebilir diyerek giysilerini çıkartmamak. Aşırı dozda ateş düşürücü kullanmak. 12 yaş altındaki çocuklarda aspirin kullanmak.

Bebeklerde ateş sorunu ile ilgili bu yazımız sizi tatmin etmemiş ise hazırlamış olduğumuz videoyu izlemenizi öneririz.

Bu yazı bebeklerde yüksek ateş, bebeklerde yüksek ateş nasıl düşürülür, bebeklerde ateş sınırı, bebeklerde ateş düşürme, bebeklerin ateşi nasıl ölçülür, bebeklerin ateşi nasıl düşer, bebeğin ateşi nasıl anlaşılır, bebeğin ateşi kaç derece olmalı, bebeklerde ateşin sebepleri, bebeklerde ateşin nedenleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

gizlı ates nasıl anlasılır, gizli ateş, çoçuklarda yüksek ateş nasıl düşer, bebeklerde gizli ateş nasıl anlaşılır, çocuklarda yüksek ateş nasıl düşürülür, bebeklerde ateş sınırı, yüksek ateş nasıl düşürülür, çocuklarda ateş nasil düşer, bebeklerde gizli ates, gizli ateş belirtileri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.