Çocuklarda Uyku Problemleri

  • Genel Sağlık
  • Çocuklarda Uyku Problemleri için yorumlar kapalı
  • 795 kez görüntülendi

Çocuklarda Uyku Problemleri

Uykuya dalmakta güçlük, gece yarısı uyanma, kabuslar ve uyurgezerlik çocuklarda sık rastlanan uyku sorunları. Çocuklarda genellikle gece yarısı uyanma, uyurgezerlik, uykuya dalmakta zorluk, kabuslar gibi çeşitli uyku sorunları görülür. Daha büyük çocuklarda ise yatağı ıslatma gibi sorunlarda görülebilir ve çocuktan çocuğa uykuya ihtiyaç duydukları süre ve uykuya dalma süresi farklılık göstermektedir. Uzmanlar, çocukları erken yaşlarda iyi bir uyku alışkanlığı kazandırmanın oldukça önemli olduğunu belirtiyor.

Bebeğinizi olabildiğince sessiz bir ortamda sakin bir şekilde tutmaya çalışın. Gece yarısı altınız değiştirmek veya beslemek için çok fazla uyandırmayın. Ayrıca gün içerisinde çocuklarınızın çok uyumasına izin vermeyin, eğer gün içerisinde çok uyuyacak olursa gece daha fazla uyanık kalma ihtimali var ve uyku bozuklukları oluşabilir.

Bebeğinizin uykusu geldiğini düşündüğünüz ilk durumda hemen yatağa yatırmalısınız ve kendi başına uyumayı öğrenmesi gereklidir. Bebeğinizi sallamak veya kucağınıza sürekli alırsanız kendi başına uyumasını engelleyebilirsiniz. Bebeğinizi yatağa koymadan önce emziğini yavaşça çıkarın ve emziksiz uyumayı öğrenmelidir aksi takdirde emziksiz uyuyamazlar.

Çocukların uyumasına yardımcı olması amacıyla ilaç kullanımdan uzak durunuz. Bir süre sonra ilaçlar etkisiz bir hale gelebilir ve bebeğinizin gündüz iyi bir uyku uyumasını engelleyebilir.  Bazı ilaçların etkisi de gece bitebilir ve çocuklarınızın gece uyanmaları başlayabilir ve uyku düzenleri bozulabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.