Nane Çayı: Sadece Faydası Mı Var?

Nane Çayı: Sadece Faydası Mı Var?

Nane çayları birçok çay tiryakisinin favori lezzetidir. Bahar sıcaklarında keyifle özdeşleşir zihinlerde. Harika lezzetinin yanında, nane çayının faydaları da saymakla bitmez. Bu faydalarına hâkim olmak nane çayından maksimum verim alarak sağlık kalitenizi yükseltmenizi sağlayacaktır.

Nane Çayı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Başlıca Faydaları:

Mide rahatsızlıklarını giderir, sindirimi kolaylaştırır, bulantı, ateş ve öksürüğü giderir, bağışıklık sistemini destekler, nefesi kötü kokudan arındırır, stresi azaltır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Hangi bitki olursa olsun fazla kunalan her bitki türünün belli yan etkileri bulunmaktadır. Nane çayını ise günde 3 kupadan fazla tüketmek yan etkileri doğurabilir.

Nane Çayının Faydaları

Mide Rahatsızlıklarını Giderir
Nane tam bir mide şifacısıdır. Bulantıya, bazı bağırsak sorunlarına, mide ağrısına, ishale ve kabızlığa bire bir. Nane çayı ise diğer nane alternatiflerinden daha iyi bir seçenek olabilir çünkü şeker benzeri mideyi daha fazla rahatsız edebilecek maddeler içermez (nane şekeri gibi).

Sindirimi Kolaylaştırır
Nane, yemek yedikten sonra midenizde ve bağırsaklarınızda oluşan gazı gidererek sindirim sisteminizi rahatlatır. Birçok kültürde yemek sonrası nane ikram edilir çünkü nane safra akışını düzenleyerek hazmı kolaylaştırır.

Bulantı, Ateş ve Öksürüğü Giderir
Aktarlar yolculuk esnasında içi dışına çıkan kişilere nane yapraklarının çok iyi geleceğini savunurlar. Nanenin mide kasılmalarını gideren özelliği, bulantı ve mide ağrısı sonrası olası kusmaya karşı da korur. Çay ise ağrı kesici özelliği ile birlikte mide ve bağırsak kaslarını rahatlatıp sıcak tutarak ishale ve mide kramplarına karşı korur.

Bağışıklık Sistemini Destekler
Nane bol miktarda kalsiyum, B vitamini ve potasyum içerir. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı ve nezleden kurtarır. Tıbbi profesyoneller doğruluğundan şüphe etse de, bazı insanlar nane çayı yudumlamanın hafif seyreden astımı kontrol altında tuttuğunu iddia ediyor. Nane çayının bu içerikleri hastalığınızın belirtilerini hafifletir ve olası hastalıklara karşı korur.

Nefesi Kötü Kokudan Arındırır
Daha hoş kokan bir soluğa sahip olmak isteyenler nane çayı yudumlayabilir. Bazen rahatsız edici ve utandırıcı da olabilen kötü kokulu nefesin asıl nedenlerinden kurtulmak için, düzenli nane çayı hoş bir yöntem. Ancak bu yöntemler bilimsel açıdan ispatlanmamış durumda.

Stresi Azaltır
Nanenin kokusu ve tadı stres düşmanıdır. Bu özelliği sayesinde uyumadan önce nane çayı içerseniz daha rahat uykuya dalıp kaliteli bir uyku çekersiniz. Bazıları bu durumu nane çayı yudumlamanın bağışıklık sistemini güçlendirmesine verirler.


Diğer Faydaları
Nane çayı zayıflatır mı? Bazıları nane çayının iştah kapatarak kilo vermeye yardımcı olduğunu iddia ederler. Bebeğe verilen nane çayının mide sancısını azalttığı düşünülüyor. Ayrıca baş ağrısı ve migrene de iyi geldiğini tecrübe edenler de var.

Nane Çayının Zararları

Reflüyü Azdırır
Nane çayı, kas gevşetici özelliğinden dolayı mide ağzındaki kasları da gevşetir. Bu durum ise reflüsü olanlarda mide asidinin yukarı çıkmasına neden olarak yemek borusunda ve yutaktaki yanma hissini artırabilir.

Hamileler Dikkat!
Hamilelik esnasında çok fazla nane çayı içmek rahim kaslarını gevşeterek düşük yapma riskini artırabilir. Her ne kadar bununla ilgili kesin bir bilimsel delil getirilememiş de olsa, daha önce düşük yapmış olanların ve hamile kalmaya çalışanların dikkatli olmasında fayda var. Yeni doğanlarda tehlike arz etmesi olasılığından ötürü emziren annelerin de nane çayı içmemesi tavsiye edilir.

Diğer İlaçlarla Birlikte Kullanımı
Nane çayının bazı ilaçlarla birlikte kullanımında kötü etkiye sahip olduğu saptanmış. Eğer reçeteli veya reçetesiz ilaçlar kullanıyorsanız, doktorunuzdan nane çayının size zarar vermeyeceğine dair onay almalısınız. Özellikle nane çayını iyileşmek için düzenli olarak tüketmeyi düşünüyorsanız. Herhangi bir türde mentol veya nane alerjiniz varsa nane çayı tüketmeyiniz, yan etki riskini yükseltecektir. Son olarak nane çayı astım belirtilerini de artırabilir. Astım belirtiniz varsa nane çayından kaçının.

Fazla Kullanımın Sonuçları
Herhangi bir bitki türünün çok fazla kullanımı genel sağlığı olumsuz etkileyebilir. Bu durum tabi ki nane için de geçerli. Çok fazla nane tüketmek krampa, ishale, uyuşukluğa, kas ağrısına, kalp atış hızında düşmeye ve çarpıntıya neden olabilir. Bu sonuçları görecek kadar çok nane tüketebilmek zordur, yine de çayınızı hazırlarken dikkatli olun. Her bir bardakta kullandığınız nane yaprağı miktarının farkında olun ki fazla tavsiye edilen sınırlar aşılmamış olsun. Her 150 gram sıcak su için bir yemek kaşığı nane idealdir. Günde üç kupadan fazla nane çayı, yan etkilerini doğurabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz