Çocuk Gelişimi Sırasında Anne ve Baba Davranışı Nasıl Olmalı

Çocuk Gelişimi Sırasında Anne ve Baba Davranışı Nasıl Olmalı

Çocuk Gelişimi Sırasında Anne ve Baba Davranışı Nasıl Olmalı

Çocuk Gelişimi önemli bir süreç olup karakter temellerinin oluşturulduğu, sosyal ve ilişkiler açısından canlandırıldığı, tüm ömür boyu sahip olunacak alışkanlıkların kazanıldığı bir dönem olarak karşımıza çıkmakta. Anne ve Babalar, bu süreçte büyük bir etkiye sahip olup eğitim süreci boyunca en ufak hatadan kaçmaları gerekmektedir. Yapılan bir hata, bebeğin yaşam boyu taşıyabileceği bir duruma dönüşeceği için bu yazımızda davranışların nasıl olması gerektiğinden, doğru bilinen bazı yanlış yöntemlerin neler olduğundan bahsedeceğiz.

Anne ve Babaların Çocuk Gelişimi Sırasında Uyguladığı Yanlış Davranışlar

Birçok anne ve baba, Çocuk Gelişimi sırasında eğitimleri çevrelerinden gördüğü ya da onlara uygulanan yöntemler ile sağlamaya çalışmaktadır. Oldukça üst bir düzeyden başlayan eğitimler genellikle şiddet ve baskı ile uygulatılmaya çalışılmaktadır. Bu durum, çocuklarda erken yaşlarda psikolojik sorunların meydana gelmesine neden olmakta. Sağlıklı bir gelişim için anne ve babaların bir çocuk gibi düşüp eğitimleri bir çocuk gözünden vermeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Her çocuğun yapısı, hayalleri, ve düşünce yapısı birbirinden farklıdır. Bu neden olumlu olabilecek bir durumdan ters etki de alabilirsiniz.

Anne ve Babanın çalışması çocuklar üzerinde büyük etkiler meydana getirebilmektedir. İş yoğunlukları nedeni ile yorgun eve gelen ebeveynler, çocukları üzerindeki sorumluluklarını bazı durumlarda yerine getirememektedir. Yorgun olarak gelen anne ve babalar ev ortamında sessiz ve dinlenme ortamı oluşturabilmek için bazı anlarda çocukların hareketini sınırlayabilmekte ya da üzerinde baskılar kurarak oynamasına, koşmasına karşı çıkmaktadır. Bu durum, çocukların ileri yaşlarda ailesi ile arasındaki iletişim durumunun kaybolmasına neden olabilmektedir.

Çocuk Gelişimi sırasında uygulanan bir diğer yanlış ise annelerin yaptığı baskılar gösterilmektedir. Gün içerisinde sürekli ev işleri ile uğraşan anneler, ortalığın temiz ve bakımlı olabilmesi için ellerinden geleni yapmaktadır. Özellikle gelişim alanındaki bir çocuğun oyun arayışı ya da dağıtma isteği annelerin hoşuna gitmemektedir. Bu aşamada şiddete maruz kalan çocuklar ileri ki yaşlarda anne ve babalarından uzaklaşarak özgür bir hayat yaşamak istedikleri görülmüştür.

Sürekli ilgisizliğe maruz kalan çocuklarda bazı bozuklukların meydana geldiği gibi sürekli ilgi, bakım ve şefkat ile büyüyen çocuklarda da çeşitli sorunlar meydana gelebilmektedir. İnsanlara olan güvenini erken yaşta kazanan bu çocuklar hayata atıldıklarında bazı sosyal şartlardan dolayı alışkanlıklarından vazgeçebilme gibi durumlarla karşılaşmaktadır.

Anne ve Babanın Çocuk Gelişimi Sırasında Yaptığı Diğer Hatalar

Bir çocuk, büyüdüğü zaman anne ve babasının bir yansıması olarak gösterilmekte. Aile ortamında aldığı eğitimler, gösterilen şefkat ve iletişim sosyal, anlayışlı ve sakin bir birey olarak toplum içerisinde yer almasını sağlamakta. Bu duruma dikkat eden aile sayısı gerek ülkemizde, gerekse Dünya’da oldukça azdır. Her insanın çocuklarına olan bakış açısının farklı olması ve temelden farklı özelliklere sahip bir gelişim sağlaması nedeni ile “karakter” denilen kavram meydana gelmektedir. Günümüzde Çocuk Gelişi sırasında yaşanılan zorluklar genellikle geniş ailelerde meydana gelmektedir. Bebek üzerinde söz sahibi omak isteyen herkes farklı bir özelliğin ya da kazanımın meydana gelmesine neden olmakta. Çocuğunuzun geleceğini kimseye emanet etmemek için tek başınıza en iyi gelişim yöntemini sağlamak sizlerin görevidir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz