Sinir Hasarının 8 Belirtisi

Sinir Hasarının 8 Belirtisi

Vücudunuz yüzlerce ve binlerce sinirden oluşur ve bunların çoğu bir ağacın dallarına çok benzeyen periferik sinirlerdir. Vücudunuza yayılırlar ve çeşitli vücut organlarının mesajlarını omuriliğinize ve beyninize geri gönderirler. Şimdi, Sinirleriniz etkili bir şekilde çalışıyorsa, beyniniz vücudunuzun düzgün çalışmasını sağlamak için hayati önem taşıyan tüm bilgileri alır; örneğin, kaslarınızı hareket ettirmek, ağrı hissetmek vb.

Bununla birlikte, periferik sinirleriniz düzgün çalışmıyorsa, yürümek, ağrıyla baş etmek gibi en basit işleri yaparken ciddi zorluklarla karşılaşabilirsiniz ve telefonunuzdaki duyusal koordinasyon kaybına bağlı olarak ciddi zorlu durumlarla karşılaşabilirsiniz. vücut.

Bir araştırma, Amerikan nüfusunun 20 milyondan fazlasının, daha sık nöropati olarak bilinen periferik sinirin hasarını ele aldığını ortaya koydu. Peki neden bu kadar çok insanın başına geldi? Şey, diyabet başlıca neden olarak göz ardı edildi, ancak bu hastalığı bir anatomik hasar olarak miras aldıysanız, kötü şans da suçlanıyor. Lyme hastalığı ve tekrarlayan hareket, periferik sinir hasarının ana nedenleri olarak göz ardı edilmiştir.

Periferik sinirleriniz, kanser tedavilerinde veya alkolde, difteri, HIV, Hepatit C, Epstein-Barr, Guillain-Barre Sendromu gibi otoimmün hastalıklar veya romatoid artrit gibi toksine maruz kalma nedeniyle de zarar görebilir. Ayrıca vücut yaşlanma veya ciddi bir vitamin eksikliği yaşadığında da oluşur. Araştırmalar ayrıca, nöropati hasarının yaklaşık% 30’unun “idiyopatik” olduğu şok edici bir gerçeği ortaya çıkardı;

Bununla birlikte, nörologlar sinir hasarının çok yavaş ve hassas bir şekilde geliştiğini söylüyorlar, bu nedenle durum kötüleşmeden önce yeterli tedavi görmeyi başarırsanız, kendinizi kurtarabilirsiniz. Ancak doğru tanı konması kendi başına gerçek bir başarıdır.

Kendinizi korumanın en iyi yolu, aşağıda belirtilen semptomları araştırmak ve bunlardan herhangi birini tespit ederseniz gecikmeden doktorunuza danışmaktır!

1. Tek Bacakta Ağrı

Daha yaygın olarak bilinen siyatik sinir ağrısı olarak bilinen bu, alt sırtınızdan bacağınızın arkasına kadar uzanan keskin bir yanma hissine neden olur. Siyatikiniz varsa, siyatik sinirinizin sıkışmış olma ihtimali vardır. Şimdi bu, omurganızın hasar görmesi durumunda ya da aşağı inip kendinize zarar vermeyi başardıysa olabilir.

2. Vücudunuzun bazı kısımlarını hareket ettirmede zorluk

Vücudunuzun bazı kısımlarını hareket ettirmekte zorluk çekiyorsanız, ihtimaller, motor sinirleriniz zarar görmüş ve bu da kaslarınızda zayıflığa veya daha da kötü bir felce neden olabilir. Bununla birlikte, vücudunuzun hızlı bir tıbbi müdahale gerektiren altta yatan bir hasara karşı karşıya kaldığına dair bir uyarı işareti olabilir.

Bir felç yaşayabileceğinizi düşünüyorsanız, her şeyi beklemeye alın ve kendinize bir doktor edin.

3. Yanma hissi, karıncalanma veya uyuşukluk hissi.

Elleriniz uyuşuyorsa, karıncalanma veya yanmaya başlarsanız, aynı stimülasyonu ayaklarınıza, kollarınıza ve bacaklarınıza doğru yayabilir. Uyuduğunuzda duyusal sinirleriniz sık sık sıkışır ve ellerinizi uyuşuk ya da karıncalar yapar. Fakat vücudunuzu sürekli olarak iğneleyen iğneler hissediyorsanız, doktora görünmeniz gerekir.

4. Korkunç sakar olmak

Hepimiz şimdi ve onlar arasında kayıyor ve düşüyoruz, ancak kendinizi normal rutininizden daha fazla kaydığını ve düştüğünü görürseniz, hissi düzenleyen sinirleriniz zarar görür.

Görüyorsunuz, duyusal koordinasyon eksikliği vücudunuzun duyu kaybına neden olabilir ve sizi düşürebilir. Bununla birlikte, Parkinson hastalığınız veya beyninizde bulunan sinir hücrelerinde hasar bulunan başka bir hastalığınız da olabilir.

5. Banyoya Zamansız Ziyaretler

Kendinizi her zaman tuvalete atmak için sayısız mazeret bulursanız, sinirleriniz zarar görür ve mesanenize hatalı sinyaller göndermeye devam ederler. Bu da normalde olduğundan daha fazla işemek istiyor yapar. Aynı zamanda, tuvalete daha fazla el attığınız için mesanenizi tutmada sorun yaşayabilirsiniz.

Bir vajinal doğum veya sözleşmeli diyabet vermişseniz, bu problemle ilgilenme şansınız artar.

6. Elektrik Şoku benzeri Baş Ağrıları

Başınızı çok şiddetli ağrıyla vuran kısa baş ağrıları gibi elektrik çarpmasıyla acı çekmeye meyilliyseniz, oksipital nevraljiye yakalanmış olabilirsiniz. Bu, boynunuzda bulunan herhangi bir sinir hasar gördüğünde veya sıkıştığında meydana gelir.

Temelde bir enjeksiyon olan, sadece geçici bir çözüm olan ve sinir bozucu sinirlerin beyninize ağrı sinyali göndermesini engelleyen bir sinir bloğu edinmeniz gerekir.

7. Yaralanma ile sonuçlanan temel duyusal bilgilerin eksikliği

Elleriniz, kulaklarınız veya diğer duyu organları potansiyel tehlike ile temas ederse, duyu sinirleriniz beyne yönelik tehlikenin sinyalini vermekle sorumludur. Ancak duyu organlarınız yeterince çalışmadığında, kazalara daha yatkın hale gelirsiniz.

Isıyı algılayamazsınız, bu nedenle daha sık yanarsınız, benzer şekilde, temel duyusal bilgi eksikliğinden dolayı daha fazla kesik, morluk ve diğer rahatsızlıklar yaşarsınız.

8. Anormal Terleme

Hem çok az hem de çok fazla terleme, her ikisi de büyük alarm belirtileridir, çünkü ter bezlerinden beyninize bilgi iletmekten sorumlu olan sinirlerin zarar gördüğüne işaret ederler. Kalp atış hızınızı ve terleme oranınızı ölçmek için doktora gitmeniz gerekir.

Yukarıda belirtilen belirtilerden herhangi birini tespit ederseniz, yıllık muayenenizi beklemeyin ve derhal doktorunuza danışın. Sinirleriniz vücudunuzu kontrol eder veya beyninizin vücudunuzu kontrol etmesine yardımcı olur.

Tıbbi muayenenizi geciktirirseniz, hasar sadece daha da kötüleşir ve vücudunuzu önemli bir organdan mahrum edebilir, çalışma kapasitesi veya uzuvlarınız üzerinde ciddi bir işlev bozukluğu yaratabilir. Bu yüzden sağlık meselelerini geciktirmeyin, her zaman önce onları koyun.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz