CMV Enfeksiyonu Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır ?

CMV Enfeksiyonu Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Her çeşitli beden sıvısı üzerinden bulaşabilen ve her yaş grubundan bireylerde görülebilen ve oldukça sık bir şekilde etkili olan son derece uçuk bir bakteri türü olarak da bilinen sitomegalovirüs adındaki bir virüse bağlı olarak meydana gelen sağlık sorunu olan CMV enfeksiyonu ilgili virüs sonucunda beden içerisinde oluşum göstererek yaşam boyu olarak etkisini devam ettirmektedir. Özellikle sağlıklı bir bünyede pasif duruma dönüşebilen CMV enfeksiyonu daha çok çocukluk dönemlerinde meydana gelebilen ve genel olarak hafif düzeyli belirtiler ile devam edebilen enfeksiyona neden olmaktadır.

CMV Enfeksiyonu Sebepleri Şunlardır;

 • Anne adayında gebelik sırasında oluşan birincil enfeksiyonlarda veya bakterinin yeniden aktif duruma dönüşmesi
 • Önceki süreçlerde enfeksiyonel hastalıklara maruz kalınması
 • Anne sütünden doğrudan bebeğe geçme
 • Öpüşme veya cinsel ilişki eylemi
 • CMV enfeksiyonu tanısı konulan birey ile yakın temas içerisinde bulunulması(, öpüşme gibi)
 • Bağışıklık sistemi güçsüzlüğü gibi faktörler sonucunda CMV enfeksiyonuna sebep olabilmektedir.

CMV Enfeksiyonu Belirtileri İse Şunlardır;

 • İştahsızlık ve yorgunluk
 • Ateş ve boğaz ağrısı
 • Yutkunmada güçlük ve bulanık görme
 • Körlük ve lenf bezlerinde büyüme
 • Kaslarda ağrı ve ishal
 • Karaciğer iltihaplanmaları

Bacaklarda hissizlik ve ileri düzeylerde ise felç yada koma hali gibi ciddi belirtiler de söz konusu olabilmektedir. Ayrıca ek olarak yeni doğan bebeklerde de, CMV enfeksiyonuna bağlı olarak sarılık, deri dökülmesi veya cilt teni solgunluğu ve normal gebelik kilosu düşüklüğü söz konusu olabilmektedir.

CMV Enfeksiyonu Tedavisi

Antiviral ilaçlar ile tedavi edilebilen CMV enfeksiyonu rahatsızlığı tedavisinde ayrıca enfeksiyonun vücuda yayılım göstermesi engellenmesi açısından hastaların günlük olarak son derece hijyenik bir şekilde ellerini yıkaması, günlük kullandığı özel eşyalarını başka kişiler ile kullanmaması, öpüşerek selamlaşmaktan uzak durması ve vücut sıvılarının iletişime geçebildiği tüm ortamların son derece hijyenik olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca, genellikle kısa süreçli bir tedavi sürecine sahip olan CMV enfeksiyonu rahatsızlığı bu sebeple de  tedavisinin ev ortamında gerçekleştirildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

CMV Enfeksiyonu Tehlikeli Mi?

Doğru zamanda tedavi edildiği takdirde herhangi bir riski söz konusu olmayan CMV enfeksiyonunda başarılı tedavi süreci açısından mutlaka doktor tavsiyelerine uyulmalı ve günlük olarak düzenli bir şekilde gerek vücut açısından ve gerekse de bulunulan ortam açısından gerekli bakım ve temizlik işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Özellikle ileri düzeye ulaşması durumunda bireylerde iş ve sosyal aktivitelerde de olumsuzluklara neden olabilen CMV enfeksiyonu, bu bakımdan ilk belirtisi görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerekmektedir.

CMV Enfeksiyonu İle İlgilenen Bölümler Hangileridir?

CMV enfeksiyonu belirtileri görülmesi durumunda Aile Hekimliğine, Kadın Hastalıkları Ve Doğum Bölümüne, Perinatoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları bölümüne başvurulabilmektedir. Kolay tedavisi söz konusu olan CMV enfeksiyonu etkili antiviral ilaçların belirtildiği günlük kullanım dozajında alınması özen gösterilmelidir. Ayrıca CMV enfeksiyonu rahatsızlığı tedavi süreci boyunca ilgili doktor tarafından sunulan talimatlara ve uyarılara harfiyen uyulması gerektiğini de belirtmekte fayda görmekteyiz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz