Ceviz Yağı Faydaları

Ceviz Yağı Faydaları

Ceviz yüzyıllardır şifa kaynağı olarak kullanılan, içindeki birçok madde sayesinde vücuda sayısız faydaları olan bir bitkidir. Cevizin faydalarının daha çok ortaya çıkmasından ve herkesin cevizle ilgili bilinçlenmesinden sonra ceviz yağı faydaları da daha popüler oldu. Ceviz yağı birçok faydası ile herkes tarafından kullanılmaya başladı. İçeriğindeki B ve E vitaminleri sayesinde besleyici özelliği de vardır. Ayrıca çinko, fosfor gibi maddeler açısından da zengin bir meyvedir. Dış kabuğu kırıldıktan sonra içindeki kısım meyve şeklinde yenebilir yada küçük parçalara kırılarak baklavaların içine eklenerek enfes bir lezzet sağlayabilir. Omega 3 ve folik asitler içermesi sebebiyle de sağlık için büyük faydalar sağlar. Biz de yazımızda ceviz yağı faydaları nelerdir bunlardan bahsedeceğiz. Umarız ceviz yağı faydaları sizin için de yarar sağlar.

Ceviz Yağı Faydaları Nelerdir?

Ceviz yağı kullanımı başta beyin olmak üzere birçok organa büyük şifa sağlayan bir yağ olup, içerdiği omega 3 sayesinde kalp dostudur. Kaliforniya ceviz kurulu tarafından yapılan bir araştırmaya göre kardiyovasküler yani kalp hastalıkları riskini azaltır. Kolesterolü düzenlemeye yardımcı olur ve kanseri önler. Kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar. Damar sağlığını korur. Diyette olanlar, kilo vermek isteyenler için de ilk başvurulması gereken meyvedir. Ceviz yağı kullanımı ile yavaş yavaş fakat sağlıklı kilo verebilir, incecik görünebilirsiniz. Şeklinin beyine benzediği herkesçe malumdur. Şeklinin de benzediği organ olan beyine birçok fayda sağlar. Unutkanlık, alzheimer gibi hastalıkları önler. Ayrıca kolay öğrenme, öğrendiğini unutmama gibi yetileri kazanmak için de tüketilmelidir. Özellikle çocukların ceviz yağı faydaları bilmesi ve bu meyveyi tüketmesi ile daha kolay öğrenmeleri sağlanabilir, beyin gelişimleri bu durumdan olumlu etkilenir. Yaşlanmak istemiyorsanız, yüzünüzde kırışıklıkların oluşmaması, yaşınızı göstermemeniz için yine en iyi formüllerden biridir. Düzenli kullanıldığında kırışık oluşumunu önler, kırışıklıklar zaman içinde kaybolur. İyi bir antioksidan kaynağıdır.

Ceviz yağı faydaları yaşlanmanızı geciktirebilir, yaşlanmayla birlikte gelen kemik erimesi hastalığını önler. Cildinizdeki egzama, sedef hastalığı, cilt yaraları gibi rahatsızlıklardan da kurtulabilirsiniz. Yaşlanmak istemeyen ve güzel bir cilde sahip olmak isteyen kişiler mutlaka ceviz yağı tüketmelidir. Cildi güzelleştirir ve genç görünmeyi sağlar. Ayrıca bu meyvenin afrodizyak etkisi de vardır. Cinsel hayatının düzene girmesini isteyen kişiler mutlaka her gün tüketmelidirler. Vücutta oluşan mantari enfeksiyonların tedavisine yardım eder. Uyku sorunu çekiyorsanız veya uykularınız düzensiz ise adresiniz yine bu meyvedir. İçindeki maddeler sayesinde uyku düzenlemeye yardımcı olur. Günümüzün büyük hastalığı stres ve depresyon tedavileri için de başvurabilirsiniz. Üzerinizdeki stresi, yorgunluğu ceviz yağı kullanımı sayesinde kolayca atacaksınız.

Ceviz Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

  • Hiç kimse saçlarını taradığında tarak üzerinde saçlarının döküldüğünü görmek istemez. Saç dökülmesi kimi zaman stresten kimi zaman ise hava kirliliği gibi nedenlerden meydana gelir. Ceviz yağı içeriğindeki omega 3 yağı sayesinde saç derisindeki hücreleri onarır ve saç dökülmesini önler.
  • Saçlarınızda kepek oluşmasından yakınıyorsanız yine bu şifalı yağı tercih ederek saçınızdaki kepeklerden kurtulabilirsiniz. Ceviz yağı kafa derinizi kirlerden arındırarak kepek oluşumunu engeller.
  • İçerdiği potasyum sayesinde saç diplerindeki hücreleri besler ve saçların kolay, sağlıklı uzamasını sağlar.

Ceviz Yağı Nasıl Kullanılır?

Bir çay bardağı suyun içine 2-3 damla ceviz yağı damlatılarak kullanılabilir.

Ceviz dışındaki sert kabuğu kırıldığında yenerek tüketilebilir. Kültürümüze özgü bir besin olan baklava yapımlarında da ceviz yağı kullanımı oldukça meşhurdur. Baklavalardaki yerinin yanı sıra ceviz yağı faydaları ortaya çıktıktan sonra, salatalarda da kullanılmaya başlandı. Diyet yemekleriniz için de bu şifalı yağı tercih edebilir, gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ceviz yağı kullanımı günümüzde de çok yaygındır, siz de sağlıklı yaşamak istiyorsanız ceviz yağı faydaları konusunda dikkatli olun.

Kaynaklar:

Medicalnewstoday : articles/260288
Stylecraze : articles/amazing-benefits-of-walnut-oil-for-skin-hair-and-health/
Whatscookingamerica : LindaPosch/WalnutOil_HealthBenefits

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz