Oyuncak Bebek Nasıl Yapılır

Oyuncak Bebek Nasıl Yapılır

Evde Oyuncak Bebek Yaparak Ek Gelir Sağlayabilirsiniz

Evde ne yapabilir nasıl ek gelir kazanabilirsiniz? Biliyor muydunuz? sorusu her ne kadar klişeleşmissede biz yine de siz değerli ziyaretçilerimize bu soruyu sormak istiyoruz ve sorunun cevabınıda şu şekildevermek istiyoruz: Bugün birçok kadın bu şekilde arayışlara girerek yaptıkları basit çalışmalarla şu an kendi iş yerlerine sahip oldular. Hemde kazançları oldukça tatminkar. Bazı kadınlar böylesi işlere sadece ayırdıkları 50 tl lik bütçe ile başladılar. Neden siz de bu işleri yaparak ek gelir elde etmeyesiniz. Evde oyuncak bebek yaparak oldukça büyük ek gelirlere sahip olabilir ve işinizi büyültebilirsiniz.

Özellikle kız çocukların en sevdikleri oyuncaklardan biri de kuşkusuz bebeklerdir. Burada evde kolaylıkla yapılabilecek bir bebek örneği veriyoruz. 1.10 m. boyunda olan bu şirin palyaço belki de sahibinden daha uzun boylu olacak. Kolları, bacakları ve elleri kolaylıkla bükülebilen palyaço adına gerçekten layık olduğunu da kanıtlayacak.

Oyuncak Bebek Nasıl Yapılır?
Evde Oyuncak Bebek Yapmak İçin Gerekli malzeme :
Yüz ve ayak baş parmağı için : 60×30 cm. açık pembe fötr.
Gövde, bacaklar ve kollar için : 1/2 m. basma (en 90 cm.)
Giysi için : 1.5 m. sert kumaş (en 90 cm.)
Botlar için : 1×1 m. siyah fötr ya da siyah kumaş,parlak plastik bir çift çocuk ayakkabı bağı veya 1.40 m. beyaz kurdele (en 1 cm.)
Bir ince karton.
Eldivenler için : Bir çift örgü çocuk eldiveni veya 1×1 m. beyaz fötr.
Kırmalar için : 90×22,5 cm. büyüklüğünde mavi tül parçası 90×22,5 cm. büyüklüğünde yeşil tül parçası.
Değişik renklerde payet.
Saç için : Yarım çile koyu turuncu yün.
Yüz için : 20×20 cm. beyaz fötr. 20×20 cm. kırmızı fötr. Siyah ve koyu mavi fötr parçaları.
Çeşitli : 1 cm. kalınlığında 30 cm. boyunda tahta çubuk.
1,10 m. boyunda kalın tel.
1,25 m. boyunda kalın tel.
15 cm. boyunda 10 ince tel.
700 gr. vatka pamuğu
Sağlam iplik.
Makine tiresi.
Flaster. Zamk.

oyuncak-bebek-nasil-yapilir

oyuncak-bebek-nasil-yapilir

Oyuncak Bebek Nasıl Yapılır İşte Yapılışı : 4 nolu şemadaki kafayı verilen ölçüye göre büyütün. Bunu pembe ferden kesin. Size rehber olması için sık sık renkli resme bakın (resim 1). Kırmızı fötrden surattaki üç beneği oyun. Diğer parçaları büyüterek bunları da verilen malzemelerden biçin Her kısmı ayrı tamamlayın. Sonra hepsini birleştirin.
Parçalarda 6 mm. kadar kıvırma payı bırakılmıştır. Yüzüne çevirmeden önce dikişleri çıtlatın.

Bebeğinizi hazır duruma getirin ister hediyelik olarak kullanın ister ek gelir kazanmak için üretiminizi arttırın. İlk etapta zorlandı iseniz bebek yaptıkça bu iş kolaylaşacak ve pratiğe dönüşecektir. Ek gelir için pratiğe dönüşen yeteneğiniz size oldukça tatminkar ek gelirler kazandıracaktır.

oyuncak-bebek-nasil-yapilir-2

Oyuncak Bebek Nasıl Yapılır Baş Yapımı : Pensleri dikin. Başın etrafını dikin ama boyundaki A’dan A’ya olan kısmı açık bırakın. Yüzüne çevirip içini doldurun. Kulakları yapmak için dolgu pamuğunu 00 ve 00 arasın¬da hafifçe geriye itin. Patronda gösterildiği gibi ince ince dikin.
Oyuncak Bebek Nasıl Yapılır Ayak baş parmağı Yapılışı : X ve X arasını açık bırakarak dikin ve yüzüne çevirin. Pembe renkli fötrden tırnağı ve beyaz ayrıntıyı kesin. Tırnak parçalarını yerine yapıştırın.
Oyuncak Bebek Nasıl Yapılır Botlar : (Bundan birbirine benzer bir çift yapılacaktır). Kartondan kesilecek tabanı fötr ya da plastik tabana yapıştırın.
9. Tabanları A’dan B’ye kadar olan kısımda üst parçalara, bot üstlerinin arkalarını da B’den E’ye kadar dikin. Ön tarafı ise X noktasından bağ deliklerinin hemen altındaki x işaretine kadar dikmeyi unutmayın. Fötr başparmağı botlardan birine X’le X arasına tutturun. Botların burunlarına pamuk doldurun.
Oyuncak Bebek Nasıl Yapılır Eldivenler: Fötrden kesilen eldiven parçalarını, birbirlerine dikin ya da hazır eldiven kullanın. Sadece parmakların ucuna pamuk doldurun. Kısa kıvrık telleri alarak uçlarını 5 mm. kadar bükün. Uçlarına flaster sarın. Her parmağa bu kıvrık tellerden bir tane sokun. (Patrona bakın.] Yerlerinde durmaları için parmakları sonrada avuçları pamukla doldurun.
Oyuncak Bebek Nasıl Yapılır Vücut tellerini hazırlayın : Kalın tellerin uçlarını kerpetenle 5 santim kıvırın. Üstlerine sıkıca flaster sarın. Bütün tellerin üzerine şerit halinde kesilmiş kumaş sarın. Bunların kaymaması için ara ara tutturun.
Oyuncak Bebek Nasıl Yapılır Tahta çubuk : Kumaş parçalarına sarın ve bunları tutturun.
Oyuncak Bebek Nasıl Yapılır Giysi : Kol üstlerini I dan H ya kadar. Yanları da F den G ye kadar dikin. Her parçayı K den J ye kadar yarın. Sonra ön ve arkayı K den J’ye kadar birleştirin. (Pantolon diker gibi] diğer bacağı da J den Kye kadar dikin. Ütüleyin ve yüzüne çevirin.
Oyuncak Bebek Nasıl Yapılır Bacaklar: Bunları çift çift dikin ama uçları D den D’ye kadar açık bırakın. Yüzünü çevirin ve bacak diplerine pamuk doldurun.
Oyuncak Bebek Nasıl Yapılır Kollar: Bunları da bacaklar gibi hazırlayın. 1,10 metre boyundaki teli alarak bir ucunu bir koldan aşağıya sokun. Telin etrafına sıkıca pamuk doldurun. Telin öbür ucunu da diğer kola sokun ve yine iyice pamuk tıkın. (Telin düz ortası omuzlara gelecektir.]
1,25 m. boyundaki teli alarak bunu da bacaklara sokun.
Kol ve bacak tellerini 2 numaralı şemadaki gibi kıvırın.
Oyuncak Bebek Nasıl Yapılır Gövde: İki yanı da Biden D ye kadar dikin. D ve D arasıyla, B1 ve A arasını açık bırakın. Yüzüne çevirin.
Oyuncak Bebek Nasıl Yapılır Vücudun birleştirilmesi : Gövdenin alt kısmına pamuk doldurun. Bacak telinin kıvrık kısmını gövdenin dibine yerleştirin. D1 le işaret edilen yerde ön ve arkayı birleştirin. Dikerken bacakları pamukla doldurun ve her bacağın D-D işaretli kısmını gövdenin L-D1 işaretli yerine takın. Vücudun bacaklarını giysinin paçalarına sokun ve gövdeden yukarıya doğru çekin. Kılığın paçalarını içine kıvırın. Bu paçalarla bacakları E ve E işaretli kısımda birbirlerine iliştirin. Kolların uçlarını kılığın yenlerine sokun. Kol teli¬nin orta kısmını gövdede B den B’ye gelecek şekilde koyun. İki yanda Adan B ye kadar olan kısmı dikin. Boyun açık kalsın. Vücudun geri kalan kısmına sıkıca pamuk doldurun ve kolları vücuda dikin. (B-B1]
Tahta çubuğu yarısına kadar boyuna sokun. Bu sırada kol teli bunun arkasında kalmalıdır. Çubuğun ve telin üzerine sarılmış olan şerit kumaşları sıkıca birbirlerine dikin. Boyuna ve omuzlara iyice pamuk doldurun. Çubuğun üst kısmını kafaya sokun. O arada yine pamuk doldurmaya devam edin. Baştaki boyun kısmını» gövdedeki boyun kısmının üzerine geçirerek di¬kin. Boyunu vatka pamuğuyla sıkıca doldurmak çok önemlidir. Uzun bir iğneye sağlam bir iplik geçirin. İğneyi birkaç kez arkadan batırarak önden çıkarın. Sonra da bir yandan batırarak, diğer taraftan çekin.
Bunları yaparken iğneyi çubuğa sarılı kumaş parçalarından da geçirmeniz gerekir. Kılığın iki tarafta da 1 den A1’e kadar olan kısımlarını dikin. Boyun açığını yukarıdan doğru hafifçe çekin. Bunu içine kıvırarak boynun dibine dikin. Eldivenleri kolların ucuna dikin. Kılığın yerlerini eldivenlerini bilek kısımlarına tutturun. Ayakları botlara sokun. Botlarda ayakkabı bağları ya da kurdeleler için delikler açın ve bunları geçirin. Sonra bağlayarak birer fiyonk yapın. Botların yukarı kısımlarını gizli dikişle bacaklara tutturun.
Oyuncak Bebek Nasıl Yapılır Yüz : Burun yuvarlağını dikerek hafifçe büzün. İçine pamuk doldurularak iyice büzün ve surata dikin. Gözler için hazırlanan beyaz parçalara boyayla ya da fötr parçalarıyla kaş ve göz yapın. Kırmızılı beyazlı ağzı da hazırlayın. Bunları ve kırmızı benekleri yüze dikin.
Oyuncak Bebek Nasıl Yapılır Saç : Turuncu yünden yapacağınız bukleleri aynı renk iplikle başa dikin. Saçlar iki kulak arasındaki yeri iyice doldurmalıdır.
Oyuncak Bebek Nasıl Yapılır Kırmalar: Tül parçalarını üst üste yerleştirin. Bunlar bir mavi bir yeşil, bir mavi bir yeşil olmak üzere dizilecektir. Ortalarından iplik geçirin ve boyuna oturacak kadar büzün. Yerine dikin. Payetleri tüllerin üzerine ya dikin ya da yapıştırın. Kılığın ön tarafına iki üç siyah pompon ya da fötr parçası dikin.
Yukarıda verilenden başka şekillerde de bebek yapılır. Örneğin bez bebek. Bunun yapımı oldukça kolaydır. Aslında bu bebek biçimi bir yastık yapmaktır. Bir kâğıda istenilen boyda bir bebek silueti çizilir. Yuvarlak bir kafa, düz bir gövde, yanlara açılmış iki kol ve kalınca bacaklardan oluşur. Pembe bir kumaştan bu kalıptan
iki tane kesilir. Bunlar birbirlerine dikilir. Gövdenin yanında sadece bir kısım açık bırakılır. Kılıf yüzüne çevrilir, açık yerden bebek pamuk ya da vatkayla doldurulur. Ve açık kısım dikilir. Yüze boyayla kaş göz yapılır. Ya da aplikeyle. Saç olarak da ya yünden bukleler yapılır, ya da bunlar düz bırakılarak başa dikilir. Ondan sonra da bebeğe uygun elbise ve ayakkabı yapılır.
Bundan başka yünden, saman çöplerinden, hamurdan  ve mısır koçanıyla yapraklarından da bebek yapılabilir. Koçanın sapına pembeye boyalı yaprak geçirilir. Ve bunun üzerine göz ağız ve burun çizilir. Parlak renge boyanan diğer yapraklardan da elbise hazırlanır.
Oyuncak Bebek Nasıl Yapılır Bebek evi : Küçücük eşyalarla döşenmiş bir bebek evi bir çocuğun çok hoşuna gidecek bir armağandır. Elinden biraz iş gelen bir büyük, böyle bir evi kolaylıkla yapabilir. Bunun için oluklu mukavvadan yapılmış büyük bir kutudan ya da küçük bir meyve sandığından yararlanırsa işi daha da kolaylaşmış olur. Ya da evi kontrplaktan kesebilir. Çocuğun oyuncağıyla rahatça oynayabilmesi için evin arka kısmının açık bırakılması daha doğru olur. Dam, kalın kartondan kesilerek uygun şekilde boyanır ve kutunun üzerine takılır. Pencere yerleri kesilip açılır ve buraya cam yerine selofan geçirilir. Kapı kalın kartondan yapılmalıdır. Evin dışı parlak bir yağlı boyayla boyanır. Pencereler ve kapı etrafında özel süsler yapılması isteniyorsa o zaman hamur haline getirilmiş kağıttan (Papier Mache) veya çıtalardan yararlanılır. Ev birkaç kat yapılacaksa, bu iş için kontrplak kullanılmalıdır. Merdivenleri yapmak için karton uygun ölçüde kesilir ve bu sanki yelpaze hazırlanıyormuş gibi düzgün şekilde öne arkaya kıvrılır. Yanyana dizilen boyanmış kibrit çöpleri de güzel bir trabzan olur. Ya da bu yine kalın kartondan kesilir.
Ev eşyaları karton, mukavva ve teneke kutulardan kolaylıkla kesilir. Bunlara minderler ve eve perdeler de kumaştan yapılır.

Bebeğiniz şu an hazır durumda ister hediyelik olarak kullanın ister ek gelir kazanmak için üretiminizi arttırın. İlk etapta zorlandı iseniz bebek yaptıkça bu iş kolaylaşacak ve pratiğe dönüşecektir. Ek gelir için pratiğe dönüşen yeteneğiniz size oldukça tatminkar ek gelirler kazandıracaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz