Çikolatalı Puf

Çikolatalı Puf

Çikolatalı yongalı pasta Nasıl Yapılır, Çikolatalı puf,  Çikolatalı puding , Çikolatalı Pasta Nasıl Yapılır

Çikolatalı yongalı pasta :

Malzeme :

55        gram     acı çikolata

65        gram     un

Bir tutam tuz

2 çorba kaşığı su

55            gram     tatlı çikolata

170       gram     tereyağı

1/4 çorba kaşığı vanilya 85 gram sütlü çikolata (yonga için)

Bir miktar pudra şekeri (süs için)

 

Yapılışı: Fırın orta derecede yakılır. Pas­ta kalıbı yağlanır ve sonra unlanır. Tuz una ka­tılır ve ikisi birden elenir. Acı çikolata parça­lara bölünür. Ağır ateşe oturtulmuş su dolu bir kabın üzerinde eritilir, (bu eriyik koyu bir kıvam­da olmalıdır). Sonra çikolata bir tarafa bırakılır. Yumurtalar, şekerle karıştırılarak kap ağır ateşe konur ve çırpılır. Koyu kıvama gelince ateşten alınır ama malzemenin çırpılması karışım soğuyuncaya kadar yapılır. Buna un katılarak karıştı­rılır. Sonra da çikolata ilâve edilir. Karışım ha­zırlanmış olan kalıba dökülür ve yanmakta olan fırına verilerek 35 dakika kadar pişirilir.

Pasta pişerken tatlı çikolata içinde sıcak su bulunan bir kabın üzerine yerleştirilerek eritilir. Düzgün bir hale geldiği zaman çırparak tereyağa karıştırılır. Vanilya da katılır.

Pasta, fırından çıkarılarak soğutulduktan sonra yatay biçimde kesilerek ikiye ayrılır. Alt­taki tabakanın yüzeyine çikolata-tereyağı karışı­mı sürülür. Diğer parça üzerine oturtulur. Pas­tanın üstüne ve yanlarına yine çikolata kreması sürülür.

Yonga: Yonga yapmak için 85 gram çikola­ta, içinde sıcak su bulunan bir kabın üzerinde eritilir. Düzgün bir hal alıncaya kadar da bıçakla karıştırılır. Sonra çikolata bir mermerin ya da formika kaplı bir yüzeyin üzerine yayılır. Çiko­lata tabakası ince olmalıdır. Çikolata hemen he­men donmaya yüz tuttuğu sırada uzun ve kes­kin bir bıçakla mermerin ya da formikanın üze­rinde traş edilir. Bunun için bıçağı hemen he­men dik tutmalı ve hafifçe testere kullamyor- muş gibi kesmelidir. Böylece çikolatadan uzun yongalar oluşur.

Bu yongalar hazırlanan pastanın üzerine ve yanlarına yapıştırılır. Sonra da üstüne pudra şe­keri serpilir.

Çikolatalı pasta

Çikolatalı pasta

Çikolatalı pasta

Malzeme:

5 yumurta

9 çorba kaşığı toz şeker

5 çorba kaşığı un (kaşıktaki un tepeleme olmamalıdır.)

300 gr. koyu renkli tatlı çikolata

8 çorba kaşığı su

4 yumurta sarısı

3/4 çay kaşığı şeker şerbeti (üç ölçü şeker ve bir ölçü su)

  • 1/4 çay fincanı tereyağı (iyice çırpılacak­tır)

100 gram badem (kabukları soyulacak, fı­rınlanacak ve kıyılacaktır)

Pudra şekeri

Çikolatalı Pasta Yapılışı:

Beş yumurta ve şeker bir kaba ko­nularak katı bir hal alıncaya kadar iyice çırpılır. Buna elenmiş olan un katılarak karıştırılır. Çi­kolatanın yarısından biraz azı 4 çorba kaşığı suyun içinde eritilir. Bu da karışıma ilâve edilir. Dibi çıkabilen, derin bir pasta kalıbı yağlanır. İçine yağlı kâğıt serilir. Karışım bunun içine dol­durulur. Orta sıcaklıktaki bir fırında 45 dakika kadar pişirilir.

Sonra fırından çıkarılarak kalıptan alınır, so­ğumaya bırakılır. O sırada 4 yumurta sarısı bir kapta çırpılır. Şeker şerbeti koyu bir kıvama ge­linceye kadar pişirilir. Biraz soğuması beklenir. Sonra yumurta sarısına katılarak çırpılır. Karı­şım, sonunda oldukça katılaşır. Çikolatanın geri kalan kısmı da yine 4 çorba kaşığı suda eritile­rek soğutulmuştur. Bu ve iyice çırpılmış olan tereyağı yukarıdaki yumurtalı karışıma ilave edilir. Bu karışım pastanın üze­rine ve yanlarına sürülür. Üstlerine kıyılmış ba­demler, biraz da pudra şekeri serpiştirilir. Çiko­latalı kremanın geri kalan kısmıyla bunun üzeri­ne süsler yapılır.

 

Çikolatalı puding (Çikolatalı blanş manj)

Çikolatalı puding

Çikolatalı puding

Malzeme :

4-5 çorba kaşığı mısır unu

2/3 çay fincanı şeker

85 gr. acı çikolata

1/8 çay kaşığı tuz

3          çay fincanı süt

1          çay kaşığı vanilya

Yapılışı : İçinde sıcak su bulunan bir tence­re ya da çaydanlığın üzerine yerleştirilen kaba şeker ve tuz konulur. Sonra buna süt ağır ağır katılır. Tencerenin, içindeki suyun kaynaması için ateş arttırılır. Bu sırada bıçakla kıyılmış olan çikolata da karışıma katılır. Çikolata eridik­ten sonra karışım iyice karıştırılır. Alttaki kapta su kaynarken karışımın devamlı karıştırılması sürdürülür. Üç dakika kadar sonra karışım koyu kıvamda ve düzgün olacaktır. Üzeri kapatılarak 15 dakika daha pişirilir. Bu sürede malzeme ka­rıştırılır. Karışım ateşten indirilir ve vanilya ila­ve edilir. Malzeme sonra kalıplara dökülür ve soğutulur.

 

Çikolatalı puf

Malzeme

  • 1 çay fincanı su
  • 2 çorba kaşığı tereyağı

1 1 /4 çay fincanı un

  • 5 yumurta

1 çay fincanı kaymak (iyice çırpılacaktır)

Biraz pudra şekeri

Bir tutam vanilya

40       gram     acı çikolata

  • 6 çorba kaşığı su

170       gram     koyu renkli,        tatlı       çikolata

Yapılışı : Su ve tereyağı, dibi ve yanları ka­lın bir tavaya konulur ve ağır ağır kaynatılır. Ka­barcıklar belirince buna elenmiş un katılır. Kap ateşten indirilerek karışım düzgün bir hal alın­caya kadar çırpılır. 4 yumurta teker teker buna katılır. Bu arada çırpma sürdürülür. Sonra kap buzdolabına konularak bir saat bırakılır. Bir fı­rın tepsisi iyice yağlanır. Buzdolabından alınan karışımdan koparılan küçük parçalar avuçlar ara­sında yuvarlanarak küçük toplar haline getirilir. Tepsiye dizilir. Beşinci yumurta çırpılır ve top­ların tepelerine sürülür. Tepsi fırına verilir. Ön­ce 20 dakika 190 derece sıcaklıkta, sonra da 5 dakika 150 derece ısıda pişirilir. Bu süre top­ların güzelce kızarmaları, dokunulduğu zaman da sertçe olması gerekir. Tepsi fırından alınarak soğutulur. Topların altında küçük bir bıçakla ufak bir delik açılır. Biraz şekerle vanilya katıl­mış olan kaymak iyice çırpılır, bu deliklerden topların içine doldurulur. Toplar servis tabağı­na dizilir. Üzerlerine pudra şekeri serpilir.

Çikolata parçalara ayrılır. Dibi ve yanları kalın bir tavaya konulur. Buna 6 çorba kaşığı su katılır. Karışım ağır ateşte çikolata eriyince­ye kadar pişirilir. Bu arada devamlı karıştırılır. Kısa bir süre daha pişirilmesi devam eder. Çikolata sıcak sı­cak topların üzerine dökülerek sofraya götürü­lür.

Hafif Çikolata

55 gram acı çikolata

1/2 çay fincanı şeker

2 çorba kaşığı un Biraz tuz

2          çay fincanı kaynar su

4          çay fincanı süt.

Yapılışı: Çikolata bir kaba konur. Bu kap içinde su kaynayan bir tencere ya da çaydanlığın üzerine oturtulur. Çikolata eridikten sonra buna karıştıra karıştıra şeker, un ve tuz katılır. Kaynar su ilave edilir. İyice karıştırılır. Kap, doğrudan doğruya ağır ateşin üzerine konulur. 5-10 dakika ya da koyulaşıncaya kadar kaynatılır. O arada sıvı durmadan karıştırılmalıdır. Bu karışıma, süt ağır ağır ilave edilir. Kaynama noktasına kadar pişirilir. Ateşten alınarak köpük köpük oluncaya kadar çırpılır. Bu ölçülerle 8 çay fincanı çikolata elde edilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz