Esneme Neden Olur

Esneme Neden Olur

Esnemek halen araştırılan bir konudur.İstemsiz bir şekilde esneme olayı gerçekleşir. Bir takım teoriler ortaya atılmış fakat bu teoriler çürütülmüştür. Mesela: “Karbondioksit gazı vücudumuzda fazlayken, bu gazı dışarı atıp,oksijen alırken esneriz” şeklinde bir teori;” O zaman spor yaparken neden esnemiyoruz?” sorusu ile geçerliliğini yitirmiştir.

Esnemek tam olarak neden gerçekleşir? sorusuna bir cevap bulunamamıştır fakat aşağıdaki olasılıklar öne sürülmüştür.

– Uyku gelmesi
– Can sıkılması, monoton konuşma veya müzik dinleme
– Havasız yerde oturma
– Esneyen birini görme

– Epilepsi belirtilerinden biri olabilir. Daha çok petit malepilepside (absans) görülür. EEG ile teşhis edilir.
– Ensefalit geçirdikten sonra sık görülür www.saglikvegebelik.com
– Serebrovasküler yetersizliklerde, serebral arteriosklerozda
– Beyin arka çukuru tümörlerinde: Çeşitli nörolojik belirti ve bulgular vardır. Kesin teşhis bilgisayarlı tomografi ile konur.

Hem burnumuzla, hem de ağzımızla nefes alabilmemize rağmen, kapalı ağızla esnemek mümkün değildir. En çok ve sık esnemenin olduğu zaman, sabah uykudan kalkma vaktidir. Ortalama bir esneme altı saniye sürer.

Sadece insanlar değil, kediler, kuşlar, fareler ve birçok canlı türü de esner. Ancak farklı türlerdeki bu davranış biçimi, aynı fonksiyona yönelik olabilir mi? Örneğin insanların gülme olarak yaptığı yüzdeki kas hareketi diğer bazı canlılarda korkunun ifadesi olabilmektedir.

Bu yazı esneme nedir, esneme neden olur, esneme neyin belirtisidir, esneme nedenleri, esneme nasıl oluşur, esneme nasıl geçer, esneme nasıl gerçekleşir, esnemeye ne iyi gelir, esnemenin sebebi, esnemenin nedeni nedir, esnemenin sebepleri nedenleri konusunda yazılmıştır.

esnemek neyin belirtisi, esneme neden olur, esnemek neden olur, çok esnemek neyin belirtisi, esneme nasil gecer, sürekli esnemek neyin belirtisidir, sürekli esnemek neyin belirtisi, esnemek neyin belirtisidir, gebelikte esnemek, surekli esnemek neden olur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz